Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Demirtaş: Başkanlık tartıştırmak size hak da özerklik önermek bize niye suç (2)
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Demirtaş: Başkanlık tartıştırmak size hak da özerklik önermek bize niye suç (2)

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Hendekler, barikatlar diyalog, müzakere ile ortadan kalkar, kalkmalı diyoruz.

"ASKERİ, POLİSİ, SİVİLİ PKK'LISI DA BÜTÜN BU ÖLÜMLERDEN KİM HAZ DUYUYOR BİR BAKIN BAKALIM"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Hendekler, barikatlar diyalog, müzakere ile ortadan kalkar, kalkmalı diyoruz. Bunu savunuyoruz. Ama siz hayır biz hendekleri tankla, topla, bütün şehri ev ev temizleyerek kaldıracağız diyoruz. Hangi çağrı savaş yanlısıdır? Hangi çağrı diyalog ve barış yanlısıdır. Vicdanlarınıza sorun bakalım. Yaşamını yitiren yaralanan askeri, polisi, sivili PKK'lısı da bütün bu ölümlerden kim haz duyuyor bir bakın bakalım. Rakamları övünerek kim anlatıyor bir bakın bakalım. Şu kadar kişi öldürdük deyip Yılbaşı kutlamalarında bile ölüm kan mesajları verenler kimdir bir bakın" ifadelerini kullandı.

"DİYALOG VE MÜZAKERE KAPILARI KAPALI DEĞİL. AKP KAPATMIŞTIR. HDP, KÜRTLER KAPATMAMIŞTIR"

Demirtaş, "Sonra geri dönüp bizi terör uzantısı olarak suçluyorlar. Yaptıkları hatalardan dolayı hesap vermek yerine bizden hesap sormaya kalkıyorlar. Çünkü bir an için toplum gerçekleri görmeye başlasa AKP'nin ödeyeceği siyasi fatura çok ağır olacak. Diyalogla medeni bir şekilde bir sorunu çözmek varken o yöntemi denememek tankla, topla ben bu sorunu çözerim demek kan ve göz yaşıdır. Bu tercihte bulunan HDP değildir. Başbakan açık bir şekilde halkı, toplumu yanıltacak beyanlarda bulunuyorlar. Diyalog ve müzakere kapıları kapalı değil. AKP kapatmıştır. HDP, Kürtler kapatmamıştır. Kürtler hala bu ülkede bir arada yaşayabilmenin kapılarını zorluyorlar. Bütün bu ölümlere, zulümlere rağmen. Ağır insan hakları ihlalleri yaşanıyor" diye konuştu.

"BAŞBAKANLA GÖRÜŞÜRSEK CENAZELERİ NEDEN YOL ORTASINDA BIRAKIYORSUNUZ DİYE SORACAKTIM?"

Demirtaş, "Öldürülen sivillerin cenazeleri yerde haftalarca çürümeye terk ediliyor. Başbakanla görüşürsek cenazeleri neden yol ortasında bırakıyorsunuz diye soracaktım? Fakat kendisi ben hesap vermeye gitmem diyor" dedi.

"HADİ HDP ,İLE OLAN RANDEVUNDAN KAÇTIN, AZRAİL İLE OLAN RANDEVUNDAN KAÇABİLECEK MİSİN?"

Demirtaş, "Hadi HDP ,ile olan randevundan kaçtın, Azrail ile olan randevundan kaçabilecek misin? Er geç yaradanın huzurunda o soru sana sorulacak. Onu da iptal edebilecek misin? Sen niye cenazeleri işkence yaptın diye o soru ahirette sana sorulacak. Nereye kaçacaksın. Diyarbakır'da hala 3 çocuğun cenazesi, 12, 15 gündür yerde. Aileler alamıyor. 3 gündür anneler açlık grevi yapıyor. Sadece defnetmek istiyorlar bu ülkenin Başbakanı buna izin vermiyor. Bu soruyu sormaya hakkımız yokmuş sormak istersek randevu iptal. Biz diyor kimseye hesap vermeyiz HDP'ye mi hesap vereceğiz diyor. Her gece saraya hesap vermekten utanmıyorsun. Muhalefete hesap vermek mi zor? Sizden hesap sormak için seçildik sayın Başbakan. Muhalefetiz. Çocuk, bebek, sivil öldürtüyorsun bunun hesabını sormayalım mı? yutalım mı? kızacaksın, küseceksin, oynamayacaksın diye bütün bu haksızlıkları sineye mi çekelim" açıklamasında bulundu.

"ÇATIŞMAYI, SAVAŞI DURDURMAYA ÇALIŞIYORUZ. DİYALOG KANALLARINI AÇMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Demirtaş, "Çatışmayı, savaşı durdurmaya çalışıyoruz. Diyalog kanallarını açmaya çalışıyoruz. Halkımız sahipsiz bırakamayız. Bizim AKP'nin yanında olmamızı kimse beklemesin. Halkımızın yanında olacağız" dedi.

"BİZ NE BAŞKA BİR ÖRGÜTÜN UZANTIYIZ NE SİLAHLI, ŞİDDETLİ BİR ÖRGÜTÜZ. NE DESTEKLERİZ NE DE PEŞİNDEN GİDERİZ"

Demirtaş, "Biz ne başka bir örgütün uzantıyız ne silahlı, şiddetli bir örgütüz. Ne destekleriz ne de peşinden gideriz. Halkımız neredeyse biz omuz omuza yan yana yürümeyi onur borcu olarak kabul ederiz" dedi.

"IŞİD'İN BU SİYASİ UZANTISI, BİZİ TERÖRİST OLMAKLA SUÇLAYIP YARGILAMAKLA TEHDİT EDİYOR, ŞANTAJ YAPIYOR"

Demirtaş, "Kendi yurttaşlarını anlamaya çalışmıyor. IŞİD'in bu siyasi uzantısı, siyasi anlayışı şimdi bizi terörist olmakla suçlayıp, yargılamakla tehdit ediyor, şantaj yapıyor. Çok ilginç. Çok ilginç" dedi.

"HEPİMİZİN DOKUNULMAZLIĞINI BİR GÜNDE KALDIRABİLİRİZ. BİZ HAZIRIZ EVET OYU KULLANACAĞIZ"

Demirtaş, "Hepimizin dokunulmazlığını bir günde kaldırabiliriz. Biz hazırız evet oyu kullanacağız. Kürsü dokunulmazlığı dışında dokunulmazlığa sahip olunmamalı bunu yanlış görüyoruz zaten. Milletvekilin ne özelliği var. Bu kadar dokunulmazlığa karşıyız, rahatsızız. Herkes rahatsızsa buyursunlar. MHP destekleyecekmiş dokunulmazlıklarımızın kaldırılmasını. Eyvallah biz de hazırız buyurun getirelim tek bir madde ile değişiklik yapalım bütün milletvekillerin dokunulmazlık zırhını kaldıralım. Biz de yargılanalım onlar da yargılansın. Kimin ne dosyası varsa mahkemenin huzuruna çıkalım. Biz kıvırmadan ne yaptıysak söyleyeceğiz. Peki siz çaldıklarınızı çalmadık, soyduklarınızı soymadık diyebilecek misiniz? Demirtaş, Yüksekdağ özerklik dedi derhal mahkemenin önüne atacaksınız. Buna da demokrasi denecek. Eşit olalım. Biz bu yargıdan bile korkmuyoruz hesap verebiliriz" ifadelerini kullandı.

"CUMHURBAŞKANIN YARGIYA, PARLAMENTOYA TALİMAT VERME YETKİSİ YOK SUÇTUR"

Demirtaş, "Cumhurbaşkanın yargıya, parlamentoya talimat verme yetkisi yok suçtur. Fakat ülkede kaç tane savcı, cumhurbaşkanına, başbakana soruşturma açabilir ki? Ortada kanun bırakmadınız. Biz hangi kanuna aykırı davranıyoruz? Sizin yok dediğiniz anayasaya mı aykırı davranıyoruz" dedi.

"ÜLKENİN CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKANI DE FACTO DARBE YAPMIŞ DURUMDALAR"

Demirtaş, "Ülkenin cumhurbaşkanı ve başbakanı de facto darbe yapmış durumdalar. Devleti ele geçirmiş durumdalar. Hiçbir mahkeme kararını tanımıyorlar. Vay efendim, gençler barikat kurmuş diyorlar. Siz böyle yaparsanız cemaatin böyle yapması son derece normal. Toplumun kanuna, yasaya olan inancı kalmaz ki. Şimdi böyle bir ortamda, gözyaşının yaşandığı ortamda siyasi gerilimin bu kadar hat safhada olduğu ortamda anayasayı tartışmak da başka bir tuhaflıktır. Sivil, özgürlükçü bir anayasaya tabii ki ihtiyacımız var" açıklamasında bulundu.

"MASADAN KAÇAN UZLAŞMA KOMİSYONUNU DAĞITAN KENDİLERİYDİ"

Demirtaş, "Ama böyle bir ortamda anayasa yapmanın imkanı var mı? AKP bizden daha iyi biliyor bunu. Siyasi partiler arasında bu kadar ayrımcılık yaşanırken, anayasası nasıl yapacağız bilmiyorum. En son 2003 yılında, bizler Anayasa Uzlaşma Komisyonu masasından kalkmadık. AKP kalktı, üç toplantı üst üste mazeretsiz katılmazsa bir parti komisyon dağılmış sayılır. Ve son üç toplantıya AKP temsilcisi katılmadı. BDP, MHP, CHP katıldı, AKP temsilci göndermedi. Masadan kaçan kendileriydi. Uzlaşma komisyonunu dağıtan kendileriydi. İstek varmış gibi davranıyorlar ama tek bir maddeye ihtiyaçları var; başkanlık. Sırf onu geçirebilmek için tartışıyorlar. Bu konuda samimiyet yok, ciddiyet yok. Ne diyor? Muhalefet bunu tartışmaktan çekiniyor; tartışalım diyoruz. Özerkliği tartışalım dediğimizde niye vatan haini oluyoruz? Biz ülkeyi vatandaşlara bırakalım diyoruz, sen bir adama bırakalım diyorsun. Niye bölücü oluyoruz?" ifadelerini kullandı.

"2013 YILINDA ANAYASA UZLAŞMA KOMİSYONUNA SUNDUĞUMUZ METİN ÖZERKLİK SAVCILAR NİYE HAREKETE GEÇMEDİ?"

Demirtaş, "2013 yılında anayasa uzlaşma komisyonuna sunduğumuz metin burada. Resmi olarak BDP'nin önerisidir. Özerklik. Bölgesel kamu yönetimi. O dönem, savcılar niye harekete geçmedi? Niye suç yoktu? Uzlaşma komisyonuna sunduk, anlaşamadık. Siz başkanlığı sundunuz uzlaşamadık. Kimse kimseyi hain ilan etmedi. Bugün niye bölücü olduk? Burada bölünme yok. Burada bölünme mi var? Burada diktatörlük panzehiri var. Bu yüzden bu kadar bizi suçluyorlar. Devletin bütün imkanlarını suçluyorlar. Artık Türkiye iki tercihle karşı karşıyadır. Ya diktatörlük ya da demokratik halk yönetimi. Kardeşim, etle tırnak, 1000 yıllık geçmişimiz var Kürtler de bu ülkenin halkıysa, Türk kardeşlerim de bu gerçeği görmelidir" ifadelerini kullandı.

HİTLER MODELİ ÖNERMEK SERBEST, İSVEÇ MODELİNİ ÖNERMEK SUÇ"

Demirtaş, "Türkiye'nin tamamında bölgesel yönetim, özerk yönetimler hayata geçerse nefes alacağız. Ülke bölünmez, Kürtler bu ülkede kendini ikinci sınıf yurttaş olarak hissetmekten kurtulacak. Buna karşı soruşturma açmak yerine dikkatlice dinleyip anlasalar ne kadar iyi niyetli bir teklif olduğunu görecek. Başsavcı hazretleri derhal soruşturma açacağına, şunu bir okusun. Üniversitede bize öğrettiler, aynı fakültenin sıralarından geçtik. Bu bir yönetim modelidir, bölünme değil. Hitler modeli önermek serbest, İsveç modelini önermek suç. İlginç. Biz herhalde Hitler modelini önerseydik tek kişilik bir hücrede ömür tüketmeye başlayacaktık. Biz teklifimizin arkasındayız, ciddi bir birlikte yaşama teklifidir. Bir bölünme arayışı, gizli bir ajandanın sonucunda ortaya çıkmış bir şey değil. DTK'nın söylediği budur, bizim de isteğimiz budur. Bütün Türkiye'nin böyle anlaması lazım. İktidar biz ne dersek diyelim, kışkırtmaya çarpıtmaya devam edecek. HDP olarak yapmaya çalıştığımız budur. Sırt çevrilir, destek verilmez, abuk subuk yaklaşımlar gösterilirse biz bu işin içinden çıkamayız" diye konuştu.

"TÜRKİYELİLEŞME ANKARA'DA DURUP, CİZRE'Yİ TEMİZLEYECEĞİZ DEMEK DEĞİL, SAYGI DUYMAKTADIR"

Demirtaş, "Türkiyelileşme Ankara'da durup, Cizre'yi temizleyeceğiz demek değil, saygı duymaktadır. Orada bölge halkı yok, Kürt halkı var. Bunu açıkça söyleyebilmek Türkiyelileşmektedir. Kimmiş bu bölge halkı? Kürt'ün ismini bile söyleyemiyor, sorununu nasıl çözecek? Bizler etle tırnaksak, bölge halkı mıyız? Türkiye'de bir bölge halkı bir de Türk halkı mı yaşıyor?" dedi.

"BİZE BİR BEDEL ÖDETİNCE TÜRKİYE'YE 100 BEDEL OLARAK FATURA EDİLİYOR"

Demirtaş, "HDP, Türkiye'deki biricik Türkiye partisidir. Geri kalanı tekçidir, ırkçıdır. Çoğulcu olan tek parti HDP'dir. Tıpkı Türkiye gibiyiz. HDP dışında çoğulculuğu temsil eden bir parti yok. Lütfen vicdanınıza danışarak hareket edin. Öyle çaresizlik içerisinde korku, panik içerisinde hareket eden bir parti değiliz. Ödemediğimiz bedel kalmadı geçmişimizde. Bize bir bedel ödetince Türkiye'ye 100 bedel olarak fatura ediliyor. Biz bunu durdurmaya çalışıyoruz; kişisel korkumuz yoktur. Demokratik siyaset bizim biricik yolumuz yöntemimizdir. HDP bunda ısrar etmeye devam edecektir" açıklamasında bulundu.

"DİYANET ÇIKMALI 'HADDİMİZ, YETKİMİZ YOK' DEMELİDİR"

Demirtaş, "Cemevi'nin ibadethane olup olmadığını belirleme hakkı ne yasa, vicdan, ahlaki olarak Diyanet'e ait değildir. Bir grup, çıkıp herhangi bir kulübeyi, bize çok anlamsız gelebilecek bir kulübeyi, ibadethane olarak belirleyebilirler. Başka inançları ve hakları taciz etmeden ibadet edebilirler. Devlet buna karışamaz. Başka dinler buna karışamaz, yetkisi yoktur. Cemevi'nin ibadethane olup olmadığını kararlaştırma yetkisi, Alevilere aittir. Alevi olmayan herhangi birisinin Aleviler adına ibadethane belirleme yetkisi yoktur. Mezhep çatışmasını körüklüyordur, düzeltilmesini bekliyoruz. Diyanet çıkmalı, haddimiz, yetkimiz yok demelidir" dedi.

"SAĞLIK BAKANI'NIN BEŞ KATI BÜTÇE ALACAKLAR ÇIKIP MEZHEPÇİLİK YAPACAKLAR"

Demirtaş, "Suriye, Irak, Arabistan ve İran'da yaşananlar Türkiye'de yaşanmasın istiyorsak ayrımcılık yapmak yerine eşit görebilir bir politika oturtmamız lazım mezhepler için. Sağlık Bakanı'nın beş katı bütçe alacaklar çıkıp mezhepçilik yapacaklar. İnsanlara gömlek, don biçecekler. Şurası inanç yeri olamaz, seninki mezhep değil diyecekler. Bu gerilim ve politikadan kimseye fayda gelmez" dedi.

