Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Bakan Süleyman Soylu'dan 'Kayıt dışı Suriyeli işçi' açıklaması
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Bakan Süleyman Soylu'dan 'Kayıt dışı Suriyeli işçi' açıklaması

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, partisinin grup toplantısı sonrasında Türkiye'de kayıt dışı çalıştırıldığı ileri sürülen Suriyelilerle ilgili açıklama yaptı.

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, partisinin grup toplantısı sonrasında Türkiye'de kayıt dışı çalıştırıldığı ileri sürülen Suriyelilerle ilgili açıklama yaptı. Bakan Soylu, bir üniversitenin kayıt dışı Suriyeli işçi sayısıyla ilgili yaptığı araştırma ve bu konuda yapılan haberlere değindi. Dezenformasyona dayalı politikalar geliştirilmeye çalıştırıldığını bildiren Soylu, dönem dönem Suriyeliler üzerinden geçekleştirilen bir takım algı operasyonlarını şiddetle reddettiğini söyledi.

Bakan Soylu, bir insanlık dramı yaşandığını ve buna sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın şahit olduğunu hatırlatarak, "Türkiye'nin buradaki sorumluluğu hepimizin malumudur ki bütün dünya tarafından taktir edilmektedir. Bu konuda bize eleştiri getirenler ve Türkiye üzerinde değerIendirme yapanlar özellikle Suriye'den Türkiye'ye gelen kardeşlerimiz konusunda Türkiye'yi her noktada taktir etmektedirler. Türkiye birçok kuruluşuyla bu meseleyi insani mesele haline getirmiş ve burada seferber olmuştur. Ve bugün Suriye'den gelen kardeşlerimizin büyük bölümünün Türkiye kendi kamplarında misafir etmekte ve onlara kucak açmaktadır. Onlara hayat standartları konusunda G20 zirvesine gelenlerin ziyaret ettiği kamplarda özellikle hem yapılan davranışlar hem karşı karşıya alınan hizmet ve kucaklama dolayısıyla Türkiye'ye tekrar müteşekkir olduklarını ifade etmişlerdir. Bütün bunlar ortadayken ve Türkiye orada karşı karşıya kalınan bir insanlık dramını kendi medeniyetinin ölçüleri karşılığında muhafaza etmeye çalışırken tabi başka bir konu üzerinden Türkiye sıkıştırılmaya çalışılmaktadır" diye konuştu.

Suriye'den Türkiye'ye gelen insanların kaçak işçi olarak çalıştırıldığı ve bu konuda Türkiye'de sosyal bir yararının açılabileceğinin gündeme getirildiğini vurgulayan Soylu, bunun Suriyeliler üzerinden Türkiye'nin iç siyasetine yönelik bir müdahale olduğunu bildirdi. Bakan Soylu konuşmasına şöyle devam etti: "Biz onlara her noktada sahip çıktık. Ama Türkiye'nin çalışma hayatı ve standartları vardır. Ve bizim bakanlığımızın da çalışma hayatındaki standartlara uyması ve bu konudaki değerlendirmelerin yapılması hususunda çalışmaları mevcuttur. 2002 tarihinde Türkiye'de en önemli meselelerden bir tanesi Türkiye'de kayıt dışılığın ortadan kaldırılmasıdır. Bu konuda hem ciddi çalışmalar uygulanmıştır hem ciddi takipler gerçekleştirilmiştir. Ve yüzde 52'lik seviyelerden yüzde 35'lik seviyelere kadar Türkiye'de kayıt dışı çalışma düşmüştür, Ve bundan sonra özellikle 64'üncü hükümetimizin en önemli programlarından bir tanesi kayıt dışılığın aynı ölçekte düşürülmesidir. Bu sadece Türkiye'de kendi çalışanlarımıza yönelik değil bütün çalışana yönelik bir politika olarak ortaya koymaktayız. Fakat bunu Türkiye'de bir sosyal yara olarak ortaya koymak ve bunu açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum bu çok yönlü bir politikanın tefahürüdür. Bu haberler yapılırken biraz daha milli bir bakış açışı ortaya konulmalıdır. Bunun altını çizerek söylüyorum. Başkalarının diliyle lütfen konuşulmasın, Başkalarının politikalarına lütfen bizim ülkemizin bugün sürdürdüğü ve bütün dünya tarafından taktir edilen politikalar alet edilmesin. Böyle olduğunu söylüyor değilim. Özellikle bu tür haberler yapılırken ciddi şekilde ince eleyip sık dokunulmadır. Dikkat ederseniz Avrupa'yla da dünyayla da bu konuda ortak bir hem fikirlilik söz konusudur ama Türkiye'yi sıkıştırmaya yönelik Türkiye'deki bir takım meselelerin Türkiye'nin kendi planlaması ve kendi standartları dışında halledilmesine yönelik bu tip organizasyonlara yönelik dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kayıt dışılık konusunda kim olursa olsun Suriyeli kardeşlerimiz de olabilir başka ülkelerden gelenlerde olabilir biz bu konuda çalışma bakanlığı olarak kendi çalışma disiplinimiz içinde bunu devam ettirmeye çalışacağız. Ama bunun bir sosyal politika yarası açması hususunda bu açıdan katılmıyoruz ve bu konuda özellikle kayıt dışılık konusunda tırnak içinde söyleyelim çalışma bakanlığının uyguladığı sistem müfettişler vasıtasıyla son günlerde son haftalarda bile bu tip değerlendirmeler defalarca şahsıma gelmiştir. Kayıt dışı çalışanların teftiş kurulları tarafından ciddi şekilde tespit edilmektedir. Ve bu konuda gerekli işlemlerin yapılmaya başlandığı bilinmektedir. Bu iş rutininde devam etmektedir. Bu tip haberler kendi milli menfaatlerimize uygun mudur değil midir altını çizerek yapmak gerek diye düşünüyorum."

Süleyman Soylu, kayıt dışı çalıştırılan işçilerin sayısıyla ilgili olarak sorulan bir soru üzerine şu cevabı verdi: "Burada bir örneklem yapılmış anladığım kadarıyla. 130'u aşkın işletme üzerinden bir genelleme gerçekleştirilmiş. Böyle bir değerlendirme bizde mevcut değil. Bir kere kurumsal işletmelerde böyle bir çalışma mevcut değildir. Yani şunu da söyleyeyim son gelişler başlamadan rakam 2 milyonun üzerine gelmeden önce, Suriye'den gelen 60 bin kardeşimizin bir kısmına yönelik çalışma izni verilmiştir zaten. Onlar çalışıyorlar. Onlar dışında sistematik dışında böyle bir artış sürekli bakanlığımız tarafından takip edilmektedir."

Emeklilerin promosyon beklentisiyle ilgili olarak ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu, ödemeleri yapan bankalarla bir araya gelinip bu hususun konuşulacağını anımsattı.



Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.




Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık