Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Avrupa'daki Müslümanlardan Brüksel'deki saldırılara tepki
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Avrupa'daki Müslümanlardan Brüksel'deki saldırılara tepki

Avrupa'daki Müslümanlardan Brüksel'deki saldırılara tepki

Avrupa'daki Müslümanlar, Brüksel'deki terör saldırılarına sert tepki gösterdi.

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki terör saldırıları, Avrupa'da yaşayan Müslüman ve Türk toplumunun tepkisine neden oldu.

Saldırıları "insanlık suçu" olarak nitelendiren sivil toplum örgütleri, bütün terör olaylarına karşı ortak tavır alınmasını istedi.

- Almanya

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün, saldırı sonrası yaptığı açıklamada, "Birbirimize daha da sıkı sarılmalı ve birliktelik göstermeliyiz." dedi.

Birçok insanın yaşamını yitirmesine ve yaralanmasına yol açan patlamaların kendilerini derinden yaraladığını belirten Ergün, 'Artık haftalık hale gelen bu şiddet olayları karşısında sözün bittiği yerdeyiz. Paris, Ankara ve İstanbul'dan sonra terör Brüksel'de can almaya devam etmiştir. Dinleri ve kökenleri fark etmeksizin terör yine masum vatandaşları hedef almıştır." diye konuştu.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinden (DİTİB) yapılan açıklamada, terörün her türlüsünü en şiddetli biçimde lanetledikleri bildirildi.

Saldırıların toplumda terör ve endişe havası yarattığına işaret edilen açıklamaya, şöyle devam edildi:

"Kim tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, kime karşı olursa olsun, terör bir insanlık suçudur. Brüksel, İstanbul ve daha önce Ankara'da gerçekleştirilen terör eylemleri insanlığı hedef almakta, ortak değer ve idealler etrafında kurumsallaşan huzur ve barış arayışını da tehdit etmektedir. Dünyadaki istikrar ve barışa karşı yapılmış bu ve bütün menfur terör saldırıları, Almanya'daki cami cemaatimiz ve Müslüman kardeşlerimiz tarafından da büyük bir üzüntüyle karşılanmıştır. DİTİB olarak dünyanın neresinde olursa olsun her türlü terör eyleminin ve terör örgütünün karşısındayız. Bu vesileyle Belçika halkına başsağlığı diliyor, bir daha böylesine saldırıların dünyanın hiçbir yerinde yaşanmamasını temenni ediyoruz."

Avrupa Türk-İslam Birliği (ATİB) Genel Başkanı İhsan Öner de hain saldırıyı şiddet ve nefretle kınadığını kaydetti.

Öner, yaptığı açıklamada, terörün bir insanlık suçu olduğunu vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

'Yaşadığımız çağın en büyük belası haline gelen terör şimdi de Belçika'nın olduğu kadar Avrupa Birliği'nin de başkenti ve merkezi olan Brüksel'de ortalığı kana buladı. Şimdiye kadar onlarca masum insanın öldüğü ve yüzün üzerinde yaralının olduğu saldırılar, sadece Belçika halkına değil, bütün insanlığa karşı yapılmış hain ve sinsice bir saldırıdır. Terörü ortadan kaldırmak için ATİB olarak bütün ülkelerin ortak işbirliği yapması gerektiğine inanıyoruz."

İslam Kültür Merkezleri Birliğinden (VIKZ) yapılan açıklamada da Brüksel'de masum insanların öldürüldüğüne işaret edilerek, saldırının tüm insanlığa karşı yapıldığı belirtildi.

- İngiltere

Britanya Müslüman Konseyi Genel Sekreteri Dr. Shuja Shafi, Brüksel'deki terör saldırılarıyla ilgili olarak, "İstanbul'daki korkunç katliamdan hemen birkaç gün sonra şimdi de Brüksel'deki terör saldırılarıyla sarsılmış durumdayız. Katillerin adalet önüne çıkarılmasını ve kanunun gücüyle yüzleşeceklerini ümit ediyorum." ifadeleri kullandı.

Kaynağı neresi ve kim olursa olsun terörle mücadeleye dönük gayretlerin artırılması gerektiğini dile getiren Shafi, "Bu insanlar toplumu bölmeye çalışan ve insanları birbirine karşı kışkırtan katiller. Onların bu amaçlarını gerçekleştirmelerine engel olmalıyız." diye konuştu.

Londra merkezli insan hakları kuruluşu CAGE'nin yazılı açıklamasında Ankara ve İstanbul'da da benzer saldırıların meydana geldiği hatırlatıldı.

CAGE Direktörü Dr. Adnan Siddiqui de siyasi şiddetin bir döngü olduğunu belirterek, "Bu döngü bir noktada durdurulmalı. Kaba güç ve cemaatlerin suçlanması, kamuya daha da zarar verir. Şiddet döngüsüne son verebilecek tek şey iç ve dış siyasetlerin anlamlı bir şekilde yeniden düşünülmesidir." görüşünü dile getirdi.

Saldırılara verilecek güvenlikçi tedbirlerin Avrupa'daki Müslümanları şüpheli duruma düşürmemesi ve yabancılaştırmaması gerektiğini vurgulayan Dr. Siddiqui, "Avrupa'daki saldırılar, coğrafi yakınlık, hakim siyaset ve medya ortamı nedeniyle genel olarak daha fazla dikkat çekiyor. Herkesi dünyanın bütün bölgelerindeki ölümlere eşit derecede saygı duymaya çağırıyoruz." diye konuştu.

- Hollanda

Kuzey Hollanda Milli Görüş ve Hollanda İslam Federasyonu, yaptığı yazılı açıklamada, masum insanlara yönelik saldırıların kendilerini derinden yaraladığını bildirdi. Ankara ve İstanbul'daki saldırılardan sonra Brüksel'de yaşanan saldırının terörün ırk ya da inanç tanımadığını gösterdiğine vurgu yapılan açıklamada, kurban yakınlarının acılarının paylaşıldığı ifade edildi.

Hollanda Diyanet Vakfından (HDV) yapılan açıklamada, terörün bir insanlık suçu olduğu kaydedildi.

Saldırı sonucunda hayatını kaybedenlerin ve Belçika halkının acılarının paylaşıldığı açıklamaya şöyle devam edildi:

"Kim tarafından ve kime karşı olursa olsun, terör bir insanlık suçudur. Brüksel'deki bu terör saldırısının, İstanbul ve daha önce Ankara'da gerçekleştirilen terör eylemlerinden hiçbir farkı yoktur. Çünkü her tür terör saldırısı, insanlığı hedef almakta, barış ve huzur ortamını tehdit etmektedir. Toplumdaki huzur, istikrar ve barışa karşı yapılan bu menfur terör saldırıları, son otuz yıldır terörün ne büyük bir bela olduğunu yakından bilen Hollanda'daki cami cemaatimiz ve Müslüman kardeşlerimiz tarafından büyük bir üzüntüyle karşılanmıştır. HDV olarak, dünyanın neresinde olursa olsun her türlü terör eyleminin ve terör örgütünün karşısındayız."

Hollanda'daki Fas Camileri Konseyi (RMMN), cuma günü Amsterdam'da teröre karşı bir gösteri düzenlemek istediklerini duyurdu. Saldırıların Yahudi, Müslüman, Hristiyan ayırmaksızın iyilik isteyen herkesi derinden etkilediğini belirten RMMN Sözcüsü Said Bouharrou, terör örgütü DAEŞ'in çirkin yüzüyle İslam'ı karalandığını dile getirdi. Terör bahane edilerek özgürlüklerinin kısıtlanamayacağına işaret eden Bouharrou, düzenlemeyi planladıkları gösteriyle barbarlara bu mesajı vermeyi düşündüklerini kaydetti.

- İspanya

İspanya'daki İslam Komisyonu (CIE) Başkanı Riay Tatary, yaptığı yazılı açıklamada, saldırıları sert dille kınadı.

Tatary, açıklamasında "Belçika halkı ile tam dayanışma içinde olduğumuzu, onların acılarını paylaştığımızı belirtmek istiyoruz. Çok sayıda masum insanın hayatına mal olan insanlık dışı saldırıdan duyduğumuz derin üzüntüyü bir kez daha dile getirir, İspanya İslam Komisyonu olarak her türlü şiddet ve nefret suçuna karşı olduğumuzu yineleriz." ifadelerini kullandı.

- Fransa

Yaklaşık 4 ay önce benzer bir terörist saldırıyla sarsılan Fransa'da, Müslüman sivil toplum örgütlerinden de tepki gecikmedi.

Fransa İslamafobi ile Mücadele Derneği (CCIF) saldırılar sonrasında yayımladığı yazılı açıklamada, saldırıları şiddetle kınadı ve saldırılarda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Açıklamada, "Paris, İstanbul ya da Brüksel fark etmez. Şiddetin kör ve sağır olmuş yüzü kendini bir kez daha göstererek toplumlarımızı bölmeyi hedeflemiştir." ifadesine yer verildi.

Fransa Müslüman Öğrenciler Birliği, sosyal medya üzerinden "Geride kalan ailelerin acısını paylaşıyoruz." şeklindeki paylaşımında Türkiye, Fransa ve Belçika bayraklarına yer verdi.

Fransa İslam Örgütleri Birliği, yayımladıkları bildiride, hem Fransa hem Avrupa'daki Müslümanların saldırıları esefle kınadığının altını çizerek, Belçika halkının yanında olduklarını kaydetti.

- Macaristan

Macar İslam Cemiyeti tarafından yapılan açıklamada, Brüksel'deki terör saldırılarının şiddetle kınandığı ve terörün dininin olmadığı belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:

"İslam hiçbir terör eylemini desteklemez, bunu işleyenleri ölümle cezalandırır. Macar İslam Cemiyeti, İstanbul'da veya Brüksel'de işlenmesine bakmaksızın nerede yapılırsa yapılsın şimdiye kadar olduğu gibi bu terör eylemini şiddetle kınıyor. Belçika halkına en içten dileklerimizle taziyelerimizi bildiriyoruz. Avrupa'nın tüm radikal fikirlerle mücadele etmesini de destekliyoruz. Bu tür eylemler Avrupa'da yaşayan milyonlarca Müslüman'ı zor durumda bırakıp İslamofobiyi arttırıyor."

- Bulgaristan

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü ve ülkede üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu siyasi çevreler Brüksel'deki terör saldırıları kınadı.

Başmüftülük, yazılı açıklamada, Brüksel'deki saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, terör eylemlerinin dünya medeniyetine zarar verdiğini, dünyadaki barışçıl birliktelik dengesini zedelediğini ifade etti.

Şiddet eylemlerinin kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamaya, şöyle devam edildi:

"Sıradan masum insanların kişisel haklarını ezerek, onların ölüm hedefine dönüştürülmesine karşıyız. Dini, etnik ve coğrafi farklılıkları ne olursa olsun insanoğluna karşı şiddet kabul edilemez. Dar çıkarların uğuruna İslam'ın paylaştığı yüksek değerlerin aşağılanmasından dolayı üzüntü duyuyoruz. İslam dini, gerekçesi ne olursa olsun insanların öldürülmesi ve şiddeti hiçbir şekilde haklı görmez."

Sorumluluk Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisi'nin (DOST) Genel Başkanı adayı Lütvi Mestan, terörist faaliyetlerin Türkiye'den Avrupa'nın kalbine taşındığını ifade ederek, "Terörizm, sadece ayrı ayrı devlet, etnisite veya dinlere karşı değil, tüm demokratik toplumlar ve dünya medeniyetine karşı küresel bir tehdittir." dedi.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin taziye mesajında, Brüksel'deki saldırılar kınandı. Mesajda, "Sıradan vatandaşlara yönelik gerçekleştirilen son saldırılar dizisi, terörizmin, dil, din, renk ve kültür arasında ayrım yapmadığını, insani değerleri tamamen aşağılamaya çalıştığını gösterdi." ifadelerine yer verildi.

- Avusturya

Avusturya İslam Cemaati (İGGIÖ) tarafından yapılan açıklamada, bütün terör saldırılarından dolayı üzüntü duydukları belirtildi.

Müslümanların, insanlık dışı saldırıları kendilerine bir yol olarak gören teröristlere karşı öfkeli olduğu ifade edilen açıklamada, teröristlerin korku ve dehşet yayma ile meşgul olarak "fantezilerine ibadet ettikleri" kaydedildi.

Suriye savaşına bir çözüm bulunması çağrısı yapılan açıklamada, "Suriye'de barışçıl siyasi istikrar sağlanıp, insanlar bağımsız demokratik bir devlet içinde ve adil sosyal koşullar içinde yaşarsa DAEŞ kaybolacaktır." değerlendirmesinde bulunuldu.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık