Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Bakan Ala: 1 kişi dün akşam gözaltına alındı (2)
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Bakan Ala: 1 kişi dün akşam gözaltına alındı (2)

 İÇİŞLERİ  Bakanı Efkan Ala, Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizière ile dün Sultanahmet Meydanı'ndaki canlı bomba saldırısıyla ilgili İstanbul Valiliği'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

 İÇİŞLERİ  Bakanı Efkan Ala, Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizière ile dün Sultanahmet Meydanı'ndaki canlı bomba saldırısıyla ilgili İstanbul Valiliği'nde ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Bakan Ala Sultanahmet'teki canlı bomba saldırısıyla ilgili olarak dün gece 1 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala basın toplantısında yaptığı açıklamasında,"Türk milleti olarak Alman halkına hayatını kaybedenlerden dolayı taziyelerimizi iletiyoruz" diyen İçişleri bakanı Efkan Ala, "Saldırıda 10 kişi hayatını kaybetmiştir. 1'de canlı bomba hayatını kaybetmiştir. Hastanede şu an itibarıyle 11 yaralı vardır. İlk etapta 17'ydi. 1'i hastanede vefat etti. Diğerleri de taburcu oldu. Bu 11 kişiden 9'u Alman uyrukludur yaralılardan. Biri Norveç biri Peruludur. 9 Alman uyrukludan 2'sinin durumu ciddiyetini korumaktadır. Ameliyattan çıktı 2' si de. Durumlarını en üst düzeyde takip ediyoruz. Küresel terör önümüzdeki 100 yılda insanlığın en önemli sorun başlığıdır. Ülkeler arasında etkili işbirliğini gerekli kılmaktadır. Ülkeler terörün kimliğine amacına bakmadan mücadelede kesin işbirliği yapmalıdır. Türkiye bu konuda çok ciddi bir gayret içindedir" diye konuştu.

YAPILAN SORUŞTURMA SONUCUNDA DÜN AKŞAM 1 KİŞİ GÖZALTINA ALINMIŞTIR"

Türkiye'nin, Suriye'deki olaylardan sonra ortaya çıkan terör örgütleriyle mücadelenin yanı sıra PKK gibi terör örgütleriyle etkili mücadelesini sürdürdüğünü ifade eden Ala sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye bu konuda çok ciddi bir gayret içindedir. Bu konuda da Almanya'nın yakın işbirliği için teşekkür ediyorum. Radikal terör örgütleri ve DAEŞ ile mücadele kapsamında bugüne kadar 3 bin 318 kişi gözaltına alınmıştır Suriye'deki olaylardan itibaren.. Bunlardan 847'si tutuklanmıştır. Çok önemli miktarı yabancı uyrukludur. Dolayısıyla burada kaynak ülkelere, gelip Suriye'ye geçmelerini engelleyecek biçimde hareket ettikleri, ilk çıkış yaptıkları noktada durdurulmaları konusunda kaynak ülkelere açık çağrıda bulunuyorum. Çok ciddi tedbirler almalıdırlar ve işbirliğine çok açık olmalıdırlar. Almanya'ya bu konuda yaptığı açık işbirliği için teşekkür ediyorum.

ALMANYA'YLA YAPILAN İŞBİRLİĞİ SONUCU TESPİT EDİLEN 387 ALMAN'A TÜRKİYE'YE GİRİŞ YASAĞI

Bugüne kadar 124 ülkeden 35 bin 970 kişiye Türkiye'ye giriş yasağı konulmuştur. Bunlardan 387'si Almandır ve Almanya ile yaptığımız yakın işbirliği sonucu tespit edilmiştir. 92 ülkeden 2 bin 894 kişi sınır dışı edilmiştir. Yine bunlardan 94'ü Alman uyrukludur. Bu da yakın işbirliğiyle belirlediğimiz kişilerdir. Yine Türkiye bu konularda etkili ciddi çaba içindedir ve terörle mücadelede kararlı bir tutum sergilemektedir. En son olaydan önce 1 hafta öncesinde 220 DAEŞ mensupu olduğu değerlendirilen kişi gözaltına alınmıştır. Olaydan sonra ise yapılan soruşturma sonucunda dün akşam 1 kişi gözaltına alınmıştır. İnceleme soruşturma çok yönlü olarak ciddi biçimde devam etmektedir. Bu konuyu da değerlendirdik ve yakın işbirliği içinde soruşturma devam edecek. Bu konuya ilişkin her türlü bilgiye kendileriyle paylaşacağız ve çok yakın bir işbirliği içinde soruşturma devam edecektir"

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA DA ALMANYA'YI ZİYARET EDECEĞİZ"

Bakan Ala, “Bu saldırı insanlığa yapılmıştır ve ülkemizdeki misafirler bizim öz vatandaşımız ne ise bizim için onlarda odur. Bu saldırı ülkemezi milletimize ve bütün insanlığa yapılmış bir saldırıdır. Aması ancaksız hep birlikte bütün dünya bir adada bu tür saldırılara karşı durmalı ve tavrımızı göstermeliyiz. Önümüzdeki hafta da Almanya'yı ziyaret edeceğiz. Şu anda Sayın Almanya İçişleri Bakanı'nın burada oluşu ve biz şu toplantımız burada karşı duruştaki birliğin en önemli göstergesidir" dedi.

HER TÜRLÜ GÜVENLİK ÖNLEMİNİ HASSASİYETLE ALMAKTAYIZ"

Ala, “Türkiye'deki bütün turistler, diğer misafirler ve vatandaşlarımız aldığımız tedbirlerle rahatlıkla kendi günlük hayatlarını devam ettirebilirler ve konuda tereddütte mahal yoktur. Gerekli güvenlik önlemlerini her türlü güvenlik önlemini hassasiyetle almaktayız. Bu konuda da Almanya'yla işbirliğimiz daha da güçlenerek devam edecektir. Türkiye, terörün terörist saldırıların amacına ulaşmalarını engelleyecek her türlü işbirliğini göstermiştir ve göstermeye devam edecektir. Bu tür terörist saldırılar -dünyanın çeşitli ülkelerde de olmuştur- ama biz el birliği ile karşı durup gerekli mücadeleyi yaptıkca amacına ulaşamayacaktır. Bütün 78 milyon vatandaşımız gibi Türkiye'de blunan diğer turistlerimiz ve misafirlerimiz de kendilerini huzur içinde hissedebilirler. Bu tür terörist saldırılar bizim işbirliğimiz, bizim geleceğe olan inancımızı ve birlikte yeni dünyayı geliştirme arzumuzu zedeleyemez, bunu örseleyemez" dedi.

BUGÜN BURAYA GELEREK BU SALDIRIYI KINADIĞIMIZI İFADE EDİYORUZ VE YASINI TUTUYORUZ"

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizière konuşmasının başında saldırıyla ilgili derin üzüntü duyduklarını belirterek şunları kaydetti:

Bu saldırı insanlığa karşı yapılmıştır. Bugün buraya gelerek bu saldırıyı kınadığımızı ifade ediyoruz ve yasını tutuyoruz. Hayatını kaybedenlere ve ailelerine başsağlığı diliyoruz, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türk hükümetine ve Türk yetkililerine, dünden beri yardım eden sayısız kurum ve kuruluşa yürekten teşekkürlerimizi ifade etmek istiyorum. Çünkü gösterdikleri tutum ve duyarlılıktan dolayı. Daha sonra hastanede bulunan yaralıları ziyaret edeceğiz, olay yerini göreceğiz ve Türk mevkidaşıma soruşturma çerçevesinde çıkan tüm sonuçları bulguları paylaşmaya hazır olduklarını belirttiği için ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

TÜRKİYE'YE YAPILACAK ZİYARETLERİN İPTAL EDİLMESİ İÇİN HİÇ BİR NEDEN GÖRMEDİĞİMİZ BELİRTMEK İSTİYORUM"

Alman İçişleri Bakanı, “Şu anda yürütülen soruşturma çerçevesinde doğrudan doğruya Alman vatandaşlarını hedef alarak yapıldığı konusu da hiç bir ip ucu bulunmamaktadır. Şu aşamada Türkiye'ye yapılacak ziyaretlerin iptal edilmesi için hiçbir neden görmediğimizi belirtmek istiyorum. Alman İçişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde belirtilen belli kriz bölgelerine gidilmemesi uyarıları dışında Türkiye'ye gelmek isteyen herkesin, gelme konusunda içinin rahat olmasını ifade etmek istiyorum. Terör karşısında geri adım atmayacağız. Terörle karşı mücadeleye devam ettiğimiz gibi siyasi çözümler bulma konusundaki çabalarımızı devam edeceğiz. Aynı zamanda yaşadığımız özgürlüğe önem veren tutumumuzdan vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu.

İKİ ÜLKE ARASINDA İŞBİRLİĞİNİ BOZMAK VEYA HERHANGİ BİR ŞEKİLDE ZEDELEMEKSE BAŞARISIZ OLMUŞLARDIR"

Alman Bakan Thomas de Maizière, gelecek hafta İçişleri Bakanı Ala'nın Almanya'yı ziyaret edeceğini belirterek, “Gelecek hafta Berlin'de yapılacak görüşmeler çerçevesinde göç, önemli gündem maddelerinden birisi olacaktır. Yasa dışı göç ve bu çerçevede alınacak önlemler son olay karşısında terörle mücadele konusu da ele alınacaktır. Teröristlerin amacı iki ülke arasında işbirliğini bozmak veya herhangi bir şekilde zedelemekse başarısız olmuşlardır. Tam tersine Türkiye ve Almanya iş birliği konusunda daha da birbirine yaklaşmaktadır" diye konuştu.

HEDEF KİTLE ARANAN ŞAHISLAR ARASINDA BULUNMAMAKTADIR"

İki bakan açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Efgan Ala, güvenlik zafiyeti ve hayatını kaybedenlerin cenazeleri konusunda işlemlerin yürütülmesiyle ilgili soruya şöyle yanıt verdi:

Cenazelerle ilgili prosedür tamamlanıyor, bugün yaralılarında yakınları da geliyor. Türkiye olarak biz her türlü üzerimize düşen vazifeyi yapacağız. Onlar bizim cenazelerimizdir, acıyı derinden paylaşıyoruz. Biz de cenazelere ilişkin taziyelerimizi sunduk. Ne gerekiyorsa Türkiye yapacaktır. İzin verirlerse hiç bırakmadan Almanya'ya sadece iş birliği içerisinde her türlü imkanı kullanıp gereğini yapacağız. Şimdi de Sayın Başbakanımız geliyorlar. Birlikte, Sayın Almanya İçişleri Bakanımız, ben, Başbakan Yardımcımız ve Sağlık Bakanımız hem ziyaret edeceğiz, yararlılarımızı hem de ne gerekiyorsa yapıp onların istekleri doğrultusunda gerekeni yapacağız. Parmak izi ve bir hafta öncesinde kayıt olduğuna dair sorunuzu doğrudur. Ancak hedef kitle aranan şahıslar arasında bulunmamaktadır. Diğer ülkelerin bize gönderdiği hedef şahıslar arasında şu ana kadarki tespitlerimiz bulunmamaktadır. Bu çerçevede değerlendirmeler yapılıyor. Bundan sonra daha sık bir iş birliği çerçevesinde mücadele yürütülecektir"

DOĞRUDAN ALMANYA'YI HEDEF ALDIĞI KONUSUNDA SOMUT BİR İP UCU YOK"

Alman Bakan ise “Yapılan terör saldırısının doğrudan doğruya Almanya'yı hedef almadığı konusunda ip uçları var mı? Olası bir hedef Türkiye ve Almanya arasındaki iş birliği ve ittifak çerçevesinde Türkiye'deki İncirlik hava üssünün kullanıma açılması sonucunu beraberinde getirmiş olabilir mi?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Şu ana kadar yürütülen soruşturma ve inceleme çerçevesinde terör saldırısının doğrudan Almanya'yı hedef aldığı konusunda somut bir ip ucu yok. O nedenle bizim uluslararası terörizme karşı yürüttüğümüz mücadele içinde bir bağlantı kurulması da bu aşamada söz konusu değil. Böyle bir sonuca varmamız mümkün değil. Dünkü terör saldırısının amacı insanlığa karşı yapılan bir saldırı niteliğindedir." Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık