Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Tarafsız ve Doğru Haberin Adresi

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
CHP'li Böke: AKP'nin kolaycı, vasat politikalarının faturası işsizlik
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

CHP'li Böke: AKP'nin kolaycı, vasat politikalarının faturası işsizlik

CHP'de Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, 2015 yılı Kasım Ayı işsizlik oranına ilişkin basın açıklaması yaptı.

CHP'de Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, 2015 yılı Kasım Ayı işsizlik oranına ilişkin basın açıklaması yaptı. Böke, "Türkiye'nin ekonomik problemlerinin çözümü, AKP'nin vasat ve yanlış ekonomik modelinin terk edilerek, yüksek katma değerli üretime dayanan yeni ve bütüncül bir modelin derhal uygulamaya konulmasında yatmaktadır. AKP'nin kolaycı ve vasat politikalarının faturası işsizlik. Her beş gencimizden biri işsiz" dedi.

Böke, son olarak açıklanan 2015 yılı Kasım ayı işsizlik oranına ilişkin, Kasım ayında işsizliin mevsim etkisinden arındırıldığında yüzde 10.4, genç işsizliğin ise yüzde 18.6 olarak gerçekleştiğini belirterek şöyle dedi:

"Söz konusu oranın anlamı işgücüne dahil her 5 gencimizden 1'inin işsiz olduğudur. Yıllardır süregelen yüksek yapışkan işsizlik oranı gibi kadınların işgücüne katılımı da düşük bir düzeyde yapışkanlığını sürdürmektedir. 2015 yılının Kasım ayında yüzde 31.6 olarak gerçekleşen kadınların işgücüne katılım oranı, erkeklerin işgücüne katılım oranının yarısından azdır. Küresel ekonomide rekabet edebilmenin ve kalkınmanın en önemli gereklerinden olan kadınların işgücüne katılımında da ne yazık ki dünya ortalamasının çok gerisinde kalmaya devam etmekteyiz. Dünyada her 10 kadından 5'i işgücüne dâhil olurken Türkiye'de her 10 kadından sadece 3'ü işgücüne dahil olmaktadır. İşsizlik ve istihdama ilişkin açıklanan son göstergeler, 14 yıllık AKP iktidarının ekonomi reçetelerinin işsizlik sorununu çözmek konusunda büyük bir başarısızlığa uğradığını, ülkemizde işsizliğin dünya ortalamasının altında işgücüne katılıma rağmen iki haneli rakamlarda yapışkan hale geldiğini bir kez daha ortaya koymaktadır. 2002 yılından bu yana dünya konjonktürü Türkiye gibi ülkelere doğru politikalarla yapısal problemlerini çözerek, sürdürülebilir büyüme ve kalkınma sağlamak için büyük bir imkan sunduğu halde, bu imkan AKP eliyle heba edilmiştir. AKP, üretim ekonomisine geçişi mümkün kılacak uzun erimli reformlar yerine, kolayı seçmiş, bir rant ekonomisi inşa ederek vasata razı olmuştur. Gelinen noktada, küresel koşulların değişmesiyle birlikte AKP mirasının, vatandaşlarımıza faturası daha net görülmektedir."

"GÜVENCE İLE DESTEKLENMEYEN ESNEKLİK DAHA FAZLA SÖMÜRÜ GETİRİR

İşsizlik rakamları üzerinden hükümetin politikalarını eleştiren Böke, işsizlik sorununu çözmekte kolaycı ve vasata razı yaklaşımıyla başarısızlığa uğrayan iktidarın, işgücü piyasasının yapısal sorunlarını çözmek konusunda da aynı kolaycılıkta ısrar ettiğini öne sürdü. CHP'de Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, şöyle devam etti:

