15 Ocak 2016 Cuma 13:20
Antalya'da Tramvay Borçlanması Tartışmaları

Antalya Büyükşehir Belediyesi, EXPO-Meydan Raylı Sistem hattıyla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya İl Başkanı Semih Esen'in iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklama'da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından birlikte yürütülen EXPO-Meydan Raylı Sistem Hattı'nın büyük bir hızla ilerlediğine değinilerek, hattın yapımının Ulaştırma Bakanlığı, araçların alımı ise Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin kendi uhdesinde olan araçların alım işi için ihale yapıldığı ve ihalenin geçtiğimiz günlerde sonuçlandığı belirtilen açıklamada, araç ihalesinin finansmanı için Büyükşehir Belediyesi'nin Ocak Ayı Devam Meclisi'nde yetki alındığı kaydedildi. Gerekli kredinin, İller Bankası aracılığıyla dünyanın en büyük çok taraflı finans kuruluşlarından biri olan İslam Kalkınma Bankası'ndan alınacağına işaret edilen açıklamada şöyle devam etti:

"CHP İl Başkanı Semih Esen yaptığı açıklamada, bu borçlanmanın belediye yetkisi dahilinde olmadığını, bir önceki yılın bütçesinin yüzde onundan fazla borçlanmalarda İçişleri Bakanlığı tarafından onay verilmesi gerektiğini belirtmiştir. Sayın Esen'in belirttiği durum belediyelerin iç borçlanmaya konu olan rutin yatırımları için geçerlidir. Ancak Büyükşehir Belediyesi tarafından Antalya'ya kazandırılan projeler gibi dev projelerde prosedür tamamen farklı işlemektedir. Kendi yönetimleri döneminde Antalya'ya bu tip yatırımlar yapılmadığı için Sayın Esen'in dev projeler ile ilgili prosedürü bilmemesini normal karşılıyoruz.

Kalkınma Bakanlığı tarafından yatırım programına alınan büyük ölçekli alt yapı yatırımlarında borçlanma limiti bulunmamaktadır. 5393 Sayılı Belediye Kanunun 68. Maddesi'nin (f) bendinde 'Belediyelerin ileri teknoloji ve büyük tutarda maddi kaynak gerektiren alt yapı yatırımlarında Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı'nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu'nca kabul edilen projeleri için yapılacak borçlanmalar (d) bendindeki

miktarın hesaplanmasında dikkate alınmaz. Dış kaynak gerektiren projelerde Hazine Müsteşarlığı'nın görüşü alınır' denilmektedir. Söz konusu projemizde Hazine Müsteşarlığı'ndan yazılı olumlu görüş de alınmıştır. Meydan, Havaalanı, EXPO Raylı Sistem Araç alım projesinin 2015 yatırım planına alınması, 30.09.2014 tarih ve 2014/6841 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'na istinaden uygun bulunmuş ve 2015E060050 proje numarası ile yatırım programına alınmıştır. Bu nedenle Meydan-Havaalanı-EXPO Raylı Sistem Araç alım projesi için borçlanma limiti bulunmamaktadır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.