27 Ocak 2016 Çarşamba 10:32
Altın Koza Ödülleri İstanbul'da Sahiplerine Teslim Edilecek

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve terör saldırıları ve şehit haberleri nedeniyle ertelenen 22. Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nin ödül heykelleri, 29 Ocak 2016 Cuma günü İstanbul'da yapılacak törenle sahiplerine verilecek.

22.Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nde ödül kazanan filmler 19 Eylül 2015 tarihinde basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı. Ancak yakın dönemde ülke genelinde meydana gelen terör saldırıları ve şehit haberleri nedeniyle Altın Koza Film Festivali'nin törenleri, konser ve gösteri etkinlikleri iptal edilerek, jürilerin ve izleyicilerin gösterimine konulan filmlerle sade bir festival yapıldı.

Jüri üyeleri 7 gün boyunca değerlendirmelerini yaptı ve Adanalı sinemaseverler yarışma filmlerini izledi.

Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nin ertelenen töreninin ödül heykelleri sade bir etkinlikle 29 Ocak Cuma günü İstanbul'da sahiplerine takdim edilecek.

ALTIN KOZA ÖDÜLLERİ

Sinemanın devlerine Onur Ödülleri: Ayşen Gruda, Aytaç Arman, Sezen Cumhur Önal, Türker İnanoğlu

Ayrıca; Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması, Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması, Adana Konulu Senaryo Yarışması'nda dereceye girenlere Altın Koza heykelleri takdim edilecek.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nın kazananları:

En İyi Film - Abluka (Yön: Emin Alper / Yapımcı: Nadir Öperli, Enis Köstepen, Cem Doruk)

Adana İzleyici Ödülü - Abluka (Yön: Emin Alper )

Yılmaz Güney Ödülü - Kar Korsanları (Yönetmen ve Yapımcı: Faruk Hacıhafızoğlu )

En İyi Yönetmen - Tolga Karaçelik (Sarmaşık)

En İyi Senaryo - Senem Tüzen (Ana Yurdu) - Oy çokluğuyla

En İyi Kadın Oyuncu - Nihal Koldaş (Ana Yurdu)

En İyi Erkek Oyuncu - Nadir Sarıbacak (Sarmaşık)

En İyi Müzik - Demircan Demir (Kasap Havası) - Oy çokluğuyla

En İyi Görüntü Yönetmeni - Vedat Özdemir (Ana Yurdu) - Türksoy Gölebeyi (Kar Korsanları)

En İyi Sanat Yönetmeni - İsmail Durmaz (Abluka)

En İyi Kurgu - Osman Bayraktaroğlu (Abluka)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu - Hülya Böceklioğlu (Yarım)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu - Özgür Emre Yıldırım (Eksik)

Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu - Ece Yüksel (Nefesim Kesilene Kadar)

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu - Berkay Ateş (Abluka)

Jüri Özel Mansiyon Ödülü - Ece Atay (Yarım)

SİYAD En İyi Film Ödülü - Ana Yurdu - Senem Tüzen

Film - Yön En İyi Yönetmen Ödülü - Senem Tüzen - Ana Yurdu

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması kazananları:

En İyi Kurmaca Film

"Cemalettin Was Here" Yön: Mert Özel (Istanbul Üniversitesi)

En İyi Belgesel Film

"Godesbana" Yön: Nursena Şimşek (Akdeniz Üniversitesi)

En İyi Canlandırma Film

"Kök" Yön: Osman Çubukçu, Önder Menken (Anadolu Üniversitesi)

En İyi Deneysel Film

"Renklerin Düşüşü" Yön: Karis Deniz Kara (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üni.)

Belgesel Dalı Jüri Özel Ödülü

"Afro Türk" Yön: Betül Usta (Akdeniz Üniversitesi)

Adana Konulu Senaryo Yarışması kazananları:

Birincilik Ödülü

Tepebağ Çıkmazı - Hikmet Ozan Sihay

İkincilik Ödülü

İnsancıklar - Gökhan Karahaner

Üçüncülük Ödülü

On Adım - İsmail Doruk

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.