Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Bolu Sağlık Alanında Dev Gibi Büyüyor
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Bolu Sağlık Alanında Dev Gibi Büyüyor

Bolu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Metin Tahaoğlu, 2. Basamak olarak İzzet Baysal Devlet Hastanesi sağlık hizmetinin Bolu'ya tekrardan kazandırılmasının verimliliği arttırdığını açıkladı.

Bolu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Metin Tahaoğlu, 2. Basamak olarak İzzet Baysal Devlet Hastanesi sağlık hizmetinin Bolu'ya tekrardan kazandırılmasının verimliliği arttırdığını açıkladı.

Bolu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Metin Tahaoğlu yaptığı açıklamada, Bolu İli Kamu Hastaneleri Birliği bünyesindeki 3. Basamak İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 9 Kasım 2015 tarihinde 2. ve 3. Basamak olarak iki ayrı hastane şeklinde ayrıldığını ve bu ayrılmaya bağlı oluşan 2. Basamak İzzet Baysal Devlet Hastanesi'nde yürütülen sağlık hizmetlerindeki verimliliğin belirgin düzeyde arttığını ifade etti. Tahaoğlu, "2015 yılı Eylül ayı ile Aralık ayı kıyaslamasında, poliklinik hizmetlerinde 36 bin hastadan 58 bin hastaya ulaşılmıştır. 2015 yılı Eylül ve Aralık aylarındaki ameliyat oranlarında ise toplamda yüzde 30, 2015 yılı Eylül ve 2016 yılı Ocak ayı yatak doluluk oranları kıyaslamasında ise önceki yüzde 38-46 düzeyi yüzde 75 düzeyine çıkmıştır" dedi.

Tahaoğlu bu kapsamda yaptığı açıklamasında, "Sağlık hizmetlerinde önemli kriterlerden biri olan yatak doluluk oranlarına bakıldığında, 2015 yılı Eylül ayında, İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı olarak hizmet vermekte olan Kadın Doğum Ünitesi'nde yatak doluluk oranının yüzde 38, Köroğlu Ünitesi'nde yüzde 46 ve Fakülte Ünitesi'nde ise yüzde 56 düzeyinde olduğu görüldü. Bu verilerin ait olduğu dönemde Bolu'da sadece 3. Basamak sağlık hizmeti veriliyordu. 9 Kasım 2015 tarihinden itibaren 2. Basamak sağlık kuruluşlarına dönüşen Köroğlu Ünitesi ile Kadın Doğum ve Çocuk Ünitesi'nde adeta hizmet verimliliği tavan yaptı" diye konuştu.

İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi ile Kadın Doğum ve Çocuk Ünitesi'nin 2. Basamak sağlık hizmetine dönüştürülerek Bolu'ya kazandırılmasıyla yatak doluluk oranlarında artış yaşandığına dikkat çeken Tahaoğlu, "Kadın Doğum ve Çocuk Ünitesi'nde Eylül ayında yatak doluluk oranı yüzde 38 iken, bu oran 2016 yılı Ocak ayında yüzde 52'ye tırmandı. Köroğlu Ünitesi'nin Eylül ayı verilerinde yatak doluluk oranı yüzde 46 iken, Ocak ayında yatak doluluk oranımız yüzde 75'e ulaştı" ifadelerini kullandı.

Hasta muayene sayıları hakkında rakamlar veren Metin Tahaoğlu, Köroğlu Ünitesi ile Kadın Doğum ve Çocuk Ünitesi'nde Eylül ayında toplam 36 bin hastanın tedavi gördüğünü belirtti. Tahaoğlu, 2. Basamak uygulamasının Bolu'ya kazandırılmasıyla tedavi gören hasta sayısının, 2015 yılı Eylül ayından 2016 yılı Ocak ayına 22 bin kişi artışla, 58 bine ulaştığını söyledi.

Tahaoğlu, bir başka önemli hizmet verimlilik artışının ise ameliyat rakamlarında yaşandığına dikkat çekti. 2015 yılı Eylül ve Aralık ayları arasında ameliyat oranlarında yüzde 30'luk artış yaşandığını belirten Tahaoğlu, şunları söyledi;

"Geçtiğimiz Eylül ayı ile Aralık ayını kıyasladığımızda ameliyat rakamlarımızda sürekli bir artış söz konusu. A Grubu ameliyatları sayısı 27 iken, 44'e yükseldi. B Grubu ameliyatları sayısı 151'den 235'e yükseldi. C Grubu ameliyatları sayısı 217 iken 386'ya yükseldi."


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık