31 Mart 2016 Perşembe 13:47
Betam: Ekonomik büyüme 'yüksek ama dengesiz'

- Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam), Türkiye ekonomisinin yüzde 4.0 olarak 2015 yılı büyümesinin "yüksek" ancak, "dengesiz" olduğuna dikkat çekti.

 

Betam Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel ile araştırma görevlileri Melike Kökkızıl ve Mine Durmaz tarafından hazırlanan ve 2015 yılı büyümesinin değerlendirildiği  "2015'te iç talep büyümeyi sırtladı" başlıklı araştırma notunda, "Türkiye ekonomisi (GSYH) 2015 yılında Betam tahmini doğrultusunda yüzde 4 büyüdü" denildi ve şu değerlendirme yapıldı:

 

Net ihracatın katkısı negatif oldu

 

"2014 yılında gerçekleşen yüzde 2,9'luk büyümenin ardından nispeten yüksek bir büyüme söz konusu. Ayrıca Orta Vadeli Programda öngörülen büyüme oranı ile de tutarlı. Ancak Orta Vadeli Programda, özel tüketimin ılımlı arttığı, net ihracatın da büyümeye pozitif katkı yaptığı 'dengeli' olması beklenirken, büyüme dengesiz oldu. Büyümeye, 3.0 yüzde puan ile yüzde 4.5 artan özel tüketim sağladı. Büyümeye ikinci en büyük katkı kamu harcamalarından geldi. Yatırımlar dahil kamu harcamaları yüzde 7.0 arttı. Özel yatırım artışı ise yüzde 2.7 ile sınırlı kaldı. Buna karşılık net ihracatın katkısı negatif oldu; ihracat yüzde 0.8 gerilerken ithalat yüzde 0.3 arttı."

 

Avrupa pazarı kayıpların telafisi için yeterli olamadı

 

Avrupa pazarındaki sınırlı canlanmanın ihracatta kayıpların telafisi için yeterli olamadığının vurgulandığı Betam notunda, "İhracat düşerken ithalatın sınırlı da olsa artması dolayısıyla net ihracatın büyümeye negatif katkı yapması 2015 yılında iç talep kaynaklı yüzde 4'lük nispeten yüksek GSYH artışının bedeli olarak görülebilir" denildi ve şu konuların altı çizildi:

 

"Sonuçta net ihracat büyümeyi 0.3 puan aşağıya çekti.  İhracattaki gerilmenin esasen zayıflayan dış talepten kaynaklandığı not edilmelidir. Türkiye'nin ikinci en büyük pazarı haline gelmiş olan Irak'a yapılan ihracat hemen hemen yarı yarıya azalırken, Rusya'da yaşanmakta olan ekonomik krize son dönemde iki ülke arasında yaşanan politik kriz eklenince bu pazara yapılan ihracat da önemli ölçüde olumsuz etkilendi."

 

İlk çeyrek büyüme tahmini yüzde 0.5

 

"Dikkat çekilmesi gereken diğer özellik ise son çeyrekte büyümenin önceki çeyreklere kıyasla yavaşlamış olması" diye devam eden Betam notunda, söz konusu yavaşlamanın özel tüketim ve kamu harcamalarındaki belirgin yavaşlama ile net ihracatın negatif katkısının derinleşmesinden kaynaklandığı vurgulandı ve "Bu yılın 1. çeyreğinde ilk büyüme tahminimizin yüzde 0.5 olduğunun da altını çizelim" denildi.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.