"Esnek çalışma' adı altında, 'Geçici istihdam' modelleri Türkiye'de uygulanmaya çalışılarak, yapısal sorunlar geçici, yamalı bohça misali çözümlerle ötelenmeye çalışılmaktadır. 'Esnek çalışma yasası'nın amacı kayıt dışı istihdamı azaltmak, toplam işsizliği ve genç işsizliği düşürmek, kadınların işgücüne katılımını arttırmak olarak yansıtılmaktadır. Ancak, söz konusu yasanın satır araları okunduğunda ve geçici istihdam iş piyasasının diğer göstergeleriyle birlikte analiz edildiğinde, anılan yasanın tam aksi sonuçlar üreteceği, iş güvencesini daha da aşındıracağı, çalışanın kaderini tamamen piyasanın insafına terk edeceği ve AKP iktidarının neoliberal, piyasacı politikalarıyla zaten aşındırılan emek örgütlenmesini daha da zorlaştıracağı açıktır. Unutulmamalıdır ki; 'güvence' ile desteklenmeyen 'esneklik', emek sömürüsünü arttırır ve işgücü piyasasının yapısal sorunlarını da, çözmek şöyle dursun, daha da derinleştirir. Nitekim AKP iktidarında genel eğilim, güvenceli istihdam imkanlarından, güvencesizliğe ve geçici işçiliğe hızlı bir geçiş biçiminde olmuştur. 2004 yılında yüzde 8.3 olan geçici istihdam 2014 yılında yüzde 13'e kadar çıkmış olup, yükselen geçici istihdama rağmen işsizlik seviyesi yüzde 9-10 seviyelerinde seyretmiştir. Aynı dönemde işsizlere işsizlik sebebi sorulduğunda her 10 işsizde 3'ü "geçici işi" bittiği için işsiz kaldığını beyan etmiştir. Yani geçici istihdam işsizlik sorununun çözümüne de katkı yapmamaktadır."

CHP'nin ekonomiye yönelik projelerine vurgu yapan Böke, Türkiye'nin Esnek Çalışma Yasası gibi emekçilerin hareket alanlarını kısıtlamaya çalışan palyatif politikalara değil beşeri ve fiziksel sermayeye dayalı istihdam ve üretim yaratıcı reel iktisadi politikalara ihtiyacı olduğunu anlattı. Böle, şöyle devam etti:

"CHP'nin ortaya koyduğu Yeni Kalkınma Hamlesi eğitim ve teknoloji reformlarına dayanan bir üretim modeline geçişin altını çizmektedir. Türkiye ancak bu yeni kalkınma anlayışı ile yüksek katma değerli üretime, yüksek ücretli istihdama geçiş yapacaktır. CHP'nin Yeni Kalkınma Hamlesi gençlerin eğitim hayatları boyunca desteklenmesi, mezunlara iş bulacakları zamana kadar işsizlik desteğinin verilmesi, staj olanaklarının yanı sıra genç istihdamı teşvik eden büyüme modeli ile daha kolay iş bulmalarının sağlanması ve genç girişimcilere destek gerekliliklerini içermektedir. Kadınların ihtiyacı olan kısmi zamanlı çalışmadan ziyade tam zamanlı çalışırken çocuğunu gönül rahatlığıyla bırakabileceği ve gün içerisinde bakım sorumluluklarını yerine getirebileceği işyerinde açılacak kreşlerdir. Her mahallede kreş açılması CHP'nin yeni kalkınma hamlesinin çok önemli bir adımıdır. Eğitimde fırsat eşitliği sağlanarak ve eğitimi yarıda kalmış kadınlar teşvik edilerek kadınların işgücüne katılımı arttırılmalıdır. İşgücüne katılımı zorlaştıran, ulaşım ve güvenlik gibi sorunlar çözülmelidir. İşyerinde kadınlara yapılan ayrımcılığın ve sözel, fiziksel ve psikolojik tacizin önüne geçilmeli ve yönetim kademelerinde de yer almaları teşvik edilmelidir. Türkiye'nin ekonomik problemlerinin çözümü, AKP'nin vasat ve yanlış ekonomik modelinin terk edilerek, yüksek katma değerli üretime dayanan yeni ve bütüncül bir modelin derhal uygulamaya konulmasında yatmaktadır." Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık