Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Davutoğlu: Atılan adımlar askeri gereklilik (2)
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Davutoğlu: Atılan adımlar askeri gereklilik (2)

 "BAŞBAKANI YAYINA ÇIKARDI DİYE, BİR TELEVİZYON KANALININ CEZALANDIRILMASI KABUL EDİLEBİLİR BİR DURUM DEĞİL" Başbakan Ahmet Davutoğlu, "A Haber'e dönük olarak özellikle getirilen yayın yasakları, cezaları konusunda açık bir şekilde bütün basın camiasının

 "BAŞBAKANI YAYINA ÇIKARDI DİYE, BİR TELEVİZYON KANALININ CEZALANDIRILMASI KABUL EDİLEBİLİR BİR DURUM DEĞİL"Başbakan Ahmet Davutoğlu, "A Haber'e dönük olarak özellikle getirilen yayın yasakları, cezaları konusunda açık bir şekilde bütün basın camiasının ve fikir ve düşünce hürriyetine sahip çıkan herkesin karşı çıkması gerekir. 239 ceza, 130 saat yayın durdurma bunlar cezalandırmanın ötesinde düşüncenin ifade edilmesinin son derece kapsamlı bir şekilde kısıtlayana uygulamalar. İnşallah hep birlikte aşarız. Başbakanı yayına çıkardı diye, bir televizyon kanalının cezalandırılması kabul edilebilir bir durum değil. Gerekiyorsa yasal düzenlemeler mutlaka konuşulmalı" diye konuştu.

"RUSYA İLE HER ZAMAN YAKIN DOSTLUK İÇERİSİNDE OLDUK. OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Türkiye Rusya ilişkilerine ilişkin Davutoğlu, "Biz Rusya ile her zaman yakın dostluk içerisinde olduk. Olmaya devam edeceğiz. Coğrafyanın gösterdiği açık bir gerçek var. Türkiye ile Rusya bütün çevre bölgelerdeki istikrar içinde ikili güvenlik ve kalkınma noktasında birbirlerine ihtiyaç duyan ülkeler. Böyle bir ihtiyaç ortadayken, iletişimin kopmasına, gerilimin arttırılmasına yönelik bir politika takip etmek doğru değil. Her düzeyde Rusya'ya yanı çağrıda bulunduk. Gelin mesele neyse masada konuşalım. Benzer olayların tekerrür etmemesi için güvenlik mekanizmaları kuralım. Ama Suriye, Türkiye ile Rusya ilişiklerinin denkleminin bir parçası değildir" diye konuştu.

"HERHANGİ BİR İZAHAT VERME DURUMUNDA DEĞİLİZ RUSYA İLE HER TÜRLÜ İLETİŞİME, DİYALOĞA DA AÇIĞIZ"

Davutoğlu, "Bu konuda herhangi bir izahat verme durumunda değiliz. Bundan sonra olayların gelişim seyri konusunda da her türlü iletişime, diyaloğa da açığız. Her türlü diyaloğa kapımız açık ama hava, kara, deniz sahamız, söz konusu olduğunda bunlar izinsiz gelen her türlü savaş aracına kapalıdır. Bunu dünyanın bilmesi icap eder" dedi.

(TÜRK GEMİSİNE ATEŞ AÇILMASI) "GEREKLİ DİPLOMATİK GİRİŞİMLER YAPILDI"

Davutoğlu, "Türk gemisine ateş açılması yönündeki bir soruya Davutoğlu, "Bu konularda gerekli diplomatik girişimler yapıldı" dedi.

"ŞU ANDA DOĞALGAZ SIKINTISI YOK"

Rusya'nın olası doğalgaz kesintisine ilişkin Davutoğlu, "Şu anda böyle bir sıkıntı yok. Karşılıklı çıkar ve bağımlılıkla yürüyen bir ilişkidir enerji iş birliği. Ümit ederiz Rusya, kendi kredibilitesini, itibarını da sarsacak şekilde var olan anlaşmalardan kaynaklanan hükümlülüklerini yerine getirmekten imtina etmez. İmtina edeceklerini de zannetmiyorum. Türkiye'ye herhangi bir yanlış uygulama söz konusu olursa, kendi pazarını Rusya'ya açacak olanalar bir, iki değil onlarca kez düşünmek zorunda kalırlar" diye konuştu.

FED KARARLARI

Davutoğlu, "Birkaç gün sonra açıklanacak olan FED kararının ekonomi üzerindeki etkileri de başta olmak üzere dünyadaki küresel ekonomik krizin sancıları ile de hükümet doğduğu andan itibaren uğraşmak durumunda" dedi.

