08 Mart 2016 Salı 07:11
AB Bakanı Ve Başmüzakereci Bozkır'ın Kadınlar Günü Mesajı

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, Avrupa Birliği'ne katılım sürecinde, kadınların fırsat eşitliğinden yararlanarak toplumsal hayatta daha fazla yer alabilmeleri ve kadınlara yönelik hizmetlerin niteliğinin ve toplumsal farkındalığının artırılması için önemli çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

Bakan Bozkır, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün bu yıl "2030'a Kadar Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" temasıyla tüm dünyada ve ülkemizde kutlandığını belirtilerek, "Bu tema kapsamında Birleşmiş Milletler'in Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin etkin şekilde uygulanmasına ivme kazandırılması ve bu doğrultuda toplumsal cinsiyet eşitliği ile kadınların insan haklarının geliştirilmesi ve kadınların güçlendirilmesi amaçlanıyor" ifadesini kullandı.

Bu hedeflerin reform çalışmalarına rehberlik ettiklerini vurgulayan Bozkır, şunları kaydetti:

"Avrupa Birliği'ne katılım sürecimizde, toplumumuzun her alanda temel taşını teşkil eden ve nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınların fırsat eşitliğinden yararlanarak toplumsal hayatta daha fazla yer alabilmeleri ve kadınlara yönelik hizmetlerin niteliğinin ve toplumsal farkındalığının artırılması için önemli çalışma yürütüyoruz. 2004 yılında yapılan bir değişiklik ile, 'Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir' hükmü Anayasamıza ilk kez girmiştir. Sonrasında 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandum sonucunda kabul edilen Anayasa değişikliği ile, kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler gibi sosyal bakımdan korunması gereken kişilere yönelik pozitif ayrımcılık yapılması, Anayasal teminat altına alınmıştır."

Kadınların haklarının iyileştirilmesi amacıyla bugüne kadar yaptıkları düzenlemelerin ayrımcılıkla mücadeleyi de kapsayacak şekilde yakında çıkaracakları yasal düzenleme ile daha da ileriye götürmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Bozkır, tüm bu çalışmalarda AB müktesebatına ve uygulamalarına uyum sürecinin önemli bir işlev gördüğünü belirterek şunları söyledi.

"Bu reformların yanı sıra, AB mali kaynaklarından kadınlara yönelik pek çok proje yapılmıştır ve yapılmaya da devam edecektir. Kadınların istihdamının artırılması, kız çocuklarının okullaşma oranının yükseltilmesi, kadınlara yönelik şiddetle mücadele edilmesi, ayrımcılıkla mücadele edilmesi ve toplum cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesine yönelik projeler ile ülkemizde kadınların haklarının geliştirilmesine katkıda bulunulmaktadır."

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım sürecinin çok yönlü bir toplumsal değişim ve dönüşümü de beraberinde getirdiğini anlatan Bozkır, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu nedenle, kadınlarımızın bu yönde yapılmakta olan reformlara sahip çıkması ve her yönüyle müdahil olması ülkemizi daha da ileri noktaya taşıyacaktır. Bu vesile ile ülkemizde kadınların haklarının ve kadınların toplumsal statülerinin daha da geliştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, başta mesai arkadaşlarım olmak üzere, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü en içten duygularla kutluyorum."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.