Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Tarafsız ve Doğru Haberin Adresi

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
CHP'nin 'Diyarbakır-Mardin' Değerlendirme Raporu
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

CHP'nin 'Diyarbakır-Mardin' Değerlendirme Raporu

CHP'nin 'Diyarbakır-Mardin' Değerlendirme Raporu

CHP'nin "Diyarbakır-Mardin" Değerlendirme Raporu'nda, "bölge halkının PKK terörü ile iktidarın hukuksuz uygulamaları arasında sıkıştığı" savunularak, "Olayların böyle devam etmesi bölgedeki yurttaşlarda giderek derinleşen bir duygusal kopuşa yol açmaktadır" ifadesi kullanıldı.

Raporda, vali ve kaymakamların aldıkları sokağa çıkma yasaklarıyla, yurttaşların yaşam, sağlık, eğitim, haberleşme, adil yargılanma, özel yaşam ve aile yaşamına saygı hakkının, yerleşme ve seyahat özgürlüğünün ve konut dokunulmazlığının sınırlandırıldığı savunuldu.

Sokağa çıkma yasağının hangi hallerde uygulanabileceğinin ve kararın kim tarafından verileceğinin, Olağanüstü Hal Kanunu ve Sıkıyönetim Kanunu'nda açıkça tarif edilmesine rağmen, İl İdaresi Kanunu'nda böylesine bir düzenlemeye yer verilmediği belirtildi.

CHP'nin raporunda, "Dolayısıyla usulüne uygun olarak olağanüstü hal veya sıkıyönetim ilan edilmeden vali ya da kaymakamlar tarafından sokağa çıkma yasağı uygulanması Anayasa'ya ve Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere açıkça aykırıdır" değerlendirmesinde bulunuldu.

"Bölgede birçok ilçede 24 saat olarak uygulanan sokağa çıkma yasaklarının haftalarca sürdürülmüş olmasına, darbe ve sıkıyönetim dönemleri de dahil Türkiye tarihinde şimdiye kadar rastlanmamıştır" ifadesine yer verilen raporda, şu görüşler ileri sürüldü:

"PKK terörünün boyut değiştirerek bugünkü evreye geçmesinde, AKP hükümetlerinin uyguladığı politikaların büyük bir payı bulunmaktadır. AKP Hükümetinin TBMM'ye bilgi vermeksizin yürüttüğü gizli pazarlık sürecinde PKK'nın bugünkü eylemleri için cephane yığınağı yapmasına, hendek kazmasına, dağdan şehre inmesine zemin hazırlanmıştır. Yapılan gözlemler, PKK'nın bugünkü mevzileri kazanabilmek, saldırılarını yerleşim birimlerine taşımak için AKP Hükümetinin ve kamu görevlilerinin bilgisinde, gösterilen hoşgörüden yararlanarak uzun süre hazırlık yaptığını göstermektedir."

Bölgedeki güvenlik güçlerinin canlarını siper ettikleri dile getirilen raporda, bölge halkının da PKK terörü ile iktidarın hukuksuz ve antidemokratik uygulamaları arasında sıkıştığı, terör örgütüne ve iktidara tepkili olduğu savunuldu.

Raporda, şu görüşlere yer verildi:

"Bölgedeki yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının temsilcileri ile vatandaşlar, hukukun üstünlüğünün egemen kılınmasını, Kürt sorununa TBMM'de diyalog yoluyla çözüm aranmasını, yaşanan duygusal kopuşun ve kırılmanın geri dönülmez noktaya ulaşmaması için sorunun öncelikli olarak ele alınarak çözümlenmesi gerektiğine inanmaktadır. Bölge halkı, ekonomik önlemlerden önce barış ve huzur ortamının sağlanmasını talep etmektedir. Bu anlamda en temel ihtiyaçlardan olan sağlık ve eğitim hizmetlerinin yürütülen operasyonlar nedeniyle kesintiye uğramış olması devlete yönelik olarak büyük bir güvensizlik yaratmış durumdadır."

Diyarbakır ve Mardin'e gelen turist sayısında ve ihracat rakamlarında da düşüş yaşandığı aktarılan raporda, "Diyarbakır'ın 2015 yılı Ocak ayında 15,1 milyon dolar olan ihracatı yüzde 22 oranında azalarak 2016 yılı Ocak ayında 11,8 milyon dolara inmiştir. Mardin'in ihracatı yine aynı aylar itibarıyla yüzde 17 azalarak 63,4 milyon dolardan 52,5 milyon dolara gerilemiştir" ifadesine yer verildi.

Diyarbakır ve Mardin'in, en yüksek işsizlik oranlarının yaşandığı iller arasında yer aldığı kaydedilen raporda, "Olayların böyle devam etmesi bölgedeki yurttaşlarda giderek derinleşen bir duygusal kopuşa yol açmaktadır" değerlendirmesinde bulunuldu.
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık