01 Aralık 2015 Salı 10:37
Başkan Demircan: 'Milli Geliri 25 Bin Dolara Çıkarmak İçin Kaliteli İş Gücünü Oluşturmak Lazım'

'Beyoğlu'nda Kadının İş Gücüne Katılımına Bir Adım Daha' projesinin tanıtım toplantısına katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan 2023 vizyonuna vurgu yaparak, "Milli geliri 25 bin dolara çıkarmak için kaliteli iş gücünü oluşturmak lazım" dedi.

İstanbul Kalkınma Ajansı'nın (İSTKA) Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı kapsamında desteklenen Beyoğlu Kaymakamlığı'nın 'Beyoğlu'nda Kadının İş Gücüne Katılımına Bir Adım Daha' projesi tanıtım toplantısı Beyoğlu Belediyesi ev sahipliğinde Park Bosphorus Hotel'de gerçekleştirildi. Çok sayıda kadın girişimcinin de katıldığı toplantıda, kadınların toplumdaki ekonomik katkılarına vurgu yapılarak mevcut kadın girişimci oranının arttırılması gerektiği belirtildi.

KADININ TOPLUMDA ÜSTLENDİĞİ ROLE VURGU

Toplantının açılış konuşmasının yapan Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi, "Toplumun yarısı kadın dolayısıyla birlikte yürüyeceğiz. Birlikte yürümemek için aksamamak için iki ayağımızın da sağlam olması lazım. Biz bu maksatla kadınlarımızı da daha donanımlı hale getirmek, daha bilgili hale getirmek ve onların da sosyal hayata daha güvenle katılımını sağlamak amacıyla bu işe başladık. Diğer taraftan ihtiyaç sahibi iş arayan insanlarımızın bize müracaatlarında görüyoruz ki özellikle alt gelir guruplarındaki ailelerde kadınlar ailenin sorumluluğunu çok daha fazla hissediyor. Çocuklarının bakımı konusunda çok daha fazla hassaslar. Ailenin geçimiyle ilgili çareler aramaktalar. Bu gruptaki kadınlarımızın genelde bildiği iş ev temizliği, apartman temizliği. Biz istiyoruz ki onlara daha değişik meslekler kazandıralım, daha değişik ortamlarda iş imkanı bulabilsinler" ifadelerini kullandı.

"MİLLİ GELİRİ 25 BİN DOLARA ÇIKARMAK İÇİN KALİTELİ İŞ GÜCÜNÜ OLUŞTURMAK LAZIM"

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise ekonomi verilerinin başarı oranlarının artması için kaliteli iş gücü üretilmesi gerektiğini vurguladı. 2023 yılı vizyonuna dikkat çeken Başkan Misbah Demircan, "Bir yandan işveren işçi arıyor, öte yandan sokaktaki insanlar iş arıyor. Nasıl oluyor bu? Çünkü kaliteli iş gücü doğrudan daha çocukken hayata adımını attığı andan itibaren 'Bak oğlum sen şu işi yaparsan şurada ekmeğini kazanırsın' diye yönlendirmeye ihtiyacı var insanların. Herkesin dilinde şu; 'Türkiye zenginleşiyor, Gayri Safi Milli Hasıla kişi başına 10 bin dolara geldi ama 25 bin dolara gitmemiz lazım'. Peki bunu yapmak için ne lazım? Kaliteli iş gücünü oluşturmak lazım" şeklinde konuştu.

"ÜLKEMİZDE MESLEKİ EĞİTİMLE İLGİLİ BİR EKSİKLİK VAR"

Mesleki eğitimler noktasında da eksikliklerin bulunduğunu belirten Ahmet Misbah Demircan,"Biz de bütün konuşmalarımızda kadınlarımıza yönelik onları girişimci yapmak, iş sahibi yapmak ve iş hayatına üretim modelleri içerisinde tanımlamak gibi hedeflerimiz var. Hepimiz iş hayatının içerisindeyiz, hepimiz bir şeyler yapıyoruz. Eşlerimiz, kadınlarımız boş kalan gününü boş geçiren yok ama ülkemizde mesleki eğitimle ilgili bir eksiklik var. Bu eksikliği giderdiğimiz sürece bu sorunların da tamamlanacağını düşünüyorum" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından İstanbul Kalkınma Ajansı'nın Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı kapsamında desteklenen 'Beyoğlu'nda Kadının İş Gücüne Katılımına Bir Adım Daha' projesinin sunumu gerçekleştirildi.

Beyoğlu Kaymakamlığı öncülüğünde başlatılan projede temel amaç ise İstanbul'da yaşam kalitesinin yükseltilmesi için kadınlara yönelik kentsel hizmetlerin ve kadınların bir parçası olacağı yenilikçi uygulamaların geliştirilerek hayata geçirilmesini sağlamak. Çok sayıda kurum ve kuruluşun iştirakleriyle başlatılan ve toplamda en az 800 kişinin ücretsiz eğitim alacağı proje, 2016 yılı Ağustos ayına kadar devam edecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.