31 Aralık 2015 Perşembe 08:43
Dünyanın Büyük Bölümü Günde 2 Dolar'ın Altında Kazanıyor

UİP Organizasyon Komitesi Başkanı Cengiz Özgencil, dünya nüfusunun önemli bir bölümünün, fakirlik çizgisi olarak belirlenmiş günde 2 doların altında, ağır mahrumiyet içinde yaşamaya devam ettiğini söyledi.

Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından, 9-11 Aralık tarihlerinde 6. kez düzenlenen Boğaziçi Zirvesi, "Daha Az Yoksulluk, Daha Fazla Refah" temasıyla 80 ülkenin siyaset ve iş dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getirdi

Zirvede, refah dağılımındaki adaletsizliklerin ve fakirliğin, dünya barışını tehdit ettiğinin altı çizilirken, dünyanın yeni bir ahlak anlayışına ihtiyacı olduğu sonucu çıktı.

UİP Organizasyon Komitesi Başkanı Cengiz Özgencil, zirveden çıkan çarpıcı sonuçları şu şekilde aktardı: "Son yıllarda dünyanın bir bölümünün daha önceleri erişilmemiş refah düzeylerine ulaştığını, buna karşılık önemli bir bölümünün de, fakirlik çizgisi olarak belirlenmiş günde 2 doların altında, ağır mahrumiyet içinde yaşamaya devam etmektedir;dünyada hüküm süren servet ve refah dağılımındaki adaletsizliklerin ve bunun sonucu olarak bir türlü sona erdirilemeyen fakirliğin, sadece ahlaken savunulması mümkün olmayan bir durum oluşturmadığı, aynı zamanda dünya barışını tehdit ettiği ve dünyanın gelecekteki iktisadi gelişmesi de engellediği,dolayısıyla devamına izin verilmemesi gerekmektedir. 2030 yılına kadar dünyada fakirliği ortadan kaldırmayı amaçlayan, Birleşmiş Milletler tarafından önerilmiş bulunan, ve 190'dan fazla ülkenin imzaladığı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin (SKH) ülkelerin tek tek ve işbirliği yaparak amacı gerçekleştirmeleri için makul bir çerçeve oluşturuyor.

Fakirliğin yanında insanlığın dünyanın hemen her yöresinde karşılaştığı iklim değişikliğinin engellenmesi, çevre kirliliğinin önlenmesi, kadınların toplumsal konumunun güçlendirilmesi ve mültecilerin kabulü gibi sorunların aşılması için de SKH'nin uygun bir çerçeve sağlamaktadır. Her şekliyle fakirliği süregelmesinin, savaşlar dahil, kimsenin kazançlı çıkmadığı çatışmaları davet ettiği; ülkelerin dünya düzenini değiştirmek ve iyileştirmek için bölge ve uluslararası camia temelinde işbirliği yapmaları gereğine işaret edilmiş, bu konudaki ihmalkarlık ve başarısızlığın, sadece yoksul ülkelerin değil bütün ülkelerin müstakbel gelişmesini engelleyeceği saptanmıştır.

Özet olarak, yeni bir ahlak anlayışına ihtiyaç vardır. Bu ahlakın temel unsurlarını dünya dinlerinde ve kültürlerinde bulmak mümkündür. Ancak, SKH çerçevesinde bu ortak değerleri ortaya çıkarmak, sistemleştirmek, dünya liderlerinin, siyasa yapımcılarının, iş adamlarının, sivil toplum liderlerinin ve son olarak toplumların bunları özümsemesini ve eylemlerini yönlendirmesini sağlamak gerekmektedir. Böyle bir ahlak anlayışı gelişmediği takdirde, SKH'nin başarılması zor olacak, belki de mümkün olmayacaktır".

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.