Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Davutoğlu: 'Operasyonun tamamlandığı ilçelerde bundan sonra atılacak adımlar rehabilitasyon konusunda bir master plan, genel plan perspektif çalışması yaptık' (Geniş Haber)
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Davutoğlu: 'Operasyonun tamamlandığı ilçelerde bundan sonra atılacak adımlar rehabilitasyon konusunda bir master plan, genel plan perspektif çalışması yaptık' (Geniş Haber)

Başbakan Ahmet Davutoğlu Londra’da düzenlediği basın toplantısında ikili görüşmeler ve çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Londra'da düzenlediği basın toplantısında ikili görüşmeler ve çalışmalar hakkında bilgi verdi. Davutoğlu, İngiltere Başbakanı Cameron ile Suriye ve Irak konusunu ele aldıklarını belirterek “Suriye konusunda ortak kaygılarımızı ele aldık sürecin sulandırılmaması konusunda mutabık kaldık” dedi. Ayrıca AB, Kıbrıs konusunda da görüşmeler yaptıklarını belirten Başbakan, Cameron'un kendisini Uluslararası Suriye Donörler toplantısında davet ettiği söyledi.

Başbakan Davutoğlu yürütülen operasyonlarla ilgili bilgi vererek şunları kaydetti:

“Herhangi bir planlama yaparken bütün detayları ele almayı operasyonun ve yapılan faaliyetin başarısı açısından şart görürüz. Maalesef çözüm sürecinin ana esası olan silahsızlanma konusunda gerekli adımların atılmaması ve terör örgütünün temmuz ayında DHKP-C ve DAEŞ ile eş zamanlı olarak harekete geçmesi üzerine bildiğiniz gibi bir operasyon başlattık, huzur ve demokrasi operasyonu 23 Temmuz'da. O zaman da üç aşamalı olarak bunu planladık. Bir operasyon öncesi yapılacak hazırlıklar ikincisi operasyon esnasında yapılacak çalışmaların koordinasyonu, üçüncüsü de sonrasında. En kapsamlı operasyonu yapsanız dahi sonrasını planlamamanız halinde bir müddet sonra yeni bir operasyona başlamak zorunda kalabiliyorsunuz. Bu çerçevede operasyonun tamamlandığı ilçelerde bundan sonra atılacak adımlar rehabilitasyon konusunda bir master plan, genel plan perspektif çalışması yaptık”

SİLOPİ'DE OPERASYON BAŞARI İLE TAMAMLANDI

“Silopi'de şu anda böyle bir durum söz konusu. Operasyon büyük ölçüde Silopi'de tamamlandı. Belki tek tük münferit bazı şeyler olabilir ama Silopi'deki bütün çukurlar kapatıldı, bütün barikatlar kaldırıldı zaten talimatımız da buydu. Hiçbir ilçede hiçbir yerleşim yerinde barikat çukur olmayacak. Silopi'de bu sağlandı operasyon başarı ile tamamlandı. Şimdi Silopi'de birkaç gün daha sokağa çıkma yasağı kalkacak, ancak akşam saatlerinde belli saatlerde uygulanarak. Silopi'de bütün mahallelerinde sokaklarında güvenliğini iyi sağlayacak yeni bir güvenlik yapılanmasına gideceğiz. Yani nerelerde güvenlik birimlerine ihtiyaç var, karakola veya devriyeye ihtiyaç var. Bir daha bu sokaklar, bu halk ve sokaklar terör örgütünün insafına terk edilmeyecek. Bu durum Sur ve Cizre için de geçerli. İnşallah yakın zamanda oradaki operasyonları da tamamlarız. Temizlenecek bunun hiçbir alternatifi yok. Kim ne derse desin kim ne yazarsa yazsın Türkiye'de hiçbir sokağı, hiçbir mahalleyi terör örgütünün insafına terk etmeyiz bunu herkes bilmeli”

KESİNLİKLE BAZILARININ İDDİA ETTİĞİ GİBİ RANT VESAİRE AĞIRLIKLI DEĞİL…”

“Kamu binaları tarihi eserler en ufak zarar gören tarihi eser varsa hepsi restore edilecek. Pırıl pırıl yapılacak. Başta eğitim ve sağlık olmak üzere sosyal hizmetler derhal başlayacak ve hayat normale dönecek. Buralarda icap ediyorsa özellikle virane haline gelmiş özellikle de terör örgütü tarafından evler birbirini delerek geçildiği için, yaşanamaz hale gelmiş evler var. Birbirlerine tüneller veya duvarları delerek bağlantılandırılmış neredeyse bir savaş ortamı kendilerince sağlayacak şekilde, yıkılmış evler var. Bütün bunlar tasfiye edilip viraneler, halk sahiplerine en iyi şekilde imkan sağlayacak yeni bir kentsel dönüşüm anlamında bir çalışma yürütülecek. Bu kesinlikle bazılarının iddia ettiği gibi rant vesaire ağırlıklı değil oradaki halkımıza en iyi barınak imkanlarını sağlayacak şekilde dönüştürecek.. Burada esnafa ekonomik hayatı en iyi şekilde canlandırmak üzere ciddi tedbirler aldık almaya devam edeceğiz. Ekonomik hayat da normale dönecek ve inşallah bütün bu süreç tamamlandığında batıda orta Anadolu'da veya Karedeniz'de veya Trakya'da bir ilçemizde hangi hayat şartları oluşmuşsa o hayat şartları Doğu'da Güneydoğu'da her yerde sağlanacak.”

HAKKARİ İL SINIRLARI DEĞİŞMEDEN İL MERKEZİ DEĞİŞECEK

“Hakkari ve Şırnak iki güzide ilimiz. Buralarda il merkezlerine baktığınızda şehirin doğal gelişimi hakkında çok uygun topografyalarda değiller. Şırnak'a gidenler bilir.. Ona mukabil Yüksekova ve Cizre daha büyük arazide, özellikle Yüksekova.. Havaalanı da Yüksekova'da olduğu için yine Hakkari il sınırları değişmeden il merkezinin değişmesi.. Bunda Hakkari ve Şırnak'ın herhangi bir şey kaybetmeden bunun yapılabilmesi için bir çalışma yürüteceğiz. Bir anlamda şehirlerin doğal gelişimleri göz önünde bulundurmak durumundayız, bu da bu illerimizde daha etkin kamu hizmetinin sağlanması, daha kolay ulaşım imkânlarının temin edilmesi ve ilçe statüsünde olduğu için terör örgütü güvenlik bağlamında ortaya çıkan zaafların giderilmesi için böyle bir çalışma yapmaları konusunda arkadaşlara talimatlandırdık. Bu çalışmanın neticesine göre de bu adımları gerektiği zaman, gerektiği şekilde atacağız”

YAYGIN BİR İL STATÜSÜ SÖZKONUSU DEĞİL

“Cizre ve Yüksekova'da sözünü ettiğimiz modelin doğuda ve batıda başka illerde gündeme gelmesi?” sorusuna Başbakan,

“Hayır şu anda böyle bir, yaygın bir il statüsü verilmesi şu an gündemimizde değil. Bu iki ilin iç yapısıyla ilgili bir durum yani genişletilmesi beklentisi içinde kimse olmamalıdır” yanıtını verdi.

İstanbul özelinde böyle bir düzenleme olacak mı sorusuna, “İstanbul için tarihi sur içi ile almayı düşündüğümüz bir takım tedbirler var. Bunların güvenlik ve herhangi bir boyutu değil tamamen tarihi dokuyu korumak anlamında” yanıtını verdi.

ANAYASA KOMİSYONUNDA CEMİL ÇİÇEK, AHMET İYİMAYA VE ABDÜLHAMİT GÜL GÖREV YAPACAK

Başbakan Davutoğlu, Anayasa komisyonunda Cemil Çiçek, Ahmet İyimaya ve Abdülhamit Gül'ün görev yapacağını açıklayarak Davutoğlu, “Cemil Çiçek komisyona giden AK Partili üyelerin sözcüsü konumunda olacak. Ahmet İyimaya Anayasa Hukuku konusunda Türkiye'deki nadir isimlerden biri.Bir kitap aşığıdır, Türkiye'de en iyi kitap koleksiyonlarından birine sahipti. Abdulhamit Bey iyi bir hukukçudur çok çalışkan ve gayretli bir siyaset adamı olarak MYK'da genel sekreterimiz.”dedi.

 Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık