10 Mart 2016 Perşembe 14:02
CHP'li Ağbaba'dan 'kimsesiz ve sokak çocukları' için araştırma komisyonu kurulması teklifi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yurtlarda koruma altında olan çocuklar ile sokakta yaşamak zorunda bırakılan çocukların yaşadığı zorlukların araştırılması için komisyon kurulması teklifiyle Meclis Başkanlığına başvurdu. Ağbaba, "Şiddet, taciz, tecavüz, darp, uyuşturucu, zorla çalıştırılma, istismar gibi sayısız tehlikeye maruz kalan bu çocuklar toplumun kanayan yarası haline gelmiştir. Problemlerin tespiti ve çözümü için gerekli tedbirlerin alınması zorunlu hale gelmiştir. 18 yaşına geldiklerinde korumadan ayrılmak zorunda bırakılan gençler, uyuşturucuya, suça sürükleniyor. Araştırma Komisyonu kurularak gerekli incelemelerin yapılmalı" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın TBMM'ye sunduğu araştırma önergesi şöyle: "Türkiye'de yaklaşık on yedi bin çocuk ve genç devlet bakım ve korumasında yer almaktadır. Ailenin ölümü, ekonomik yetersizlikler, ihmal ve istismar gibi çeşitli nedenlerle ailesi yanında korunup bakılamayan çocukların yalnızca çok küçük bir kısmı devlet bakım ve korumasına alınabilmektedir. TÜİK verilerine göre ülke nüfusumuzun 23 milyonu aşkın kısmı çocuklar iken, yalnızca on yedi bin çocuğumuzun devlet korumasında olması, çocuklara yönelik istismar ve ihmaller göz önüne alındığında oldukça az ve yetersiz görünmektedir. Bu durum ihmal ve istismara uğrayan çocuklarımızın büyük bir bölümünün bakım ve korumadan mahrum durumda kaldığını ortaya koymaktadır.

18 YAŞINA GELEN KORUMADAN AYRILMAK ZORUNDA BIRAKILAN GENÇLER, UYUŞTURUCUYA, SUÇA SÜRÜKLENİYORÜlkemizde ihmal ve istismara uğrayan çocukların gerek devlet bakım ve korumasında iken, gerekse korumadan ayrıldıktan sonra, gerekli psikolojik ve sosyal destek sağlanmadığından dolayı hayata atılmakta çok ciddi güçlüklerle karşılaştıkları bilinmektedir. Ayrıca gerekli desteği almadan 18 yaşına geldiklerinde korumadan ayrılmak zorunda bırakılan gençlerin, toplumsal yaşama adapte olmakta yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle bir bölümünün uyuşturucuya ve suça sürüklendikleri görülmektedir. Devlet bakım ve koruması sağlanan kurumlarda yeterli ve nitelikli personelin azlığı, psikolojik-sosyal desteklerin ve çocukları toplum yaşamına hazırlayacak gerekli desteklerin yeterli olmaması gibi problemlerin varlığı bilinmektedir. Ayrıca devlet bakım ve koruması sağlanan kurumlarda hem çalışan personel tarafından, hem de çocuklar arasında şiddet ve istismar vakalarının yaşandığı medyada defalarca haber olarak yer almıştır.

ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULARAK GEREKLİ İNCELEMELERİN YAPILMALIAyrıca 18 yaşından küçük olmasına karşın devlet korumasından bir şekilde mahrum kalan binlerce çocuk, yaşamını sayısız tehlikeyle mücadele ederek sokaklarda sürdürmeye çalışmaktadır. Açlık, barınaksızlık, şiddet, taciz, tecavüz, zorla çalıştırılmak, uyuşturucu, cinsel istismar vb. bir çok ihlale maruz kalmakta ve kendini savunamayacak yaşta olan bu çocuklar toplumun kanayan bir yarası haline gelmektedir. Bu amaçla, devlet bakım ve korumasında yer alan çocukların yaşadıkları sorunların; bakım ve korumaya ihtiyacı olduğu halde bundan faydalanamayan ve hayatlarını sokaklarda sürdürmek zorunda kalan çocukların yaşadıkları problemlerin; Çocuk Yuvaları, Çocuk Destek Merkezleri, Yetiştirme Yurtları, Sevgi Evleri, Kreş ve Gündüz Bakımevleri'nde yaşanan sorunların tespiti ve çözümü için Anayasa'nın 98. maddesi ve TBMM İçtüzüğünün 104. ve 105. maddeleri gereğince bir Araştırma Komisyonu kurularak gerekli incelemelerin yapılmasını arz ederim."

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.