Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Danıştay o kararı onadı
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Danıştay o kararı onadı

Ağrı Belediyesi'nin, 'özerklik şartı ve eş başkanlar çalışma yönetmeliği'ne Erzurum İdare Mahkemesi'nin 'hukuka aykırı' kararı Danıştay tarafından onandı.

Ağrı Belediyesi'nin, 'özerklik şartı ve eş başkanlar çalışma yönetmeliği'ne Erzurum İdare Mahkemesi'nin 'hukuka aykırı' kararı Danıştay tarafından onandı.

Ağrı Valiliği, Belediye Meclisi'nin aldığı 'Eş başkanlar çalışma yönetmeliği' ile ilgili kararın iptali için Erzurum 1. İdare Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. Erzurum İdare Mahkemesi, "Yasada eş başkanlık diye bir organ veya kadro olmadığı, hiçbir kanunun dayanağının bulunmadığını" ifade ederek, 'Özerklik şartı ve eş başkanlar çalışma yönetmeliği'nde yürütmenin durdurulması kararını vererek iptal eti. İptal kararı Danıştay 8'nci Dairesi tarafından onandı.

AĞRI VALİLİĞİ KARARIN İPTALİNİ TALEP ETİ

Ağrı Valiliği, HDP'li Belediyelerin bölgede kullandığı eş başkanlık sisteminin kaldırılması için mahkeme nezdinde girişim başlattı. Erzurum 1. İdare Mahkemesi'ne dilekçe ile başvuran Valilik, Ağrı Belediye Meclisi'nin aldığı 'Eş başkanlar çalışma yönetmeliği' kararının iptal edilmesini istedi. Valilik dilekçesinde alınan kararın hukuka aykırı olduğu ve yasada 'Eş başkanlık' adı altında bir organ veya kadronun bulunmadığı belirtildi.

DANIŞTAY, İDARE MAHKEMESİNİN "HUKUKA AYKIRI" KARARINI ONADI

Erzurum 1. İdare Mahkemesi, "Dava konusu meclis kararı ile kabul edilen yönetmeliğin belediye eş başkanlarının çalışma usul ve esaslarını kapsadığı, bu yönetmeliğinin içeriğinin incelenmesinden ise usule göre seçilmiş belediye başkanlarına ait yetkilerin yasalarda düzenlenmeyen ve 'eş başkan' olarak tabir edilen bir kişi ile paylaşılmasını ön gördüğü ve belediye başkanının yetkilerini tek başına kullanmakta işlevsiz kaldığı, Anayasa'da ve herhangi bir kanunda belediye eş başkanlığı ile ilgili bir düzenleme yapılmadığı, Belediye Kanunu'nda belediye organlarının belediye meclisi, belediye encümeni ve belediye başkanının ifade ettiğinin belirtildiği, eş başkanlık kurumuyla ilgili olarak sadece Siyasi Partiler Kanunu'nda bir düzenleme yapıldığı yönetmeliğe dayanılarak alınan Belediye Kanunu'nda ise belediye eş başkan müessesesine yer verilmediği dolayısıyla yasalarda ön görülmeyen belediye eş başkanlık hususunun, bu itibar ile üst düzeydeki hukuk normunda yer almayan bir kanunun alt düzeydeki hukuksal norm ile düzenlenmesi mümkün olmadığı, dava dosyasının incelenmesinde Belediye Eş Başkanları Çalışma Yönetmeliği'nin kabul edildiği ve Belediye Başkanı Sırrı Sakık ile birlikte Mukaddes Kubilay'ın Eş Başkanlık görevini yürüteceğinin kararlaştırıldığı, Belediye Meclis kararının 5393 sayılı Belediye Kanun'un 23. maddesi uyarınca Ağrı Valiliği'ne bildirilmesi üzerine Belediye Eş Başkanları Çalışma Yönetmeliği'nin kabul edilmesine yönelik Ağrı Belediye Meclisi'nin 15.07.2014 gün ve 48 sayılı işleminde dava konusunun hukuka aykırılık bulunarak işleminin iptaline karar verilmiştir" görüşlerine yer verildi.

Danıştay 8'nci Daire Başkanlığı ise Erzurum İdare Mahkemesi'nin "Özerklik Şartı ve Eş başkanlar çalışma yönetmeliğini hukuka aykırı" gerekçesiyle yürütmenin durdurulması yönünde verdiği kararın oy birliği ile onamasına karar verdi.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık