Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
2016 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda (2)
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

2016 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda (2)

2016 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda (2)

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2015 yılında yürüttüğü 89 araştırmada, yaklaşık 334 bin hanehalkı, 241 bin fert, 541 bin işyeri ve 61 bin tarımsal işletme olmak üzere toplam 1 milyon 177 bin cevaplayıcı birimden bilgi topladığını bildirdi.

Yılmaz, Plan ve Bütçe Komisyonunda, Kalkınma Bakanlığının ve bağlı kuruluşların 2016 yılı bütçesinin görüşmelerinde sunum yaptı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde illeri birbirine bağlayan tüm ana yolların bölünmüş yol olarak tamamlandığını belirten Yılmaz, otoyol bağlantısı kurulmuş ve 8 havaalanıyla tüm illerin hava ulaşımının sağlandığını söyledi. GAP Bölgesi'ndeki karayolu ağının 2015 yılı itibarıyla 6 bin 350 kilometreye ulaştığını bildiren Yılmaz, otoyol ağının 294 kilometreye, bölünmüş yol ağının ise 2 bin 180 kilometreye yükseldiğini kaydetti.

Yılmaz, sanayi altyapısını geliştirmeye yönelik 7 organize sanayi bölgesi (OSB) ve 8 küçük sanayi sitesi (KSS) tamamlandığını, bölgedeki OSB sayısının 17'ye, KSS sayısını da 36'ya çıktığını ifade etti.

- "Yeşil Yol, normal şehirlerarası bir yol değil"

Doğu Anadolu Projesi Bölgesi için DAP Eylem Planını uygulamaya koyduklarını hatırlatan Yılmaz, "Eylem Planı kapsamında 126 adet eylem belirlenmiştir. Bu eylemler için 2014-2018 döneminde yaklaşık olarak toplam 21 milyar lira tutarında kaynak kullanılması öngörülmektedir. Eylem Planı kapsamındaki projeler için 2015 yılı revize tahsisatı 5,3 milyar lira olup harcama 4,22 milyar lirasıdır. Eylem Planı kapsamında 2016 yılında 4,4 milyar lira ödenek tahsisi öngörülmektedir" diye konuştu.

Yılmaz, Doğu Karadeniz Bölgemiz için hazırlanan DOKAP Eylem Planı ile de bölgenin ticaret ve turizm merkezi haline getirilmesi vizyonu benimsediklerini dile getirerek, plan kapsamında 128 eylem tasarladıklarını ve 2014-2018 döneminde eylemler için 10,4 milyar lira tutarında kaynak kullanılmasını öngördüklerine işaret etti. Eylem Planı kapsamındaki projeler için 2015 yılı revize tahsisatı 3,4 milyar lira olup yıl sonu itibarıyla 2,9 milyar lira harcama gerçekleştirildiğini anımsatan Yılmaz, DOKAP için 2016 yılında 2,1 milyar lira harcama yapılmasının planladığını belirtti.

DOKAP kapsamında yürütülen en önemli çalışmalardan birinin Yeşil Yol Projesi olduğuna dikkati çeken Yılmaz, "Bu normal şehirlerarası bir yol değildir. Tamamen yaylalar arasında, çevresel hassasiyetlere dikkat edilerek, yerel malzemeyi ve unsurları devreye sokarak yaptığımız bir çalışmadır. Bu çerçevede bölgeyi yayla turizm açısından değerlendirmeyi öngörüyoruz. Projeye 2013-2015 yılları arasında toplam 131 milyon lira tahsis edilmiştir" ifadelerini kullandı.

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölgesi için hazırlanan KOP Eylem Planı'nda 92 eylemin yer aldığını kaydeden Yılmaz, eylemler için 2014-2018 döneminde 9,9 milyar lira tutarında kaynak kullanılmasının öngörüldüğünü bildirdi. Eylem Planı kapsamındaki projeler için 2015 yılı revize tahsisatı yaklaşık 1,9 milyar lira olup harcama 1,8 milyar lira seviyesinde olduğunu kaydeden Yılmaz, 2016 yılında 1,95 milyar lira harcama yapılmasının planlandığını söyledi.

- "Kalkınma ajansları 935 personeliyle hizmette"

Yılmaz, kalkınma ajanslarının bölgelerinde kalkınmayı hızlandırmak, rekabet gücünü yükseltmek üzere 935 personeliyle hizmet verdiğini bildirdi. Kalkınma ajanslarına 2016 yılı için tahsis edilmesi öngörülen merkezi bütçe payının 496 milyon lira olduğunu belirten Yılmaz, "Ajanslarımız tarafından yürütülen proje teklif çağrılarına, 2008 yılından bu yana yaklaşık 38 bin proje başvurusu yapılmış, bunlardan yaklaşık 8 bin proje desteklenmiş ve 2,4 milyar lira kaynak tahsis edilmiştir. Yararlanıcılar tarafından harcanan eş finansman tutarıyla birlikte gerçekleşen toplam yatırım büyüklüğü 4,3 milyar liraya ulaşmaktadır. Bunu 2015 değerlerine çekersek, 5 milyar liranın üzerinde bir yatırım harekete geçirilmiştir" şeklinde konuştu.

Kalkınma ajansları bünyesinde, yatırımcının izin ve ruhsat işlerini tek elden yürütmek ve bölgelerin yatırım olanaklarının ulusal ve uluslararası tanıtımını yapmak üzere kurulan Yatırım Destek Ofislerinin (YDO) faaliyetlerini 81 ilde 220 kişiyle sürdürdüğünü anlatan Yılmaz, şöyle devam etti:

"YDO'lar bugüne kadar 85 binden fazla yatırımcıya çeşitli konularda danışmanlık hizmeti vermiş, kamu, özel ve diğer kurum ve kuruluşlara 25 binden fazla bilgilendirme ve danışmanlık ziyareti yapmış, 4 binden fazla yurt içi ve yurt dışı iş ve tanıtım organizasyonuna katılım sağlamışlardır. Ayrıca, YDO'lar yaklaşık 2 bin 500 rapor, analiz, tanıtıcı broşür yayımlamış, 6 binden fazla kişiye girişimcilik, dış ticaret, vb. konularda eğitim vermiş ve 4 binden fazla teşvik izleme ziyareti yaparak 400'den fazla teşvik belgesinin kapatma işlemini gerçekleştirmiştir."

- "SODES'e 247 milyon lira kaynak"

Yılmaz, Köylerin Altyapısının Desteklenmesi Projesine (KÖYDES), 2005-2015 döneminde toplamda yaklaşık olarak 9,6 milyar lira ödenek tahsis edildiğini, 2016 yılında ise projeye 392 milyon lira ödenek aktarılmasının planlandığını belirtti.

Su, Kanalizasyon ve Altyapı Projesi'ne (SUKAP) değinen Yılmaz, nüfusu 25 bin ve daha az olan belediyelerin programda yer alan içme suyu ve kanalizasyon işleri için yüzde 50 hibe sağlandığını, geriye kalan yüzde 50'lik kısmı için ise belediyelerin İLBANK'tan uygun koşullarda borçlandırıldığını ifade etti. Projeye 2011 yılından bu yana yaklaşık 2,6 milyar lira ödenek ayrıldığını anımsatan Yılmaz, 2016 yılında yaklaşık 631 milyon lira ödenek tahsisi planladıklarını söyledi.

Yılmaz, Sosyal Destek Programı'na (SODES) bugüne kadar 975 milyon lira tutarında 7 bin 977 projenin desteklendiğini ve programa 2016 yılında yaklaşık 247 milyon lira kaynak aktarılmasının planlandığını ifade etti.

- "TÜİK 298 konuda veri ve bilgi üretimi gerçekleştirdi"

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) faaliyetleri hakkında bilgi veren Yılmaz, Resmi İstatistik Programının 2012-2016 yıllarını kapsayan ikinci döneminde, 18 bakanlıkla ilişkilendirilmiş 65 kurum ve 3 birlik olmak üzere toplam 68 kurum sorumluluğunda, 298 konuda veri ve bilgi üretimi gerçekleştirildiğini, 2017-2021 yıllarını kapsayan üçüncü beş yıllık program hazırlıklarının ise devam ettiğini anlattı.

Yılmaz, TÜİK'in 2015 yılında yürüttüğü 89 araştırmada yaklaşık 334 bin hanehalkı, 241 bin fert, 541 bin işyeri ve 61 bin tarımsal işletme olmak üzere toplam 1 milyon 177 bin cevaplayıcı birimden bilgi topladığını bildirdi.

Yaşam Memnuniyeti Araştırması'nı 2016 yılında da il bazında tahmin verecek şekilde yürüttüklerine değinen Yılmaz, ayrıca bu yıl Aile Yapısı Araştırmasını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile işbirliği içinde gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Yılmaz, TÜİK'in yürüttüğü en önemli çalışmalardan birinin Çok Boyutlu Yoksulluk Çalışması olduğuna dikkati çekerek, "Dünyada artık yoksulluk sadece parasal olarak ölçülmemekte, çeşitli boyutlarıyla ölçülmektedir. TÜİK de bu çerçevede en ileri ülkelerle bu çalışmaları yürütüyor. Bu önemli çalışmaya ilişkin sonuçların 2016 yılı içinde yayınlanması planlanmaktadır" diye konuştu.

TÜİK tarafından ulusal hesapları yeni ekonomik koşullara, metodolojik araştırmalardaki ilerlemelere ve kullanıcı ihtiyaçlarına daha uyumlu hale getirmek, aynı zamanda ulusal hesaplar sisteminin, Avrupa Ulusal ve Bölgesel Hesaplar Sistemi ESA-1995'den, yeni ESA-2010'a geçişinin sağlanması amacıyla ana revizyon çalışmalarının sürdürüldüğüne değinen Yılmaz, bu kapsamda milli gelir hesaplarında revizyon çalışmalarının devam ettiğini ve çalışmanın 2016'da tamamlanmasının planlandığını söyledi.

(Bitti)


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık