Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Bozdağ'dan Kişisel Veriler Kanunu tasarısına yönelik eleştirilere yanıt
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Bozdağ'dan Kişisel Veriler Kanunu tasarısına yönelik eleştirilere yanıt

ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, Kişisel Veriler Kanunu Tasarısına yönelik muhalefet partilerinden yöneltilen eleştirilere cevap verdi.

ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, Kişisel Veriler Kanunu Tasarısına yönelik muhalefet partilerinden yöneltilen eleştirilere cevap verdi.

Bozdağ, gazetecilerin sorusu üzerine vatandaşların tüm özel bilgilerinin bir havuzda toplanacağı ve isteyen kurumların bu havuzdan istedikleri bilgileri elde edebileceğine yönelik iddialarla ilgili olarak, “Tasarının hiçbir maddesinde çeşitli özel ve kamu kuruluşları tarafından tutulan vatandaşlara ait kişisel bilgilerin bir havuzda toplanması ve isteyen kurumların bu bilgilere erişimine izin verilmesine ilişkin hüküm bulunmamaktadır. Esasen böyle bir düşünce fiilen de mümkün gözükmemektedir” dedi.

FİŞLEMENİN PANZEHİRİDİR 

Adalet Bakanı Bozdağ, Kişisel Veriler Kanunu Tasarısının fişleme tasarısı olduğu iddialarına tepki göstererek, “Tasarı vatandaşların fişlenmesine imkân veren bir tasarı olmayıp, tam aksine, kişisel verilerin hangi kurallara tabi olarak, hangi şartlarda işlenebileceği hususunda mevcut olan boşluğu kontrol altına almakta ve buna ilişkin denetim mekanizmaları getirmektedir. Böyle durumlarda vatandaşların şikâyet etme hakları olacak ve bu şikâyetler Kurul tarafından incelenerek varsa, hukuka aykırı eylemler engellenecektir. Tasarıya kişisel verilerin işlenmesi ve kaydedilmesi uluslararası sözleşmelere uygun şekilde düzen altına alınmaktadır. Dolayısıyla Kişisel Veriler Kanunu Tasarısına, fişleme değil, fişlemenin panzehiridir” diye konuştu. 

DENETLENECEK

Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün itibarıyla, ülkemizde gerek kamu gerekse özel sektörde kişisel veriler kaydedilmekte ancak bu kaydetmenin herhangi bir standardı bulunmamaktadır. Tasarıyla bu duruma evrensel kurallar çerçevesinde bir standart getirilmekte veri kaydeden, işleyen, aktaran gerçek ve tüzel kişilerin uyacakları usul ve esaslar belirlenmektedir.Tasarıyla kurulması öngörülen Kurum, bu alanı disiplin altına alacak ve herkes istediği veriyi kendi belirlediği şekilde değil Tasarıda öngörülen ve Kurumca belirlenecek ilkeler çerçevesinde işleyebilecek ve Kurum bütün bu süreçleri denetleyecektir.


TEK MERKEZDE TOPLANACAK


Bozdağ, "Yine kamuoyunda bilinenin aksine, Kurum Türkiye'deki bütün verilerin toplandığı bir yer olmayıp Kurum nezdinde herhangi bir kişisel veri tutulmayacaktır. Kanun kapsamındaki gerçek ve tüzel kişiler belirlenen ilkelere uygun olarak kuracakları veri kayıt sistemine kişisel verileri kaydedeceklerdir. Kurum bünyesinde sadece Kişisel Veri Sorumlularının sicili tutulacak ve bu Sicil sayesinde kişiler herhangi bir sorun yaşamaları halinde kiminle muhatap olacaklarını ve nereye başvuracaklarını bileceklerdir. Bu durum haricinde Kurumun herhangi bir bilgi toplaması söz konusu olmayacaktır.


AB'YE UYUM İÇİN KURUL OLUŞTURULUYOR


Kişisel Veriler Koruma Kurulu kurulmasına yönelik eleştirilere tepki gösteren Bozdağ "Kişisel verilerin korunmasına ilişkin olarak Avrupa Birliği üyesi ülkeler başta olmak üzere birçok ülkede özel kanunlar bulunmaktadır. Bu tasarının yasalaşması ile birlikte kişisel veriler konusunda AB standartlarında bir koruma getirmeyi amaçlıyoruz.Ülkemizin taraf olduğu Avrupa Konseyinin 108 sayılı Kişisel Verilerin Otomatik İşleme Tabi Tutulması Karşısında Bireylerin Korunması Sözleşmesi ve ülkemizce imzalanan ancak henüz onay kanunu yürürlüğe konulmayan Kişisel Verilerin Otomatik İşleme Tabi Tutulması Karşısında Bireylerin Korunması Sözleşmesine Denetleyici Otoriteler ve Sınıraşan Veri Akışlarına Ek Protokol ile adaylık sürecinde bulunduğumuz Avrupa Birliği mevzuatı gereği Kişisel Verileri Koruma Kurumu kurulmaktadır.


Avrupa Birliği ülkelerinde de aynı görev ifa eden benzer kurumlar bulunmaktadır. Ülkemizin hukuk sisteminin benzerlik gösterdiği Avrupa Birliği üyesi ülkelere bakıldığında, bazı ülkelerde kişisel verileri koruma kurullarının özerk bir statüye sahip iken başka ülkelerde bu organların bir bakanlığa, çoğunlukla da Adalet Bakanlığına bağlı olduğu görülmektedir.


BAĞIMSIZ KURUL OLUŞTURULUYOR


Kurulacak Kişisel Veriler Koruma Kurumu'nun Başbakanlıkla ilişkili kurum olmasına yönelik eleştirilere cevap veren Bozdağ “ Türk İdari Teşkilatında en bağımsız kuruluşların "ilişkili" kuruluş olarak düzenlenmesi nedeniyle Kişisel Verileri Korumu Kurumunun bağımsızlığının sağlanması amacıyla "ilişkili" kuruluş olması öngörülmüştür. Bununla birlikte, Kişisel Verileri Koruma Kurumunun ifa edeceği görevin temel hak ve özgürlüklerin korunması bakımından taşıdığı önem ve Kurumun çıkardığı Yönetmelik ve ilke kararı gibi düzenleyici işlemlerinin bütün kamu ve özel sektörü bağlayıcı niteliği dikkate alınarak Kurumun bir bakanlıkla değil de Başbakanlıkla ilişkili olması hükme bağlanmıştır. Nitekim faaliyet alanının niteliği itibarıyla Türkiye İnsan Hakları Kurumu da Başbakanlıkla ilişkilidir. 'İlişkili' ifadesi esasında Kurumun bağımsızlığına vurgu yapan bir kavramdır. Dolayısıyla da Kişisel Verileri Korumu Kurumunun Başbakanlıkla "İlişkili" olması bağımsızlığını sekteye uğratan bir durum değildir. İdarenin bütünlüğü ilkesinin bir gereğidir.


KURUL ÜYELERİNİ BAKANLAR KURULU SEÇECEK


Kurul üyelerinin Bakanlar Kurulu tarafından seçilmesinin düzenlendiğini belirterek, “Bakanlar Kurulu da TBMM'den çıkmaktadır ve milletin seçtiği bir organdır. Ülkemizde düzenleyici ve denetleyici dokuz kurum ya da kurul bulunmaktadır. Bunlardan sadece Anayasa gereği üye seçim sistemi farklı olan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri Meclis Genel Kurulunca seçilmektedir. Diğer kurum ya da kurulların üyeleri yürütme organı tarafından seçilmektedir. Kişisel Verileri Koruma Kurumunun düzenleyici ve denetleyici kurum olarak kurulması öngörüldüğünden üyelerin yürütme organı tarafından seçilmesi hükme bağlanmıştır.”


Bozdağ, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Kamu İhale Kurumu, Rekabet Kurumu, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu ve Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu'nda olduğu gibi Başkan ile İkinci Başkanın Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmesi kuralının getirildiğini hatırlattı.


HERKESİN GÖRÜŞÜ ALINDI


Bozdağ, tasarı hazırlanırken kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplumun görüşünün alınmadığı iddialarının doğru olmadığını belirterek, “Bakanlığımızca hazırlanan Tasarı, kamu kurumları, üniversiteler ve sivil toplum örgütleri de dâhil olmak üzere toplam 53 kuruluşa görüşe gönderilmiş, ayrıca Başbakanlık aşamasında tekrar görüş alınmış, konuyla ilgili olarak 6 Kasım 2005 tarihinde Avrupa Birliği Komisyonu ve yabancı ülke uzmanlarının da katıldığı bir seminer düzenlenmiş, çeşitli ülke temsilcileriyle görüş alışverişinde bulunulmuştur. Tasarının yenilenmesi sürecinde gerek Avrupa Birliği temsilcileriyle gerekse Ülkemizdeki kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri temsilcileriyle gerekli değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca Tasarı 2005 yılından beri Bakanlığımız Kanunlar Genel Müdürlüğünün web sitesinden yayınlanmakta olup, her aşamada gelen görüş ve öneriler dikkate alınarak Meclise tekrar sevk edilene kadar gerekli değişiklikler yapılmıştır” dedi.

 Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık