08 Mart 2016 Salı 10:32
Avro Bölgesi 4. çeyrekte yüzde 0,3 büyüdü

Avro Bölgesi, geçen yılın son çeyreğinde önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,3 büyüdü.

Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) ikinci tahmin verilerine göre, 19 üyeli Avro Bölgesi'nde mevsimsellikten arındırılmış Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 2015'in son çeyreğinde yüzde 0,3 arttı.

Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla Avro Bölgesi'nde GSYH artışı daha önce açıklanan yüzde 1,5'ten yüzde 1,6'ya revize edildi.

28 üyeli Avrupa Birliğinde (AB) ise mevsimsellikten arındırılmış GSYH, önceki çeyreğe oranla yüzde 0,4, 2014'ün son çeyreğine göre de yüzde 1,8 yükseldi. 12 Şubat'ta kamuoyuyla paylaşılan öncü verilerde, AB'de çeyrek bazdaki GSYH artışı yüzde 0,3 olarak açıklanmıştı.

Tüm yıl ele alındığında ise GSYH artışı Avro Bölgesi'nde yüzde 1,6 ve AB'de yüzde 1,9 düzeyinde ölçüldü.

Verinin kapsadığı AB üyesi ülkeler arasında çeyrek bazda en yüksek büyüme yüzde 1,3'le İsveç, yüzde 1,2 ile Estonta, yüzde 1'le Polonya ve Romanya'da gerçekleşti. Bu dönemde ekonomisi daralan ülkeler ise yüzde 0,5'le Hırvatistan, yüzde 0,3'le Letonya oldu.

Aynı dönemde GSYH İspanya'da yüzde 0,8, İngiltere'de yüzde 0,5, Almanya ve Fransa'da yüzde 0,3, İtalya'da yüzde 0,1 arttı.

Avrupa'nın sorunlu ülkesi Yunanistan'ın ekonomisi ise söz konusu dönemde yüzde 0,1 büyüdü. Öncü verilerde Yunan ekonomisinin yüzde 0,6 daraldığı açıklanmıştı.

Verinin kapsadığı AB ülkeleri arasında geçen yılın son çeyreğinde, 2014'ün son çeyreğine kıyasla en yüksek büyüme yüzde 4,5 ile İsveç'te, yüzde 4'le de Slovakya ve Çek Cumhuriyeti'nde görüldü.

Bu dönemde, Avrupa'nın önemli ülkeleri İspanya yüzde 3,5, İngiltere yüzde 1,9, Fransa yüzde 1,4, Almanya yüzde 1,3 ve İtalya yüzde 1'lik büyüme performansı gösterdi, ekonomisi daralan tek ülke ise yüzde 0,8'le Yunanistan oldu.


- Hane halkı nihai tüketim harcamaları, GSYH artışına olumlu katkı sağladı


Yılın son çeyreğinde, hane halkı nihai tüketim harcamaları Avro Bölgesi'nde yüzde 0,2, AB'de 0,4 arttı. Gayri safi sabit sermaye oluşumu Avro Bölgesi'nde yüzde 1,3 ve AB'de de yüzde 1,1 artış kaydetti.

Bu dönemde, ihracat tek para birliğinde yüzde 0,2, AB'de yüzde 0,5, ithalat ise Avro Bölgesi'nde yüzde 0,9, AB'de yüzde 1,1 yükseldi.

Hane halkı nihai tüketim harcamaları ve gayri safi sabit sermaye oluşumu, her iki bölgede de GSYH artışına pozitif katkı sağlarken, dış ticaret dengesi her iki bölgede de GSYH artışını olumsuz etkiledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.