17 Aralık 2015 Perşembe 12:30
Çevresel Gürültü Direktifinin Uygulama Kapasitesi İçin Teknik Yardım Projesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, "Şehirlerimiz de akustik planlamasının yapılması, sessiz ve sakin alanların korunması için hazırlanan stratejik gürültü haritaları ile harita sonuçlarına göre hazırlanan eylem planlarının imar planlarında esas alınması önem arz ediyor" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, 'Çevresel Gürültü Direktifinin Uygulama Kapasitesi için teknik Yardım Projesi' kapanış toplantısına katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Sarı, "İçinde bulunduğumuz yüzyılda endüstri ve teknoloji alanında meydana gelen hızlı gelişmeler bir yanda yaşam kalitesini artırırken bir yandan da çevre sorunlarını beraberinde getirmektedir. Özelikle şehirleşmeyle birlikte başta büyükşehirler olmak üzere artan motor taşıt trafiği, havaalanları ve endüstri tesislerinden dolayı gürültü oluşmaktadır" diye konuştu.

Çevresel gürültüye maruz kalmanın insan sağlığına etkisinin konusunun AB'de 1990 yılların sonlarında anlaşılmaya başlandığını ve 2002 yılında çevresel gürültüye ilişkin kapsamlı direktif yayınladığını kaydeden Bakan Sarı, "Bakanlığım AB IPA 2009 programına Çevresel Gürültü Direktifinin Uygulama Kapasitesi İçin Teknik Yardım Projesi'ni önermiştir. Proje Haziran 2013 tarihinde resmi olarak başlamış ve 30 ay sürmüştür. Proje kapsamında 5 büyük ilimiz olan İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara ve Kocaeli yerleşim alanları dahilinde bulunan karayolu, demiryolu ve liman dahil sanayi kaynaklarının strateji kaynakları hazırlanmış ve AB destekli bu projenin bütçesi 5,8 milyon Avro'dur. Bakanlığımızın yürüttüğü projelerle 20 ilimizin şehirleşmiş alanları için stratejik gürültü haritaları hazırlanmıştır. Bu çerçevede gürültü haritası hazırlanmış olan illerin eylem planlarının belediyeler tarafından hazırlanmaya başlaması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Sürdürülebilir çevre, yaşanabilir şehirler, sürekli iyileştirmeler bundan sonra yapılacak tüm çalışmalara yön vereceğini ifade eden Bakan Sarı, "Bu çerçevede şehirlerimiz de akustik planlamasının yapılması, sessiz ve sakin alanların korunması için hazırlanan stratejik gürültü haritaları ile harita sonuçlarına göre hazırlanan eylem planlarının imar planlarında esas alınması önem arz ediyor" şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.