Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
'Dokunulmazlık' teklifi, TBMM Anayasa Komisyonunda 03 Mayıs 2016 Salı
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

'Dokunulmazlık' teklifi, TBMM Anayasa Komisyonunda 03 Mayıs 2016 Salı

'Dokunulmazlık' teklifi, TBMM Anayasa Komisyonunda 03 Mayıs 2016 Salı

Haklarında dosya bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliği teklifi, TBMM Anayasa Komisyonunda, kavgalı geçen birleşimin ardından kabul edildi.

HDP'li milletvekillerinin toplantıyı terk etmesinin ardından teklifin maddelerinin görüşmeleri kısa sürede tamamlandı.

Teklif, AK Parti, CHP ve MHP milletvekillerince oy birliğiyle kabul edildi.

HDP'li üyelerin Anayasaya aykırılık önergesinin reddedilmesinin ardından AK Parti, CHP ve MHP milletvekillerinin önergeleri görüşüldü. CHP ve MHP'nin "Başbakan ve bakanların da kapsama alınması" yönündeki önergeleri kabul edilmedi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, yaptığı açıklamada, teklifte, "Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde TBMM Başkanlığı, Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu Başkanlığı, Başbakanlıkta ve Adalet Bakanlığında bulunan yasama dokunulmazlığı tezkereleri ve ekli dosyalarının gereğinin yapılması için yetkili mercilere iade edilmesi" ifadesinin doğru anlaşılması gerektiğini söyledi.

Şentop, "15 gün içerisinde intikallerin tamamlanması, Adalet Bakanlığından ilgili mercilere intikalinin sağlanmasıdır. Yoksa, Karma Komisyonundan Meclis Başkanlığına 15 gün, Meclis Başkanlığından Başbakanlığa 15 gün, Başbakanlıktan Adalet Bakanlığına 15 gün gibi, her bir aşamada 15 gün değerlendirmesi yanlış olur." dedi.

- "Seçim olması halinde seçilenler dokunulmazlığı yeniden kazanacak"

Şentop, teklifte, Anayasanın "yasama dokunulmazlığı"nı düzenleyen 83. maddesinin ikinci fıkrasının birinci cümlesinin uygulanmayacağının yer aldığını hatırlatarak, "Malumunuz Anayasanın 83. maddesinin 4. fıkrası var. O da şudur: 'Tekrar seçilen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma, Meclis'in yeniden dokunulmazlığını kaldırmasına bağlıdır.' Bu hükme ilişkin bizim burada herhangi bir düzenlememiz olmadığından, bu hükmün yerinde durduğunu, geçerli olduğunu, dolayısıyla tekrar seçim olması halinde seçilenlerin dokunulmazlığı yeniden kazanacağını burada ifade etmek isterim. Yanlış anlaşılmaları gidermek için komisyon raporunda da bu detaylar bulunacak." diye konuştu.

Şentop, dokunulmazlıklarla ilgili kalıcı düzenleme yapılması gerektiğini ifade ederek, bunun için sadece 83. maddenin değil, "milletvekilliğinin düşmesi"ni düzenleyen 84. madde ile "iptal istemi"ni düzenleyen 85. maddeleri de kapsayacak şekilde kalıcı düzenleme yapılması görüşünü savundu.

"Biz de bu kanaati taşıyoruz" diyen Şentop, 24. Dönem'deki Anayasa Uzlaşma Komisyonunda belli noktaya vardıklarını hatırlattı.

Şentop, "Komisyon dağıldıktan sonra yeniden dokunulmazlıklar konusu gündeme gelince, -o zaman MHP katılmamıştı-, AK Parti, CHP ve HDP'li temsilcilerle üçlü çalışma yapılmıştı. O zaman bir metin üzerinde mutabık da kalmıştık. 83. ve 84. maddelerle ilgili... Onun da kanunlaşması mümkün olmadı. İnşallah yeni anayasayı yaparken dokunulmazlık ve milletvekilliğinin düşmesi dahil olmak üzere bir bütünlük içinde düzenlemeyi de hedefliyoruz." dedi.

-"Muhalefet şerhi yazmayacağız"

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, teklifle ilgili, "Bu şekliyle yapılan oylamaya da 'olur', 'kabul' oyu vereceğiz. Yalnız İçtüzük uyarınca rapora ekleme yapma hakkımızı saklı tutuyoruz. Muhalefet şerhi yazmayacağız ama rapora ek yapma hakkımız saklıdır. Bunun için makul süre istiyoruz." diye konuştu.

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak da teklifin kabulü yönünde oy kullanacaklarını ve muhalefet şerhi de yazmayacaklarını belirterek, rapora ekleme de yapmayacaklarını söyledi. Parsak,"Bize göre eksik olmakla birlikte özellikle teröre bulaşmış olan milletvekillerini en azından 26. dönem boyunca böyle bir zırhtan faydalanmaması gerektiği düşüncesini taşıyarak teklife kabul oyu vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Şentop, CHP'li Tezcan'ın rapora yapacakları ek için cuma gününe kadar süre verdi.

Teklifin kabul edilmesinin ardından AK Parti milletvekilleri komisyon salonunda toplu fotoğraf çektirdi.

Komisyon toplantısı 9 saat sürdü. Kavga nedeniyle birleşime 1,5 saat ara verilen toplantı, daha sonra kesintisiz devam etti. Yemek arası verilmeyen toplantıda, milletvekillerine komisyonda yemek ikram edildi.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık