12 Ocak 2016 Salı 08:45
Bakanlık'tan okullara 'süt izni' yazısı
MİLLİ Eğitim Bakanlığı, doğum yapan kadın öğretmenlerin süt iznini kullanması için yaşanan tereddütleri gidermek için okullara gönderdiği yazıda, kanunun ruhuna uygun olacak şekilde süt iznini kullanmak isteyen öğretmenler ve eğitim kurumu idarecileri işbirliği yapmasını isteyerek, "Hiçbir tarafın mağdur edilmeden süt iznini kullanılmasının sağlanması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini" istedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim kurumlarında görev yapan kadın öğretmenlerden doğum yapanların süt izninin nasıl kullanacağı hususunda yaşanan tereddütlerin gidermek ve uygulamada birliğin sağlanması bakımından okullara bir yazı gönderdi. Yazıda, Devlet Memurları kanununu 104'ncü maddesi D fıkrası ve 36'ncı maddesi 4'ncü fıkrasına atıfta bulunan yazıda şöyle denildi:

"Buna göre öğretmenler eğitim-öğretim hizmetlerini haftalık ders programları bütünlüğü içerisinde yerine getirmek durumundadır. Ve bu yönüyle çalışma saatleri diğer devlet memurlarına göre meslek olarak farklılık arz etmektedir. Bakanlığımızın eğitim öğretimdeki hedefleri doğrultusunda uluslar arası eğitim standartlarına yakalanması, her kademede kaliteli ve çağdaş eğitimin oluşturulması için zamanın iyi kullanılması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi zorunluluktur. Kuşkusuz eğitim-öğretim gibi hayati önem taşıyan son derece önemli bir görev yürüten öğretmenlerimizin bu durumun bilincinde ve süt izni haklarını kullanırken ders görevinin aksamaması, hizmetin gereklerinin yerine getirilmesi hususunda gerekli özeni göstereceklerine inancımız tamdır. Bu bağlamda, ikili öğretim yapılan eğitim kurumlarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin haftalık ders programlarının; hangi dönemde görev yapmak istedikleri göz önünde bulundurularak düzenlenmesi, tekli öğretim yapılan eğitim kurumlarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin haftalık ders programlarının ise öğretmen ile okul idaresi işbirliği içerisinde dersleri aksatmayacak bir şekilde düzenlenmesi, diğer alanlarda görev yapan öğretmenlerin ders programlarının süt izni istekleri de göz önünde bulundurularak, dersleri aksatmayacak bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir."

Milli Eğitim Bakanlığının okullara gönderdiği yazının sonunda ise kanunun ruhuna uygun olacak şekilde süt iznini kullanmak isteyen öğretmenler ve eğitim kurumu idarecileri işbirliği yapması istenerek, "Hiçbir tarafın mağdur edilmeden süt iznini kullanılmasının sağlanması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini arz/rica ederim" denildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.