"YENİ ANAYASA KONUSUNDA GÖNÜL İSTER Kİ TBMM'DE MUTABAKAT SAĞLANSIN REFERANDUM İHTİYACI KALMASIN"

Davutoğlu, "Olayları hiçbir şekilde kişiselleştirmeden şu veya bu noktada sadece Ak Parti'nin, cumhurbaşkanımızın veya benim sahiplendiğim bir mesele olarak değil toplumun bütünün sükûnet içerinde anayasayı konuşması lazım. Kimse kimseye bir şey dayatmadan, şu olmazsa bu olmaz…ön şart dayatmadan sakin bir tartışmaya ihtiyacımız var. Bu sükûnet sağlanmadan kutuplaşma içinde bir anayasa yapılamayacağını geçmişte gördük. Matematiksel olarak da psikolojik olarak da mümkün değil. Bir taraftan terörle mücadele ve ekonomik alandaki bir kriz olmaması için çaba sarf edeceğiz. Kendime biçtiğim misyon budur. Anayasayı tartışacak bir ortam oluşturacağız. Kimse anayasa tartışmasını, konjonktürel bir tartışma olarak yapmamalı. Konjonktürel değil sistematik bir problem var. Anayasanın felsefesi açısından bir problem var. Hiçbir şey bizim tarafımızdan dayatılmayacak. Açık yüreklilikle her mahalle ile konuşacağız. Kimseyi dışlamayacağız kimse de bizi dışlamasın. Gönül ister ki TBMM'de mutabakat sağlansın. Referanduma gitme ihtiyacı kalmasın. Gönül ister ki anlaşalım. Millet bundan memnun olur. Olmazsa millete gidilir tabi" ifadelerini kullandı.

"CUMHURBAŞKANIMIZ İLE BAŞBAKANLIK MAKAMINDAKİ OLASI BİR PROBLEMDEN MEMNUN OLANLAR ÜLKEYE İHANET EDER"

Davutoğlu, "Cumhurbaşkanımız ile başbakanlık makamı arasında doğabilecek bir problemden memnun olanlar bu ülkeye ihanet ederler" dedi.

"BEN DE MEMNUN DEĞİLİM SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN YASAK SİVİL KAYBI ÖNLEMEK İÇİN"

Şırnak'ın Cizre ile Silopi ilçelerinde öğretmenlere SMS ile 'hizmet içi eğitime' alındıkları mesajı gelmesi üzerine, çok sayıda öğretmenin ilçeleri terk etmeye başlamasına ilişkin Davutoğlu, "Son 30 yılın en kritik fakat en başarılı terör ile mücadele operasyonlarını yürütüyoruz. Barikat, hendekler bir takım hayatın normal akışını engelleyen şeyler bunun üzerinden bizar etmek istiyorlar. Ben de memnun değilim sokağa çıkma yasağından. Sokağa çıkma yasağı sivil kaybı önlemek için. Hendeğin ötesinde, okul hastane var. Bazı yerlerde okulları yakıyorlar" diye konuştu.

"KILIÇDAROĞLU DİYOR Kİ, BU ARKADAŞLAR HENDEK KAZMASIN NEREDEN ARKADAŞ OLUYOR BUNLAR?"

Davutoğlu, "Bütün o ilçeler terör unsurlarından temizlenecek. Gerekirse mahalle mahalle, ev ev, sokak sokak. Dağlıca olayındaki gibi o emri veren gururla söylüyorum o dağlarda tek bir terörist kalmadı. Kılıçdaroğlu diyor ki, bu arkadaşlar hendek kazmasın. Nereden arkadaş oluyor bunlar? Cizre'de DEAŞ yok. Cizre'de halkı için çalışan, doktorlar, polisler var" açıklamasında bulundu.

"FENERBAHÇE'YE RUS RAKİP İYİ DEĞERLENDİRİLİRSE İYİ SONUÇ ÇIKAR"

Davutoğlu, "Fenerbahçe'ye Rus rakip İyi değerlendirilirse iyi sonuç çıkar. Moskova'da o gün, sayın Putin uyandığında, bir kriz düşünmüyorduk. Onlar da, biz de. Ama oldu. Niye oldu. Bir kasıtla olmadı. Fenerbahçe'ye başarılar diliyorum. Taraftarlar birbirlerinin hasımı değil. Dileğim, centilmenlik içinde güzel bir maç olur" dedi.

"FED KARARI NE ŞEKİLDE OLURSA OLSUN TÜRKİYE, FED'İN KARARINA HAZIR"

Davutoğlu, "FED'in kararı ve Güney Amerika'nın maliye bakanın görevden alınması, ekonomiyi etkiledi. Bazıları bizim Eylem Planımızın etkili olmadığını söyledi. Tabi ki bu doğru değil. FED kararı ne şekilde olursa olsun. Bizim 3 önemli güçlü yapımız var. Birincisi mali disiplin. Bütçe açığı düşük seviyede. Bütçe açığı ve disiplini konusunda Türkiye'den disiplinli ikinci ülke yok. Bütçe disiplininde taviz yok. İkincisi, sağlam makro göstermeler. Merkez Bankası araçsal konularda adımlar atar. Üçüncüsü yapısal reformlar. Orta ve uzun vadeli. Türkiye, FED'in kararına hazır. Ekonomik verilerde bozulma var mı? Yok. Bütün bunlar, ekonomimizin sağlamlığını gösteriyor. Tipik, cari açık. Cari açıkta da düşmeler var. Enerji ve emtial fiyatlarda düşmeler var. Cari açığımız düşme trendinde. Bunu daha da azaltmamız lazım. Emtial fiyatlarında, Rusya'da, Irak'ta düşüş olabilir. Bunu nasıl kapatıyoruz, turizmde örneğin, desteği verdik. Piyasa daralmaları. Küresel kırılganlık gibi, jeopolitik daralmalar var. Çok dinamik dış politika yürütmemiz lazım" diye konuştu.

"ÜLKE EKONOMİSİ FİNANS VE REEL EKONOMİ OLARAK AYRILMAZ MERKEZ BANKASI'NI DA BU ŞEKİLDE AYIRAMAZSINIZ"

Davutoğlu, "Ülke ekonomisi finans ve reel ekonomi olarak ayrılmaz. Nasıl ki kemik ve kas diye vücudu ayıramazsanız Merkez Bankası'nı da bu şekilde ayıramazsınız. Sanki Merkez Bankası bağımsızlığı ülke ekonomisinin dışında bir bağımsızlık olarak değerlendirildiğinde soyut hale gelir. Siyasi açıdan hesap vermek zorunda olan hükümet ve MB arasındaki ilişki bu noktadan irdelenmeli. Araçsal bağımsızlık söz konusu olabilmeli. Bazı siyasi kaygılarla ve ya istikrarsızlık yaşanan dönemlerde Yunanistan'da görüldüğü gibi Merkez Bankası'nın içinin boşaltılması yerine çıpa olması gereken bir yapının olması gerekli" ifadelerini kullandı.

"BU MB'NİN BAĞIMSIZLIĞINA HALEL GETİREN BİR DURUM DEĞİL"

Davutoğlu, "Güvenlik konusunda Bakanlar Kurulu ile konuşuyoruz ama uygulamada bakanlarımız siyasi otorite ve güvenlik birimlerinin hızlı karar alabilme sistematiğine sahip olması lazım. Bir masa etrafında terörle mücadele il il ilçe ilçe değerlendirildiğinde tüm verilerin elde olması gerekiyor. Benzer şekilde ekonomide yetkili birimlerin aldığı kararları uygularken ekonomiyi etkileyen kurumların o masa etrafında birlikte konuşuyor olması ortak akıl açısından büyük önem taşır. Bu MB'nin bağımsızlığına halel getiren bir durum değil. Ayda bir kez gerektiğinde daha sık toplantılar yapacağız. MB'nin yüzde 6 enflasyon hedefine ulaşamadık. Çünkü gıda fiyatları yükseldi. Etkileşim olacak ama küresel gelişmeleri de değerlendirip araçsal adımlar atabilecek" dedi.

"VAATLERDEN KAYNAKLANAN BİR BÜTÇE AÇIĞI DOĞMAYACAK"

Davutoğlu, "Vaatlerden kaynaklanan bir bütçe açığı doğmayacak. Aynı şeyi yatırımlar için söyleyebiliriz. Reformlar için de söyleyebiliriz. Bakanlar Kurulu'nda aldığımız kararların hayata geçirilmesi için ara birimler oluşturuyoruz. Türkiye yatırım olmadan büyüyemez. Yatırımcının aradığı en büyük garanti hukuk garantisidir. İş hukukunun vergi usul kanunun, çalışma hayatının değişimine yönelik reformlar atılmalı. Yakın zamanda Türkiye'de yatırım yapan büyük şirketlerle görüşmeyi planlıyorum" dedi.

"KILIÇDAROĞLU BUNU MUHALEFET YAPMAK İÇİN SÖYLEMİŞ OLABİLİR"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Türkiye yarı açık cezaevi" sözlerini değerlendirmesi istenen Davutoğlu, "Bu ifade doğru değil. Sayın Kılıçdaroğlu bunu muhalefet yapmak için söylemiş olabilir ama böyle bir hususu kabullenmemiz söz konusu değil. Halkın yüzde 85'i seçime katılmış yüzde 90'ı aşan bir temsil gücü var. Gidin Mısır'da seçim yapın. Açıkhava hapishanesi olan ülkeler belli. Herkes oyunu kullanır ve kimse kimseye böyle bir tutum takınamaz. Türkiye bir hukuk devleti. Son iki gazetecinin tutuklanmasında da öncekilerinde de hiçbir şekilde bizim dahlimiz olmamıştır, olmaz da. Ben ilkesel tutuksuz yargılanmalı dedim. Kaçma şüphesi ve delil karartma şüphesi var mı yok mu bunu mahkeme belirler. Yapılacak bir düzenleme varsa bu belli bir meslek grubuna değil tüm vatandaşlarımızı kapsayan bir hazırlık yapılabilir. İstismar etmek doğru değil" diye konuştu.

 Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık