Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Ekrem Özdemir: '4/B Prim Kesintileri Ödenmesi Konusu Maliye'ye İletildi'
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Ekrem Özdemir: '4/B Prim Kesintileri Ödenmesi Konusu Maliye'ye İletildi'

Sağlık Sen İzmir Şubesi Başkanı Ekrem Özdemir, 4/B'lilerin prim kesintilerinin ödenmesi konusunun Maliye Bakanlığına iletildiğini, sendikalarının konunun takipçisi olduğunu söyledi.

Sağlık Sen İzmir Şubesi Başkanı Ekrem Özdemir, 4/B'lilerin prim kesintilerinin ödenmesi konusunun Maliye Bakanlığına iletildiğini, sendikalarının konunun takipçisi olduğunu söyledi.

Sağlık Sen'in konuyla ilgili açtığı davayı kazandığını anlatan Özdemir, "Daha sonra SGK'ya başvurarak, bu yöndeki davaların kazanılacağını, dolayısıyla yargı yoluyla hem kurumun, hem de çalışanların meşgul edilmeden, kesintilerin ödenmesini talep etmiştik. Sağlık-Sen başvurusunda ayrıca, yargı yoluna gidilmesi halinde hem zaman kaybı, hem de kurumun mahkeme masrafları dolayısıyla maddi zarara uğrayacağına dikkat çekmişti" dedi.

SAĞLIK- SEN TALEP ETMİŞTİ

SGK Hukuk Müşavirliği tarafından yapılan değerlendirmede, Sağlık-Sen'in talebinin haklı olduğu belirtilerek "20.01.2016 tarihli yazı ile Maliye Bakanlığından ödeme yapılıp yapılmayacağı ile ilgili görüş istendiği" belirtildi.

Özdemir, konuyla ilgili şöyle konuştu: "SGK tarafından Maliye Bakanlığına yazılan yazıda SGK Hukuk Müşavirliğinin yapılan kesintinin prime tabi tutulmaması yönündeki görüşüne atıf yapıldı. Yazıda, Yargıtay 21. Hukuk Dairesi tarafından verilen bu kararın, aynı veya benzeri davaları etkilediği ve bu konuda açılan dava sayının artış gösterdiği, Yargıtay'ca onaylanan karar dikkate alındığında davaların kurumun aleyhine sonuçlanmasının kuvvetle muhtemel olduğu belirtildi. Bu nedenle de açılan davalara karşı hukuken ve yazışma suretiyle yapılan savunmanın çok ciddi zaman kaybına yol açacağının belirtildiği yazıda, muhtemelen ciddi maddi kayıpların önlenmesini teminen konunun bir de Maliye Bakanlığınca değerlendirilmesi istendi."

"SAĞLIK-SEN KONUNUN TEK VE CİDDİ TAKİPÇİSİ OLDU"

Sağlık-Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, gerek açtıkları dava gerek SGK ve diğer makamlarla yaptıkları görüşmeyle bu primlerin iade edilmesinin baştan beri takipçisi olduklarını hatırlattı.

Özdemir, Sağlık-Sen olarak konunun en önemli takipçisi olduklarını belirterek şunları söyledi: "Bu bağlamda haksız kesintilerin iadesi için Sağlık-Sen üyesi adına açılan davada Şanlıurfa 1. İş Mahkemesi davanın kabulüne karar ve bu karar Yargıtay 21. Hukuk Dairesi tarafından onanmıştır. Yargıtay'ın onama kararının akabinde de yapılan haksız sigorta prim kesintilerinin yargı yoluna gidilmeksizin ödenmesi için Sağlık-Sen olarak SGK'ya başvurduk. Müracaatımızda yapılan kesintilerin açıkça hukuka aykırı olduğunu vurguladık ve bireysel davalarla yapılan kesintilerin mahkeme masrafları, avukatlık ücretleri ve yasal faizleriyle ödenmek zorunda kalınacağını belirttik. Yargıtay tarafından haksız olduğu ve yapılamayacağı belirtilen bu kesintilerin, kurum tarafından davasız ödenmesini isteyerek, bu şekilde hem kurumun zarara uğramasının hem de çalışanların yargı süreciyle meşgul edilmemesi gerektiğini talep etmiştik. SGK'nın bizim talebimiz yönünde görüş belirtmesi, haklılığımızı ortaya koymuştur. Temennimiz Maliye Bakanlığının da SGK'nın görüşüne katılarak, geri ödemelerin yargı yoluna gidilmeksizin yapılmasına karar vermesidir."


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık