24 Aralık 2015 Perşembe 08:18
Arıkan: 'Yetersiz Beslenme Önemli Ve Önlenebilir Bir Durumdur'

Adana Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, yetersiz beslenme sorununun önlenebilir bir durum olduğunu söyledi.

Yetersiz beslenme yani malnütrisyon, hastalıklara hastalıklar ise malnütrisyona neden oluyor. Oluşan beslenme bozuklukları, hastalarda komplikasyonlara ve tedavi süreçlerinin uzamasını tetikliyor. Bu durumda ise sağlık harcamaları artıyor. Yapılan araştırmalar hastalıkla ilişkili yetersiz beslenmenin, gelişmiş ülkelerin bütçesine yılda 171 milyar Euro yük getirdiğini gösteriyor.

Son yıllarda önemi gittikçe artan malnütrisyon konusuna, Adana Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği de duyarsız kalmadı. Birliğe bağlı hastanelerde görev yapmakta olan sağlık personellerine yönelik bilgilendirme ve farkındalık eğitimleriyle halka verilen hizmetin kalitesi arttırılıyor.

Adana Numune ve Eğitim Araştırma Hastanesi konferans salonunda düzenlenen "Malnütrisyon ve Klinik Etkileri" konulu sempozyuma, Adana Kamu Hastaneler Birliğine bağlı hastanelerin kliniklerinden sorumlu yardımcı sağlık personelleri katıldı.

Malnütrisyonun önemi ve klinik yansımalarının değinildiği sempozyumda konuşan Adana Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, yapılan araştırma sonuçlarına göre, sağlıklı halkın yüzde 5-15'inin, hastaneye yatan hastaların yüzde 40'ının ve bakım evinde yaşayanların yüzde 60'ının malnütrisyon riski taşıdığının altını çizdi.

Ayrıca, yapılan araştırmaların obezite üzerine odaklanmasına rağmen malnütrisyonun da (yetersiz beslenme) ekonomi ve sağlık alanında topluma ciddi bir yük getirdiğini belirtti.

Prof. Arıkan sempozyumun yapılış amacını, "Malnütrisyonun önemli ve önlenebilir bir durum olduğunu düşünüyoruz. Bu tarz farkındalık eğitim toplantılarıyla konunun bilimsel yönetimine katkı sağlayarak yeni projeler oluşturmak, bu sayede sağlık harcamalarının azaltıp bunun çok daha gerekli yerlere kaydırılabilmesine yardımcı olmak istiyoruz" sözleriyle anlattı.

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nütrisyon Birimi Başkanı Tıbbi Onkolog Doç.Dr.Timuçin Çil ise "Yetersiz beslenme veya hastalıklara bağlı beslenme bozukluğu nedeniyle vücutta görülen değişikliklerin tamamına malnütrisyon diyebiliriz. Malnütrisyon, infeksiyonlara eğilimini artırdığı gibi hastanede kalış süresini uzatıp ölüm oranlarını yükseltmektedir" dedi.

Doç. Dr. Çil, Malnütrisyon riskinin özellikle geriatri, onkoloji, nöroloji, cerrahi ve gastroentereloji grubu hastalarında yüksek oranda görüldüğünü, bu hastalarda enfeksiyon, yara iyileşmesi ve komplikasyonlarda artış meydana geldiğini aktardı. Yine kanser hastalarında da en sık karşılaşılan komplikasyonun Malnütrisyon olduğunu katılımcılarla paylaştı.

İki oturumda gerçekleştirilen sempozyumda, katılımcılardan gelen yoğun soruların cevaplandığı kapanış oturumu ile sempozyum tamamlandı.

Anahtar Kelimeler:
AdanaEkonomi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.