"AKP'NİN DÜMEN SUYUNA GİRECEK HALDE DEĞİLİZ. ZATEN MHP-AKP BİRLİKTE ANAYASA YAPABİLİRLER"

Demirtaş, "HDP parlamentonun üçüncü büyük gücüdür. Bizi dışlayarak, bize kötü çocuk muamelesi yaparak da kimse HDP ile anlaşma sağlayamaz. Nasıl bir teklif gelecek bunu görmek istiyoruz. Kaçan taraf değildik biz, bugün ciddiler mi değil mi bunu görmek istiyoruz. İki satır yazıyla usulen masaya davet edilmek isteniyorsa kusura bakmasınlar biz dinlemek istiyoruz. AKP'nin dümen suyuna girecek halde değiliz. Zaten MHP-AKP birlikte anayasa yapabilirler. Birçoğu zaten AKP-MHP uzlaşacağı maddelerden oluşuyorlar. Niye yapmıyorlar? Yapsınlar. HDP'yi bu işe alet etmenin bir anlamı yok. Hepsini tartışmaya açığız. Başkanlığı tartışalım deyip özerkliği Savcılığa gönderen bir zihniyet ile nasıl tartışılır bilmiyoruz. Bizim önerdiğimiz sistemde başkanlık yok, parlamenter sistem var. Biz parlamentoda bir komisyon önerdik, en ciddi formül bu" ifadelerini kullandı.

"BÜTÜN PARTİLER BİR ARAYA GELSİN BİR ÇÖZÜM SÜRECİNDEN SORUMLU BİR KOMİSYON OLSUN"

Demirtaş, "Bütün partiler bir araya gelsinler ama bir çözüm sürecinden sorumlu bir komisyon olsun. HDP ve AKP arasında bir çözüm süreci şeklinde işlemesin. Komisyon yürütsün, kiminle, nerede görüşecek bu komisyon karar versin. Şeffaf çalışsın. Herkes teklifini komisyona yapsın. Çatışmayı da durdursun, hendekleri de kaldırsın. Kapı duvarsa karşımızdaki anlayış aşamıyoruz. HDP çözüm sürecinde büyüyor, barış bize yarıyor savaş onlara yarıyor" ifadelerini kullandı.

"NUMAN KURTULMUŞ'UN DA BİLMESİNİ İSTİYORUM, KİŞİSEL İYİ NİYETLE ÇÖZÜLMÜYOR"

Demirtaş, "Partiler bir araya gelir ve yeni anayasa konusunda tartışma yürüttüler. Bizimle yürütülen bir konuşma yok. Üç parti şu an anlaşma sağladılar; itirazımız yok. Usül, yöntem ne bilmiyoruz. Bir satır iki satır yazıp komisyon kurulacak diye yazı gönderen ciddiyetsiz bir tavır görmek istemiyoruz. Grupların bu konuda karar alması bile aykırı. Dediğim gibi Türkiye'ye kazandıracak bir iş olsa, bizim çözüm önerimiz budur. Ben özellikle sayın Numan beyin, bu konularda vicdanlı olduğunu biliyorum. Güveniyorum vicdanına. Çağrılarını ve vermek istediği mesajı da yürekten anlıyorum. Aynı cesaretle cevap veriyoruz. Barış çağrılarını politikasını, çözüm dilinin bir resmi politika haline dönüşmesi lazım devlette. HDP, kendi eksik ve yetmezliklerini gözden geçiriyor ve tartışıyoruz. Sayın Numan Kurtulmuş'un da bilmesini istiyorum, kişisel iyi niyetle çözülmüyor" açıklamasında bulundu.

"CUMA NAMAZI KARARI SON DERECE MAKUL MANTIKSIZ VE SAÇMA OLAN CEMEVİ'NE FARKLI YAKLAŞMA"

Demirtaş, "Olabilir. Cuma günü insanların cuma namazında ibadetini rahatça yapabilmesi için son derece makuldür. Mantıksız ve saçma olan Cemevi'ne farklı yaklaşmasıdır. Herkese eşit yaklaşsanız sorun yok, tabii ki kılabilsinler. İbadetlerini yerine getirebilsin de. Çifte standarta karşıyız" dedi.

Demirtaş, "Kulislerde biz erken seçim diye bir şey duymadık. Türkiye'nin gündeminde böyle bir şey yok" dedi.

 Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık