Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
AB Bakanı Bozkır:
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

AB Bakanı Bozkır:

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Kıbrıs sorununun, Suriye sorununun çözümünden, Ukrayna krizinin aşılmasından, Filistin sorununun çözülmesinden daha kolay çözülebilecek sorun haline geldiğini söyledi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Kıbrıs sorununun, Suriye sorununun çözümünden, Ukrayna krizinin aşılmasından, Filistin sorununun çözülmesinden daha kolay çözülebilecek sorun haline geldiğini söyledi.

Bozkır, İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Christos Stylianides ile görüştü. Bozkır, iki önemli konuyu görüştüklerini söyleyerek, "İllegal göçün önlenmesi, legal yapıya kavuşturulması, Türkiye'deki misafirlerimizin denizlerde boğularak içimizi yakan manzaralar içinde değil, saptanacak kotlar çerçevesinde insan onuruna yakışır şekilde Avrupa'ya mülteci haklarını almış biçimde göçmelerini öngörüyoruz. Bizim misafir etmekte olduğumuz Suriyeli misafirlerimizle ilgili sadece kamplar değil, eğitim, sosyal entegrasyon ve bulundukları yerlerde mevcut sorunların aşılması gibi sorunlar var."

Türkiye bakımından fakirlik ve yardıma muhtaç insanlarla ilgili çok önemli çalışma içinde olduklarını belirterek şunları söyledi: "Dünyada bu alanda atılmakta olan adımlara Türkiye önemli katkılar sağlıyor. 2013 yılında Türkiye'nin bu tür yardımları 3.2 milyar dolara ulaşmıştır. Bunun 1.6 milyar doları insani yardım olarak kullanılmıştır. Türkiye 2015 yılı itibariyle dünyadaki en çok yardım veren dördüncü ülke durumundadır. Ayrıca 2016 Mayıs ayı da İstanbul'da İnsani Yardım ve Eylem Zirvesi toplanacak. Bunun hazırlıkları açısından çok önemli hazırlıklar içindeyiz."

Stylianides, mülteci sorununun birinci öncelikleri olduğunu hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Büyük bir kriz sadece bölgesel bir sorun değil küresel bir sorundur. Bu nedenle küresel bir çözüm bulmak zorundasınız. Tek bir ülkenin başa çıkabileceği bir sorun değil, soruna karşı ortak hareket etmemiz gerekiyor. Türkiye anahtar oyuncu ve Avrupa Komisyonu, Türkiye'nin çabalarından dolayı minnettar. Türkiye'nin yanındayız."

Stylianides, Türkiye'de Mayıs ayında yapılacak zirvenin kıtalar arasında, batı ve doğu arasında, kültürler arasında köprü oluşturacağını belirterek İstanbul'da diyalog ve insani yardım konusunda örnek olacaklarını söyledi.

Kabul sırasında gazetecilerin sorularını da Bozkır, İsrail ile Türkiye'nin anlaşması konusundaki bir soru üzerine "Dışişleri Bakanlığımız bu konuyla ilgili varsa gerekli açıklamayı yapacaktır. Ancak böyle önemli konularda dış politikada iki kavram önemlidir; mahremiyet, mükremiyet. Dışişleri Bakanlığımızın açıklamasıyla yetinmemizin doğru olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Bozkır, Avrupa Birliğinden Türkiye'ye mültecilerle ilgili kullanılmak üzere 3 milyar euro verilmesine ilişkin olarak şunları söyledi:

"3 milyar euro Türkiye bütçesine yapılan bir katkı değildir. Bu katkı karşılığında hali hazırda Avrupa Birliği topraklarına ulaşmış bulunan mültecilerin Türkiye'ye gönderilmesi ve bunların Türkiye'ye yerleştirilmesi paket söz konusu değildir. Buradaki amaç, Türkiye'de mevcut zor durumda ülkelerini, yuvalarına terk ederek, misafirimiz olmuş insanların eğitim bakımından karşılaştıkları zorlukları giderilmesi. Türkiye'de 700 bin mülteci çocuğu eğitim yaşında ve bunların 400 bini ilköğretim çağındadır. 60 bin mültecinin çocuğu Türkiye'de doğmuştur. Bunlar gerçekten insanlar ve gelecek ardına yardım edilmesi gereken gruptur. Bu çerçevede 3 milyar euro bir yılda verilecektir. Türkiye bakımından önemli husus, illegal göçün önlenmesidir. İçimizi yakan manzaraların ortadan kaldırılması, illegal göçün müsebbibi olan suçlarla ilişkili organizatörlerin ortadan kaldırılması, hem cezalandırılması hem de önlenmesi. Göçün Avrupa Birliği ile vardığımız mutabakat çerçevesinde göçün legal hale getirilmesidir. Avrupa Birliği'nde sağlanacak kotalarla insanların insan onuruna yakışacak şekilde Avrupa'ya intikalinin sağlanmasıdır. Ocak ayında Türkiye ile Avrupa Birliği arasında çalışma grubu oluşturulacak. Çalışma grubu, bütün mekanizmaları, mülteci sayısının nasıl indirileceğini, Türkiye'nin konuyla ilgili atmakta olduğu adımları arazide ne şekilde sonuç verdiğini değerlendirecek ve Şubat ayında Avrupa Birliği Zirvesi öncesi fikirdaş ülkeler grubu tekrar toplanacak ve sayın başbakanımız bu toplantıya katılacaktır."

Bozkır, Kıbrıs sorunu ile ilgili bir soru üzerine ise şu ifadeleri kullandı:

"İnşallah ilkbaharda çok değerli Kıbrıs Rum Lideri ve Kıbrıs Türk Lideri başlattıkları olumlu süreçte Anayasa'yı referanduma sunabilecek hale getireceklerdir. Şahsen Suriye sorununun çözümünden, Ukrayna krizinin aşılmasından, Filistin sorununu çözülmesinden daha kolay çözülebilecek sorun haline gelmiştir. İrade vardır, konjonktür olarak çözülebilir haldedir. Kıbrıs sorununun hem bölgemizde hem uluslar arası platformda, hem Avrupa Birliği hem Türkiye olarak çok önemli yeni fırsatlar ortaya çıkacaktır. Çözümün en kısa sürede olmasını ümit ediyoruz."

Stylianides, Suriyelilerin eğitimleri ile ilgili bir basın mensubunun sorusu üzerine şu cevabı verdi:

"Bakan arkadaşımla aynı görüşteyiz. Eğitim radikalleşmenin önünde bir kalkandır. Eğitim bu nedenle önemlidir. İnsani yardım kanalları eğitime odaklanır. Suriyeli mültecilerin nesil kaybını kaldıramayız."


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.




Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık