Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
AFAD Başkanı Oktay: Yerin 300 metre altında olası Marmara depremini takip ediyoruz
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

AFAD Başkanı Oktay: Yerin 300 metre altında olası Marmara depremini takip ediyoruz

AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, "Olası Marmara Depremi'nin hareketlerini takip eden Türkiye'nin ilk Derin Kuyu Sismometre Ağı'nı Kuzey Anadolu Fayı üzerinde tamamladık.

AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, "Olası Marmara Depremi'nin hareketlerini takip eden Türkiye'nin ilk Derin Kuyu Sismometre Ağı'nı Kuzey Anadolu Fayı üzerinde tamamladık. Dünyadaki iki uygulamadan biri olan AFAD Derin Kuyu Sismometre Ağı ile yerin 300 metre altındaki 7 deprem gözlem istasyonuyla büyüklüğü 0.5'ten daha küçük mikro depremleri dahi takip ediyoruz" dedi.

AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, şunları söyledi:

"Ülkemiz, sismik hareketlerin yoğun olarak yaşandığı Alp Himalaya deprem kuşağında yer alıyor. Dünyanın depremselliği incelendiğinde, ülkemizi de içine alan bu kuşak üzerinde tarihsel dönemlerden bu yana yoğun bir sismik aktivite gözleniyor. Türkiye topraklarının yüzde 92'si deprem kuşağında bulunuyor, nüfusumuzun yüzde 95'i ise deprem kuşağında yaşıyor. Topraklarımızın yüzde 66'sı ve büyük sanayi tesislerinin yüzde 75'i 1'inci ve 2'inci derece deprem bölgesinde yer alıyor. Geride bıraktığımız yüzyılda 3 bin 100'den fazla hasar yapıcı deprem, 60 bin insanımızın yaşamını yitirmesine, yaklaşık 100 bin binanın yıkılmasına ve 1 milyon 200 bin binanın da hasar görmesine neden oldu. Ülkemizi depremin zararlarından korumak için diğer tüm afet türlerinde olduğu gibi sistematik bir çalışma yürütüyoruz. Meydana gelebilecek deprem risk ve zararlarını azaltmak, mümkünse ortadan kaldırmak için üst yapıyı, sistemleri kuruyor, projeleri hayata geçiriyor ve vatandaşlarımıza eğitim veriyoruz.

TÜRKİYE'NİN ANA PLANI UDSEP-2023 İLE ÜST YAPIYI KURDUK

Türkiye'nin deprem yol haritası olan Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı 2023'ü (UDSEP - 2023) yürürlüğe koyduk. Deprem risklerini azaltmada ülkemizin ilk stratejik ana planını uygulamaya alarak üst yapıyı kurduk.

AFETE HAZIR TÜRKİYE HEDEFİYLE 5 MİLYON KİŞİYE EĞİTİM

Vatandaşlarımızın afet risklerinin farkına varmaları ve hazırlık yapmaları için 'Afete Hazır Türkiye Eğitim Kampanyası'nı başlattık. 'Afete dirençli toplum oluşturma' misyonuyla kampanyayı, Afete Hazır Aile, Afete Hazır Okul, Afete Hazır İşyeri ve Afete Hazır Gençler modülleri ile sürdürüyoruz. Afete Hazır Türkiye kapsamında bugüne kadar 5 milyon vatandaşımıza temel afet bilinci eğitimi verdik.

YERİN 300 METRE ALTINDA OLASI MARMARA DEPREMİNİ TAKİP EDİYORUZ

Olası Marmara Depremi'nin hareketlerini takip eden Türkiye'nin ilk Derin Kuyu Sismometre Ağı'nı Kuzey Anadolu Fayı üzerinde tamamladık. Dünyadaki iki uygulamadan biri olan AFAD Derin Kuyu Sismometre Ağı ile yerin 300 metre altındaki 7 deprem gözlem istasyonuyla büyüklüğü 0.5'ten daha küçük mikro depremleri dahi takip ediyoruz.

TÜRKİYE VE BÖLGEDEKİ DEPREMLERİ 776 GÖZLEM İSTASYONUYLA İZLİYORUZ

776 deprem gözlem istasyonuna sahip AFAD Ulusal Sismolojik Gözlem Ağları (USAG) ile Türkiye ve bölgede meydana gelen 1.0 büyüklüğündeki depremleri bile doğru şekilde çözümlüyoruz. Doğru ve anlık ölçümler sebebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi, AFAD'ı deprem verilerinin açıklanmasına ilişkin yetkili kurum olarak görevlendirdi. Türkiye'deki her 4 deprem gözlem istasyonundan 3'ünü kurup çalıştıran AFAD olarak gözlem istasyonu sayımızı her geçen gün arttırmaya devam ediyoruz.

AFAD-RED İLE OLASI DEPREMDE İHTİYACA GÖRE MÜDAHALE YAPILACAK

AFAD Deprem Ön Hasar Tahmin Sistemi'ni (AFAD-RED), yıkıcı bir deprem meydana geldiğinde bölgede hasar ve kayıp tahminleri yapmak üzere uygulamaya koyduk. Böylece olası bir deprem durumunda, müdahale ekiplerini en çok ihtiyaç duyan bölgelere yönlendirebiliyor, müdahaleyi hızlı ve verimli hale getiriyoruz.

MOBİL DEPREM UYGULAMASIYLA ANLIK DEPREM BİLGİSİ CEPTE

Vatandaşlarımız, bilim insanları ve araştırmacılar deprem verilerine anlık olarak 7 gün 24 saat deprem.gov.tr üzerinden ulaşabiliyor. E-posta ile 'Deprem Bilgilendirme Servisi'ne üye olarak da alınabilen en son deprem verileri için AFAD Mobil Deprem Uygulamasını dijital uygulama mağazalarında hizmete sunduk.

DEPREM HAFTASI VESİLESİYLE TÜM ÜLKEDE AFET FARKINDALIĞINI ARTTIRIYORUZ

1-7 Mart Deprem Haftası münasebetiyle hafta boyunca ülke çapında 440 tatbikat ve tahliye gerçekleştiriyoruz. Şehir merkezleri, AVM'ler ve üniversitelerde 385 bilinçlendirme standı açıyoruz. Afet farkındalığı için il merkezlerinde 50 fotoğraf sergisini vatandaşlarımızla buluşturuyoruz. İki milyon 500 bin bilinçlendirme broşürü ve 100 bin afişi de vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz.

'Afete Hazır Türkiye' hedefi ile ülkemizin afet risk ve zararlarını azaltmaya devam ediyoruz. Türkiye'yi; kamu kurumları, özel sektörü, STK'ları ve vatandaşları ile bütünsel olarak afetlere hazırlamayı sürdürüyoruz."Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık