Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
4. Uluslararası Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

4. Uluslararası Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı

4. Uluslararası Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrik dağıtım şirketleri için 2016-2020 uygulama dönemi için yaklaşık 150 milyon liralık bir Ar-Ge bütçesi ayrıldığını belirterek, "Ayrıca, 1 milyar liralık şebeke işletim sistemi yatırımları planladık. Ancak burada bir noktanın altını çizmek istiyorum. Biz Türkiye'nin bir teknoloji çöplüğüne dönmesini istemiyoruz. Bu yüzden akıllı şebeke yatırımlarında çok dikkatli adım atıyoruz." dedi.

Yılmaz, 4. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'deki şebekelerin diğer ülkelerde de olduğu gibi santrallerde üretilen elektrik enerjisinin tüketim noktalarına ulaştırılması esasına göre kurulduğunu kaydetti.

Şebekelerin kurulumunu "tek yönlü bir yol"a benzeten Yılmaz, gelinen aşamada artan rekabet, verimlilik arayışları, küçük ölçekli üretim ünitelerinin hızla gelişmesi gibi birçok nedenden dolayı tek yönlü trafik akışının bu yapıda yetersiz kaldığını söyledi.

Yılmaz, bu nedenle çift yönlü trafik akışının sağlanmasının yolunun akıllı şebekelerden geçtiğine işaret ederek, "Üretici ve tüketici arasında iletişim yeteneğine sahip olan akıllı şebekeler; enerji vizyonumuz açısından çok önemli. Çünkü akıllı şebekeler, bağlı tüm kullanıcılara daha fazla verimlilik ve güvenilirlik sağlıyor. Daha da önemlisi talep tarafının aktif olarak piyasaya dahil olmasıyla kaliteli ve düşük maliyetli enerjiye erişimi mümkün kılıyor." ifadelerini kullandı.

- Hedef, tüm dağıtımda akıllı şebeke

Tüm elektrik dağıtım şirketlerinin akıllı şebeke yapısını kurmalarını istediklerinin altını çizen Yılmaz, bunu sağlamak için önemli adımlar attıklarını ve atmaya devam edeceklerini vurguladı.

Yılmaz, kurum olarak elektrik dağıtım şirketlerinin vatandaşlara daha etkin hizmet vermesi için akıllı şebeke yapısı kurmalarını sağlayacak mevzuat düzenlemelerini yaptıklarını anımsatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Elektrik dağıtım sektöründe 2006 yılında ilk tarife uygulamalarının başlaması ile birlikte eskimiş dağıtım şebekesinin yenilenmesi ve çağa ayak uydurması için şebeke yatırımlarına ihtiyaç vardı. Başlangıçta elektrik tedarikinin sağlıklı şekilde sağlanması, kesintilerin azaltılması öncelikler arasındaydı. Bugün ise hızlı, elektronik ve kendi kendine analiz edip karar alabilen sistemlerin oluşturulması öncelikler arasında. Hiç şüphesiz akıllı şebekenin bir diğer ayağı da müşteri hizmetleri. Biz vatandaşlarımızın en iyi hizmeti almasını ve kesinlikle mağdur edilmemesini istiyoruz. Müşteri hizmetleri merkezleri, çağrı merkezleri gibi vatandaşlarla doğrudan irtibat sağlanacak yatırımları da teşvik etmeyi sürdürüyoruz. Doğalgaz piyasasında da akıllı şebeke uygulamasının sağlanabilmesine yönelik olarak ilk etapta tüm dağıtım şirketlerinin sevkiyat kontrol merkezlerini -SKM'leri- kurmalarını sağladık."

Bu merkezler üzerinden Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından yürütülen Elektronik Bülten Tablosu'na veri aktarımı yapıldığını paylaşan Yılmaz, "Bu sayede de iletim sistemi verimli işletilmektedir. Artık SKM'ler üzerinden doğal gaz dağıtım şebekelerinin tüm takibi yapılabiliyor. SKM'lerin asgari gereksinimleri de â€" tabii şirketlerin görüşleri ve teknik ihtiyaçları doğrultusunda kurumumuz tarafından belirleniyor." diye konuştu.

- "Teknoloji çöplüğü istemiyoruz"

EPDK olarak ileri teknolojilerin şebekelere kazandırılmasını öngören "akıllı şebeke" başlığı altındaki Ar-Ge projelerini desteklediklerini aktaran Yılmaz, "Elektrik dağıtım şirketleri için 2016-2020 uygulama dönemi için yaklaşık 150 milyon liralık Ar-Ge bütçesi ve 1 milyar liralık şebeke işletim sistemi yatırımları planladık. Ancak burada bir noktanın altını çizmek istiyorum. Biz Türkiye'nin bir teknoloji çöplüğüne dönmesini istemiyoruz. Bu yüzden akıllı şebeke yatırımlarında çok dikkatli adım atıyoruz." ifadelerini kullandı.

Ar-Ge projelerini hassasiyetle inceleyerek raporladıklarını ve gelişimlerinin sektöre nasıl yön vereceğini yakından izlediklerini vurgulayan Yılmaz, "Tabiri caizse yoğurdu üfleyerek yiyoruz. Özellikle belirtmek isterim ki, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına cevap vermeyecek, ülkemize faydadan çok zarar getirecek teknolojilere asla onay vermeyeceğiz." dedi.

- "Güvenilir ve kaliteli hizmet olarak vatandaşa yansıyacak"

Akıllı şebekeler konusunda Enerji Bakanlığının koordinasyonunda ve özel sektörle işbirliği içerisinde sonuç odaklı daha ekonomik, daha teknolojik, daha verimli bir enerji piyasası için başarılı çalışmalar yaptıklarını anlatan Yılmaz, bu çalışmalar tamamlandığında akıllı şebekelerin enerji sektörünün geleceğine damgasını vuracağına emin olduğunu dile getirdi.

Yılmaz, "Bir kez daha vurgulamak isterim ki, şebekenin akıllı olmasının avantajları güvenilir ve kaliteli hizmet olarak vatandaşlarımıza yansıyacaktır. Şebekelerin akıllanması, düzenlemelerin de aynı minvalde gelişmesini destekleyecektir. Hızlı müdahale edilebilen akıllı şebekenin bir ileri seviyede maliyetleri de azaltması kaçınılmazdır. 2016 ve sonrası uygulama dönemi yatırımlarının planlanmasında da hedefimiz; şebekenin daha iyi işletilmesini sağlayacak akıllı şebeke ve alt sistemlerine yönelik yatırımların desteklenmesidir. Önümüzdeki süreçte de kamu - özel sektör işbirliğinde çok başarılı çalışmalara imza atacağımıza kuşkum yok." değerlendirmesinde bulundu.

Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uluslararası Akıllı Şebekeler İstanbul Kongre ve Fuarı Başkanı Ümit Doğay Arınç da Türkiye'nin 2003'ten beri yakaladığı gelişim ivmesinin devam edeceğini düşündüğünü ve bu büyüme sürecinde enerji tasarrufunu sürdürülebilir hale getirmek için sistemlere entegre olabilecek akıllı şebekelerin olmazsa olmaz olduğunu söyledi.Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık