Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Tarafsız ve Doğru Haberin Adresi

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Bilirkişi Raporlarına Çeki Düzen
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Bilirkişi Raporlarına Çeki Düzen

64. Hükümet Eylem Planı'nda yer alan Bilirkişilik Kanunu Tasarısı, Adalet Bakanlığı tarafından Başbakanlık'a gönderildi. Tasarının, Bakanlar Kurulu'nun Pazartesi günü yapılacak toplantısında görüşülmesinin ardından TBMM'ye sevk edilmesi bekleniyor.

64. Hükümet Eylem Planı'nda yer alan Bilirkişilik Kanunu Tasarısı, Adalet Bakanlığı tarafından Başbakanlık'a gönderildi. Tasarının, Bakanlar Kurulu'nun Pazartesi günü yapılacak toplantısında görüşülmesinin ardından TBMM'ye sevk edilmesi bekleniyor.

Alınan bilgilere göre, tasarıyla bilirkişilikle ilgili "Bilirkişi, görevini dürüstlük kuralları çerçevesinde bağımsız, tarafsız ve objektif olarak yerine getirir. Bilirkişi, raporunda çözümü, uzmanlığı, özel veya teknik bilgiyi gerektiren hususlar dışında açıklama yapamaz. Hukuki nitelendirme ve değerlendirmelerde bulunamaz. Genel bilgi veya tecrübeyle ya da hakimlik mesleğinin gerektirdiği hukuki bilgiyle çözümlenmesi mümkün olan konularda bilirkişiye başvurulamaz. Bilirkişi, kendisine tevdi olunan görevi bizzat yerine getirmekle yükümlü olup, görevinin icrasını kısmen yahut tamamen başka bir kimseye devredemez. Aynı konuda bir kez rapor alınması esastır" gibi önemli düzenlemeler getiriliyor.

Tasarı ile bilirkişilik faaliyetinde bulunacak gerçek kişilerde aranacak nitelikler düzenleniyor. Bilirkişilikle ilgili yazılı bir sınav yapılması ve bilirkişilik yapacağı uzmanlık alanında en az beş yıl fiilen çalışmış olmak şartı getiriliyor. Tasarı ile "Hukuk öğrenimi görmüş kişiler, hukuk alanı dışında ayrı bir uzmanlığa sahip olduğunu belgelendirmedikçe, bilirkişi olarak görevlendirilemez" düzenlemesi yapılıyor.

Tasarıyla, gerçeğe aykırı rapor düzenleyen bilirkişilere verilen hapis cezasının alt sınırı 1 yıldan 3 yıla çıkartılırken, üst sınırı ise 3 yıldan 7 yıla çıkartılıyor.

ADLİ TIP'A REVİZYON

Tasarı ile Adli Tıp Kurumu yeniden yapılandırılıyor. Adli Tıp Genel Kurulu kaldırılırken, adli tıp ihtisas kurullarından oluşturulan üç ayrı Adli Tıp Üst Kurulları kuruluyor. Adli Tıp Üst Kurulları, Adli Tıp Kurumu Başkanının başkanlığında, ilgili adli tıp ihtisas kurulları başkan ve üyelerinden oluşur. Adli Tıp Kurumu'nda sekiz ihtisas kurulu bulunacak.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 22 Ocak'ta İstanbul'da düzenlenen Bilirkişilik Sempozyumu'nda "Bildiğiniz gibi hukuk sistemimiz içerisinde bilirkişilik konusu müstakil bir kanunla bugüne kadar düzenlenmiş değil. Ceza Muhakemesi Kanunu'nda, Hukuk Muhakemesi Kanunu'nda, İdari Yargılama Usul Kanunu'nda belli maddeler içerisinde konu ele alınmış ve oralarda birtakım hükümler yer almaktadır. Bilirkişilik müessesesine güven müessesi olarak herkesi ve her kesimin bakmasını sağlayacak bir reforma ihtiyacımız var. Bilirkişi, sahte rapor tanzim etmiş olsa 'Ne tür hukuki yaptırımla karşılaşır?' diye baktığımızda, neredeyse gülünç denecek bir ceza yaptırımıyla karşı karşıya. Bilirkişilik müessesi tanzim edilirken bu müessesenin gereklerine uygun hareket etmeyenlerle ilgili bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti içerisinde, asla, bilirkişilik yapamayacağı bir düzene geçilmesi, hem de caydırıcı bir ceza yaptırımıyla yüz yüze kalması, son derece önemlidir. Bilirkişilik müessesesinin bütün boyutlarıyla ele alınmasını, tabir-i caizse, eskilerin deyimiyle zapturapt altına alınmasını ve denetim sisteminin kurulması, etik ilkelerinin belirlenmesi, yaptırımların caydırıcı bir noktada olması ve bu noktada ahbap çavuş ilişkisine imkan ve zemin hazırlayan yapının tamamen ortadan kaldırılması ihtiyacı vardır" diyerek Bilirkişilik Kanun Tasarısı'nı gündeme getirmişti.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık