Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
En Fazla Uyku Ve Yemeğe Zaman Ayırdık
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

En Fazla Uyku Ve Yemeğe Zaman Ayırdık

DİYARBAKIR (İHA) – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), gün içerisinde en fazla uyku ve yemeğe zaman ayrıldığını açıkladı.

DİYARBAKIR (İHA) – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), gün içerisinde en fazla uyku ve yemeğe zaman ayrıldığını açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü'nden alınan verilere göre, uykuya ayrılan zaman, 2014-2015 döneminde 10 ve daha yukarı yaştaki fertler için günde ortalama 8 saat 48 dakika oldu. Kadınlar günde ortalama 8 saat 52 dakika uyurken, erkeklerde bu süre 8 saat 44 dakika olarak görüldü. Uykuya ayrılan süre, hafta içi günde ortalama 8 saat 35 dakika iken hafta sonu bu süre, 9 saat 20 dakikaya yükseldi.

Uykudan sonra en fazla zamanın, 2 saat 45 dakika ile yemek ve diğer kişisel bakım faaliyetlerine ayrıldığı görüldü. Bu faaliyetleri, 2 saat 35 dakika ile hane halkı, aile bakımı ve 2 saat 33 dakika ile istihdam faaliyetleri izledi.

EN FAZLA ERKEKLER ÇALIŞIYOR

Yaşı 15 ve üzerinde olan fertlerin 24 saat boyunca yapmış oldukları faaliyetler incelendiğinde, istihdamla ilgili faaliyetlere ayrılan toplam sürenin kişi başına ortalama 2 saat 48 dakika olduğu görüldü. Çalışan fertler, günde ortalama 5 saat 52 dakikalarını istihdamla ilgili faaliyetlere ayırdığını belirtti. Çalışan erkekler, günde ortalama 6 saat 25 dakikalarını, çalışan kadınlar ise 4 saat 32 dakikalarını istihdamla ilgili faaliyetlere ayırdıklarını beyan etti.

KADINLAR DAHA FEDAKAR

Çalışma durumuna göre hane halkı ve aile bakımına ayrılan zaman incelendiğinde, 15 ve daha yukarı yaşta çalışan fertlerin bu faaliyete ayırdıkları süre 1 saat 34 dakika iken çalışmayan fertler için bu süre 3 saat 47 dakika oldu. Hane halkı ve aile bakımına ayrılan zaman çalışma durumuna ve cinsiyete göre incelendiğinde, kadınların günde ortalama 3 saat 31 dakika, çalışan erkeklerin ise 46 dakika ayırdığı görüldü.

EĞİTİM DÜZEYİ EĞLENCEYİ KISIYOR

Türkiye genelinde 10 ve daha yukarı yaştaki fertlerin bir günde hangi faaliyetlere, ne kadar süre ayırdıkları eğitim seviyesine göre incelendiğinde bazı farklılıklar gözlendi. Sosyal yaşam ve eğlenceye ayrılan süre, bir okul bitirmeyenlerde 2 saat 24 dakika iken ilkokul mezunlarında bu süre 1 saat 51 dakika, ilkokul, ortaokul veya mesleki ortaokul mezunlarında 1 saat 44 dakika, lise veya mesleki lise mezunlarında 1 saat 36 dakika, yüksekokul, fakülte, yüksek lisans ve doktora mezunlarında ise 1 saat 29 dakika oldu.

ZENGİNLİK SOSYAL SORUMLULUĞU AZALTIYOR

Faaliyet türü ve hane halkının aylık gelir grubuna göre 10 ve daha yukarı yaştaki fertlerin ortalama faaliyet süresi incelendiğinde, gönüllü işler ve toplantılara ayrılan zamanın gelir grubu arttıkça azaldığı görüldü. Geliri 0-bin 80 TL arasında olan hane halkı üyesi fertlerin, gönüllü işler ve toplantılara ayırdığı süre 56 dakika iken, bu süre 3 bin 181 TL ve üzeri gelire sahip hanehalkları için 27 dakika oldu.

HOBİ VE OYUNDA 10-14 YAŞ GRUBU İLK SIRADA

Yaş gruplarına göre ortalama faaliyet süreleri incelendiğinde, 10-14 yaş grubundaki fertlerin 15 ve üzeri yaş grubundakilere göre bazı farklılıklar gösterdiği görüldü. Eğitim faaliyetine günde ortalama 3 saat 51 dakika ile en çok 10-14 yaş grubundaki fertlerin zaman ayırdığı ve yaş grubu arttıkça eğitime ayrılan sürenin azaldığı görüldü.

Benzer şekilde tüm yaş grupları içerisinde hobi ve oyun faaliyeti ile spor ve doğa sporları faaliyetine en fazla zaman ayıranların 10-14 yaş grubundaki fertler olduğu görüldü. Bu yaş grubundaki fertlerin, hobi ve oyun faaliyetlerine ayırdıkları süre 59 dakika, spor ve doğa sporlarına ayırdıkları süre ise 29 dakika oldu.

TV İZLEMEK İLK SIRADA

Fertlerin son dört hafta içinde boş zamanlarını değerlendirmek üzere yaptıkları eğlence ve kültür faaliyetlerinin dağılımı incelendiğinde, 10 ve daha yukarı yaştaki fertlerin en fazla yaptıkları faaliyetlerin yüzde 94,6 ile televizyon izlemek, yüzde 69,9 ile akraba ziyaretinde bulunmak ve yüzde 55,7 ile arkadaş ziyaretinde bulunmak olduğu görüldü.

Sosyal medyada vakit geçirme oranı yüzde 33,9 olup, bu oran erkeklerde yüzde 41,7, kadınlarda ise yüzde 26,2 oldu.

SPORA SADECE 11 DAKİKA

Fertlerin günde en az zaman ayırdıkları faaliyet, 10 ve daha yukarı yaştaki fertler için 11 dakika ile spor ve doğa sporları oldu. Kadınlar spor faaliyetlerine günde ortalama 6 dakika, erkekler ise 16 dakika ayırdı. Spordan sonra en az zamanın ayrıldığı faaliyetlerin, 21 dakika ile hobiler ve oyunlar, 43 dakika ile gönüllü işler ve toplantılar ve 46 dakika ile eğitim olduğu görüldü.

YÜRÜYÜŞ VE KOŞU İLK SIRADA

Son dört hafta içinde 10 ve daha yukarı yaştaki fertlerin boş zamanlarını değerlendirmek üzere yaptıkları sportif faaliyetler incelendiğinde, en fazla yapılan sportif faaliyetin yüzde 9,9 ile yürüyüş veya koşu, yüzde 5,2 ile futbol ve yüzde 2,2 ile bisiklet sürmek olduğu görüldü.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık