Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
1997 Metris isyanının 101. duruşması yapıldı
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

1997 Metris isyanının 101. duruşması yapıldı

METRİS Cezaevi’nde bazı mahkumların başka cezaevlerine naklini önlemek amacıyla Vedat Ergin ve bazı mahkumlar tarafından 8 Temmuz 1997 tarihinde çıkarılan ve 5 mahkumun ölümü ile sonuçlanan isyana ilişkin davanın 101.

METRİS Cezaevi'nde bazı mahkumların başka cezaevlerine naklini önlemek amacıyla Vedat Ergin ve bazı mahkumlar tarafından 8 Temmuz 1997 tarihinde çıkarılan ve 5 mahkumun ölümü ile sonuçlanan isyana ilişkin davanın 101. duruşması görüldü.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını veren savcı, 43 kişi için, “Canavarca hisle adam öldürme” suçundan ceza istedi. Vedat Ergin'in de aralarında bulunduğu 5 sanığın, 5 kişinin ölümünden sorumlu olduğunu belirterek, bu sanıkların 5'er kez “Canavarca hisle adam öldürme” suçundan cezalandırılması istendi. Savcı ayrıca, 1 kişinin ölümünden sorumlu 16 sanığın 1'er kez, 2 kişinin ölümünden sorumlu 14 sanığın 2'şer kez, 3 kişinin ölümünden sorumlu 5 sanığın 3'er kez, 4 kişinin ölümünden sorumlu 3 sanığın 4'er kez “Canavarca hisle adam öldürme” suçundan cezalandırılmasını istedi.

Yargılama aşamasında ölen 18 sanık için 13 ayrı suçtan açılan davanın düşürülmesini isteyen savcı, 174 sanığın da beraatine karar verilmesi yönünde görüş bildirdi.

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tamamı yargılanan 235 sanıklı davanın 101. duruşması yapıldı. Duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklardan Muhsin Çakmak ve bazı sanıkların avukatları katıldı.

İSYANI VEDAT ERGİN ÇIKARDI

Duruşma savcısı Talip Kalkan, esas hakkındaki mütalaasını verdi. Mütalaada, olay tarihinde Metris Ceza ve İnfaz Kurumu'nun D8 koğuşunda bir mahkumun öldürülmesi nedeni ile bazı mahkumların bu cezaevinden başka cezaevlerine nakli ile ilgili tahkikat başlatıldığı belirtilerek, “Bu durumu öğrenen sanık Vedat Ergin, Ufuk Sessiz, Orhan Kalkuz ve arkadaşları, ceza infaz kurumuna önceden soktukları cep telefonları ile haberleşerek isyana katılacak taraftarlarını kolayca çoğaltıp organize ettiler. Amaçları başka cezaevlerine nakli önlemek. Muharrem Sarıkaya isimli infaz koruma memuru, Vedat Ergin ve arkadaşlarının gece 21.35 sıralarında karpuz verme önerisini kabul ederek koğuşun kapılarını açtı. Vedat Ergin ve arkadaşları daha önce cezaevine soktukları tabanca ile Muharrem Sarıkaya'yı rehin alarak üzerindeki anahtarla diğer koğuşların kapısını açıp isyanı bu şekilde başlattılar” denildi.

SEMPATİ TOPLAMAK İÇİN CİNSEL KOĞUŞTAKİ MAHKUMLARI ÖLDÜRMEYİ PLANLAMIŞLAR

İsyanı başlatanların sempati toplamak amacıyla cinsel suçtan hükümlü ve tutukluların bulunduğu koğuşa giderek bunları öldürmeyi planladıkları belirtilen mütalaada, “Cinsel suçlardan tutuklu ve hükümlülerin bulunduğu bölüme gittiler. Bölüm kapısını kırarak içerideki tutuklu ve hükümlüleri koridora çıkardılar. Başlarında isyanın elebaşları Vedat Ergin ve Ufuk Sessiz olduğu halde kendi taraftarlarıyla birlikte bu tutuklu ve hükümlülerin hangi suçtan cezaevinde bulundukları yönünde sorguladılar, buradaki tutuklu ve hükümlüler kendilerini gizleyerek onların arasına karıştılar. Mahkumlar, isyanın elebaşları Vedat Ergin, Ufuk Sessiz ve Orhan Kulpuz'un talimatı ile Zeytinburnu sapığı olarak gazetede haberleri çıkan Muhammet Demir'i öldürmek için aramaya başladılar. Bazı mahkumlar Muhammet Demir'i resminden tanıyıp sanıklara ihbar ettiler. Demir'i yakalayan sanıklar, maket bıçağı ve cezaevi yapımı şiş ile öldürdüler. Bekir Aygün'ün elindeki kanlı şiş ile Orhan Kalkuz'un yanına giderek, ‘Zeytinburnu sapığını öldürdük' şeklinde tekmil verdi. Muhammet Demir'in isyanın elebaşlarından olan sanıklar Vedat Ergin, Orhan Kalkuz ve Ufuk Sessiz'in talimat ve yönlendirmesi ile öldürüldü” denildi.

CİNSEL SUÇLAR KOĞUŞUNDAN 5 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜLER

Aynı gece aynı gerekçelerle cinsel suçlular koğuşunda kalan Sedat Demirez, Feyzullah Özmen, Şemsettin Demir ve Kubilay Biçimciler'in de Vedat Ergin, Ufuk Sessiz ve Orhan Kalkuz'un talimat ve yönlendirmesi ile bazı mahkumlar tarafından öldürüldüğü, 5 tutuklu ve hükümlünün de yaralandığı belirtilen mütalaada, “Öldürülen maktullerin cinsel suçlardan hükümlü veya tutuklu olduğundan bahisle suça iştirak eden sanıklar tarafından işkence edilerek öldürüldü. Sanıklar, öldürdükleri maktulleri, işledikleri suçları gerekçe göstererek ve öncelikle şiş, maket bıçağı ve sair maddelerle ağır şekilde yaralayarak acı çekmelerini sağlamak suretiyle canavarca his saiki ile öldürdüler” denildi.

43 KİŞİYEAĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET' İSTENDİ

Savcı Kalkan, mütalaasında sanıklar Vedat Ergin, Ufuk Sessiz ve Orhan Kalkuz'un 5 kişinin “Canavarsa hisle adam öldürülmesi” suçundan 5'er kez ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

Mütalaada sanıklardan Abdülkadir Güleç, Burhan Üçdağ, Uğur Dönmez, Uğur Kuruçay, Volkan Akvardar, Yavuz Kahraman, Yılmaz Sarı, Mahmut Biber, Murat Anaç, Murat Demirci, Mehmet Turan, Kemal Taşkın, Bülent Taş, İsmet Ekin, Eşref Yıldız, Celalettin Çelik'in “Canavarca hisle adam öldürme” suçundan 1'er kez, Ayhan Yazar, Mustafa Yazıcı, İbrahim Durmuş “Canavarca hisle adam öldürme” suçundan 4'er kez, Eyüp Dalkıran, Deniz Aydın, Gazanfer Kalkan, Hüseyin Aslan, Kemal Yıldız, Mehmet Ali Tatlı, Muammer Özdemir, Necdet Ceylan, Neşat Selçuk, Rıdvan Ektirici, Serdal Karakaya, Şafak Devrim, Zeki Dağcı, Bekir Aydın'ın “Canavarca hisle adam öldürme” suçundan 2'şer kez, Kazım Kahraman, Mehmet Kırkan, Metin Korhan, Osman Kıran, İhsan Taşkın'ın “Canavarca hisle adam öldürme” suçundan 3'er kez, Ramiz Çelik, Kamil Geldi'nin de yine “Canavarca hisle adam öldürme” suçundan 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmaları istendi.

12 SUÇ ZAMANAŞIMINA UĞRADI

Mütalaada yargılama aşamasında hayatını kaybeden 18 kişi hakkında, “Canavarca hisle adam öldürme” dahil 12 ayrı suçtan açılan davanın düşürülmesi istendi. Mütalaada, 174 kişi hakkında ise beraat istendi.

Savcı, “Canavarca hisle adam öldürme” dışında kalan 12 suç için istenen cezaların zamanaşımına uğradığını belirterek, bu suçlardan tüm sanıkların beraatine karar verilmesini talep etti.

Sanıkların avukatları esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre talep etti. Bu talebi kabul eden mahkeme duruşmayı erteledi.

DAVA 13 AYRI SUÇTAN AÇILMIŞTI

Metris Cezaevi'nde 8 Temmuz 1997 tarihinde çıkan isyan sonrası Vedat Ergin'in de aralarında bulunduğu 235 sanık hakkında 13 ayrı suçtan dava açılmıştı. İddianamede sanıkların, “Cezaevinde silahlı isyan çıkarmak, elebaşılık yapmak, silahlı isyana iştirak etmek, 6136 sayılı yasaya muhalefet, yağma, izrar, resmi evrakta tahrif ve yakarak yok etmek, kasten yangın çıkarmak, faili gayri muayen şekilde canavarca hisle bir suçu delil ve emarelerini gizleyip cezadan kurtulmaya matuf 5 kişiyi öldürmek, aynı şekilde 4 kişiyi öldürmeye tam teşebbüs, bir kişiyi öldürmeye eksik teşebbüs” suçlarından cezalandırılması isteniyordu.

 Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık