29 Şubat 2016 Pazartesi 12:59
AK Parti İstanbul Milletvekili Eseyan:

AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Eseyan, "Kalkıp da dünyadaki, Türkiye'deki her türlü kötülüğü, musibeti Erdoğan'ın kendisine bağlamak, onun bir cümlesinden türlü anlamlar çıkarmak artık bazı kesimlerde bir ruh hastalığı haline geldi" dedi.

Eseyan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Anayasa Mahkemesi kararıyla ilgili ifadeleri konusunda, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın yaptığı temel itiraz, mahkemenin esasa girmiş olması ve böyle ciddi bir askeri casusluk davasında, görevli mahkemenin üzerinde baskı uygulamış olmasıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Markar Eseyan, Anayasa Mahkemesinin denetimi anayasal ilkeler ve hükümlerle sınırlı olduğunu, bu sınırda kalması gerektiğini bildirdi.

Anayasa Mahkemesinin, devam etmekte olan davada adeta görevli mahkemenin yerine geçerek, ceza yargılaması yaparcasına karar vermesinin görev ve yetki aşımı olduğunu savunan Eseyan, şöyle devam etti:

"Kanunen tabi olunan mahkemede yargılanma hakkını ifade eden doğal yargıç ilkesi ihlal edilmiştir. Böyle bir yol açılırsa devam eden davalara bakan mahkemelerin güvenilirliği zarar görecektir. Anayasa Mahkemesi bu hususlara riayet ederek hareket etmelidir. Anayasa Mahkemesi, kesinleşmiş kararlara yönelik başvurularla, devam eden davalara yönelik başvuruları aynı şekilde ele alamaz.

Umarız Anayasa Mahkemesi, kamuoyunun baskısı ile tarafsızlığını yitirmiş olmasın ve ülkenin menfaatlerine hasarlar vermemiş olsun. Ancak ne olursa olsun, bizler de Cumhurbaşkanımızın bu milli refleksini paylaşıyor, kendisine yapılan haksız, ağır saldırıları kınıyor, Anayasa Mahkemesinin bu kararına saygı duymadığımı, katılmadığımızı ifade etmek istiyoruz."

Eseyan, gazetecilerin, "Casusluk davası devam ediyor. Devam eden bir dava konusunda Cumhurbaşkanı'nın görüş belirtmesi çelişki değil mi?" sorusu üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, söz konusu davanın tarafı ve mağduru olduğunu belirterek, bu dava kapsamında Anayasa Mahkemesinin verdiği kararın ise bir ihsas-ı rey olduğunu ileri sürdü.

-"Cumhurbaşkanı'nın, Fahri Korutürk gibi davranmasını bekleyemezsiniz"

"Cumhurbaşkanı'nın tavrı etik olarak doğru mudur?" sorusu üzerine Eseyan, ABD'de Yüksek Mahkeme ile Başkanların, Senato temsilcilerinin veya Temsilciler Meclisi üyelerinin çok ciddi polemiklere girdiğini belirterek, "Tabi ki bir Cumhurbaşkanı böyle önemli bir konuda görüş serdeder. Buradaki tartışmalar son derece sağlıklıdır" ifadesini kullandı.

Anayasa Mahkemesi veya herhangi bir kurumun kutsal olmadığına işaret eden Eseyan, "Bugün Türkiye'de en çok hakarete uğrayan kişi Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'dır" dedi.

Başka bir soru üzerine Eseyan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sürekli olarak merkeze alındığını ve yıpratılmaya çalışıldığını vurgulayarak, şu görüşlere yer verdi:

"Bu Erdoğan takıntısı, hiçbir konuyu kendi düzleminde değerlendirmemize, sorunları gerçek anlamda konuşabilmemize müsaade etmiyor. Bu, Sayın Erdoğan'ın suçu değil. Kalkıp da dünyadaki, Türkiye'deki her türlü kötülüğü, musibeti Erdoğan'ın kendisine bağlamak, onun bir cümlesinden türlü anlamlar çıkarmak artık bazı kesimlerde bir ruh hastalığı haline geldi."

Eseyan, Türkiye'deki makro siyasetin merkezinin Cumhurbaşkanlığına kaydığını belirterek, "Cumhurbaşkanı'nın, Fahri Korutürk gibi davranmasını bekleyemezsiniz artık Türkiye'de. Türkiye'de cumhurbaşkanını halk seçiyor ve çok daha aktif olacağı, konuşacağı, koşacağı ortadadır" ifadesini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.