15 Şubat 2016 Pazartesi 13:10
CHP'li Yılmaz: Türkiye Suriye'deki iç savaş bataklığına sürükleniyor
CHP'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Suriye'deki gelişmeleri değerlendirirken, "Türkiye, adım adım Suriye'deki iç savaş bataklığına sürüklenmektedir. Türkiye'yi Suriye'de savaşa sokacak bir oldu bittiye kesinlikle karşıyız. Ülkemize dönük bir saldırı olması durumunda yekvücutuz. Ancak, hükümetin ulusal güvenliğimizi ilgilendiren böyle kritik bir konuda muhalefete bilgi verme nezaketi göstermemiş olması normal demokratik bir ülkede kabul edilemez bir durumdur. Bu bakımdan hükümetin acilen TBMM'ye bilgi vermesi gerekmektedir" dedi.

CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, yaptığı açıklamada hükümetin dış politikasını eleştirdi. Yılmaz, AK Parti Hükümeti'nin, 'Arap Baharı rüzgarına' öncülük edip Ortadoğu'nun lideri olma ve egemen güçlerin gözüne girme hevesi ve ısrarından bir türlü vazgeçemediği hata ve öngörüsüzlüğünün milli çıkarlar ve ulusal güvenliğe telafisi mümkün olmayan zararlar verdiğini savundu. Yılmaz, şöyle dedi:

"Türkiye, adım adım Suriye'deki iç savaş bataklığına sürüklenmektedir. AKP Hükümeti'ni 5 yıl önce Suriye'deki rejim değişikliğinin baş aktörü olarak gören ve destek verenler, bugün desteklerini çekmek suretiyle Türkiye'yi Suriye denkleminin dışına itmektedir. Türkiye, Suriye politikasında bir iki ülke hariç dünyadan kopmuş, yalnız kalmış ve sözü dinlenmeyen durumuna düşürülmüştür. AKP Hükümeti'ni, bu denklem dışı kalmışlık psikolojinden kurtulma telaşıyla Türkiye'yi daha da zora sokabilecek adımlar atmaktan vazgeçmeye, suhuletle ve en az zararla bu açmazdan kurtulmaya dönük iyi niyet ve devlet ciddiyetiyle yapılan uyarılara kulak vermeye davet ediyoruz. Dış politikaya milli çıkar ve partiler üstü bir anlayışla bakan CHP'nin yapıcı katkı ve eleştirilerinin en azından bu kritik aşamada dikkate alınması çağrısında bulunuyoruz. Zira CHP'nin vaktiyle yaptığı uyarılar dikkate alınmış olsaydı, bugün Suriye'ye askeri müdahaleden konuşuyor olunmayacaktı. Hiç şüphe yok ki Suriye'deki kaosun baş sorumlusu Suriye'de mezhepçi anlayışla rejim değişikliği yapmak isteyenlerdir. Geldiğimiz aşama itibariyle Suriye terör ve dış müdahaleyle harap olmuştur. Türkiye'yi Suriye'de savaşa sokacak bir oldubittiye kesinlikle karşıyız. Suriye iç savaşının bugüne kadar en ağır maliyetini Suriye halkından sonra Türkiye ödemiştir ve ödemeye devam etmektedir. Hal böyleyken ülkemizi terör örgütlerinin hedefi haline getirecek tehlikeli bir maceraya itenler bu ağır sorumluluğun altından kalkamayacaklardır. Terörün her türünü en şiddetli şekilde kınıyoruz. Teröre teslim olmuş veya terörden beslenen bir siyaseti reddediyoruz. Bu noktada, ülkemize dönük her nereden gelirse gelsin yapılacak her türlü saldırının meşru müdafaa hakkımız çerçevesinde bertaraf edilmesi zaten uluslararası hukukun da sağladığı bir haktır."

CHP'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, bu noktada, Türkiye'ye dönük bir saldırı olması durumunda yek vücut olduklarını ancak, hükümetin ulusal güvenliğii ilgilendiren böyle kritik bir konuda muhalefete bilgi verme nezaketi göstermemesinin normal demokratik bir ülkede kabul edilemez bir durum olduğunu savundu.

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.