11 Şubat 2016 Perşembe 12:36
Asuri-Süryani, Ezidi, Şemikani, Mıhellemi ve Araplar'dan CHP'li Böke'ye destek
CHP Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke'nin inancı ile ilgili bir gazetede yayınlanan habere tepki gösteren Mardin'deki, Asuri, Süryani, Ezidi, Şemikani, Mıhellemi ve Araplar, yayınladıkları ortak açıklama ile Sayek'e destek çıktı. Açıklamada, gazetede yayınlanan haberin; 'kişi ve inanç gruplarına karşı nefret suçu' oluşturduğu savunuldu.

Mardin'deki Anadolu Arap Birliği, Mardin Süryani Birliği Derneği, Şemikan Halklar ve İnançlar Birliği, Mıhellemi Derneği, Mezopotamya Evrensel Yaşam Hareketi ve Ezidi Kültürünü Yaşatma Platformu, ortak yayınladıkları açıklamada, CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke'ye destek verdi. Son dönemlerde evrensel insan hakları bildirgesine aykırı yasaların hayata geçirildiği belirtilen yazılı açıklamada, şöyle denildi:

"Son dönemde evrensel insan hakları bildirgesine aykırı yasaların hayata geçirilmesi, muhalif olan insanlar ayırt edilmeksizin bastırılmaya çalışılması ve farklı etnik ve inanç gruplarına mensup insanların bile artık kendi aralarında kutuplaştırılması yüzyıllardır birlikte inşaa edilmiş olan ortak yaşam alanlarını tahrip etmekte ve derin duygusal kopuşlara neden olmaktadır. Kültürler mozaiğini barındıran bu topraklarda farklı inanç gruplarına mensup insanlara karşı nefret suçunun bu kadar açık bir şekilde işlenmesi geleceğimize zarar vermektedir. Muhalif olan farklı kültür ve inanca mensup topluluklara yapılan baskı ve ötekileştirilme yetmezmiş gibi son süreçte belli kademelere gelmiş ve tanınmış kişilere karşı yapılan saldırılar kamu vicdanını yaralamaktadır." Bir gazetede, CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke şahsında, kendilerine karşı aleni bir nefret suçunun işlendiği ileri sürülen açıklamada şöyle denildi:

"Son günlerde CHP genel başkan yardımcısı ve sözcüsü İzmir milletvekili olan sayın Selin Sayek Böke'ye karşı yapılmış olan haberde, özelde sayın Böke'ye genelde ise farklı kimliklere mensup olan bizlere karşı aleni bir şekilde nefret suçu işlenmiş ve kimliklerimiz hedef gösterilmiştir. Farklı etnik ve inanç gruplarına mensup olan bizler artık açık bir şekilde hedef gösterilir hale gelmiş bulunmaktayız. Bu durum, insanlar arasında nefreti yaymakta ve hedef gösterilen insanların yaşamlarını tehlikeye atmaktadır. Yaşar Kemal'in de hep bahsettiği gibi 'farklı etnik ve dini kültürler bir çiçek bahçesi gibidir.' Bu çiçek bahçesindeki güzel renkler ve kokuların korunması adına özelinde sayın Böke'ye ve genel olarak biz Asuri-Süryani, Mıhellemi, Arap, Şemikani ve Kürt halklarının yanı sıra Hiristiyan, Müslüman ve Ezidiler olarak birlikte kurduğumuz yaşamın korunması adına bu nefret suçunu işleyenleri kınıyor ve haklarında bir an önce gereken hukuki işlemlerin başlatılmasını talep ediyoruz. Ayrıca son dönemde iyice çığırından çıkmış olan savaş ortamının son bulması adına bu topraklarda yaşayan biz farklı etnik ve inanç gruplarına mensup insanları da kapsayacak samimi ve adil bir toplumsal barışın tesis edilmesinin acil bir ihtiyaç olduğunu tüm kamuoyuna ve yetkili taraflara duyuruyor ve çağrı yapıyoruz."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.