Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Tarafsız ve Doğru Haberin Adresi

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN

Ömer Suat MENALİ

FAİZ DİNİMİZDE HARAMMIŞ...

Merhaba Dostlar,

Sayın Cumhurbaşkanımız dini vizyondan geldiği için devamlı olarak faizlerin indirilmesini, yüksek faizle her hangi bir iş kurmanın çok zor olduğundan bahsedip durur. Haklı olduğu nokta mutlaka ki vardır. Ama açık açık faiz haramdır dediğini ben duymadım. Çünkü kamu kuruluşları bir gece bile parayı boşta bırakmaz gecelik faize bağlarlar.

Dünyanın şeriatla yönetilen en önemli ülkesi olan Suudi Arabistan dahi bu haram kabul edilen faizden ari değildir. Amerika’daki 750 milyar dolarını FED tahvillerine ve bonolarına bağlaması da bunun nişanesidir. Tabii çok kısacık da ŞERİAT ne demektir, onu açıklayalım; Kelam (Kur’an), Hadis, İcma-i Ümmet, Kıyas-ı Fukaha’dan oluşan, sizin anlayacağınız şudur ki dini akidelere göre devletin idare şeklidir.

Geçen gün gittiğim camide hoca faizi uzun uzun bütün detaylarıyla anlattı da, namazdan sonra kendisine; devletin size verdiği maaşın da bir kısmını gecelik faizden karşılıyor deyince, hocam önce biraz bocaladı sonra da “o günah devlete aittir, benim onda bir dahlim olamaz “ dedi. Yani devletimiz cehennemlik oluyor bu şekilde.

Hacı annem de bir zamanlar birikimini hiç bankada tutmazdı, faizden çok korkardı. Ben de ona emekli maaşını bankadan aldığını, devletin maaş paralarını da gecelik faizde tutuğunu söyleyince çok makul bir insan olan annem bana inandı itimat etti ve parasını bankada tutmaya başladı. Günümüzde özel bankalar ne kadar faiz veriyorsa İslami bankalar da aynı oranda kar ortaklığı payı veriyor, bunların hiç biri mudisine zarar ettik kusura bakmayın diyemiyor.

Aslında din âlimlerinin bu konuya eğilmesi, teokratların bu konuyu araştırması gerekir. Bence dinimizde haram olan banka mevduat faizlerinden ziyade adına tefecilik dediğimiz zorda kalan insanlara yüksek faizle borç verip onların perişan olmasına hatta zaman zaman intihar etmelerine sebep olan yüksek faizlerdir.

Gerek devlet bankalarından gerekse özel bankalardan pek çok insan faizle kredi çekip ev araba sahibi olmakta iş kurmaktadır. Ama bunlarında kontrol altında tutulması gerekir. Amerika’daki morgace skandalı gibi yüksek fonlamaya gidilirse milletin elinde ne daire ne araba ne de iş yeri kalır.

Epey zaman önce ofisimde oturuyorum, CHP Meclis Üyesi , Er Ajansın sahibi Mahmut Bey geldi,  sohbet ediyoruz. Tam sohbetin ortasında han sahibi Salih Paksoy geldi, kendisi aynı zamanda büyük bir kum şirketinin sahibi çok dindar, temiz, dürüst mutekit bir insandı.Hoş beşten sonra Salih Bey sizi bir arada bulmuşken bir şey sormak istiyorum dedi;

“ Birinci katta Hüseyin adında bir kiracım var belki tanıyorsunuz, benim canımı sıktı. Geçenlerde sen giriş katı Halk Banka kiraya verdin. Bankanın bir geliri yok ki, bütün geliri aldığı faizler. Sana da o faizlerden kira veriyor, buna çok canım sıkıldı “ dedi.

Biz de bir düşünelim sana cevap veririz dedik. Mühendisi tanıyordum. O sıralarda Denizcilik Bankasının Ortaköy’e gelirken daha sonraları yarım kalmış çok büyük bir inşaatı vardı. Onun istinat duvarları projesini yapıyordu. Bunu Salih Beye anlatınca koşa koşa gitmiş. “Bak sen de başka bir bankanın işini yapıyormuşsun. Sen şimdi harama bulaşmadın mı?” deyince uyanık mühendis, “Ben işi müteahhitten aldım..” deyince artık Salih Bey dayanamamış. “Müteahhit para basmadığına göre o da bankadan alıp senin proje bedelini ödemiyor mu?” demiş.

Yani günümüzde bir kuruşun bile gecelik faizde kaldığını düşünürseniz bu faiz kavramında biraz daha geniş manada düşünmek zorundayız. Yukarıda bahsettiğim gibi gazete ilan sayfasında gördüğümüz  %25 faizle 100.000TL, %30 faizle 1.000.000TL para vermek haramının babası olmalıdır. Yoksa garip gurebanın bankalardan %12 yıllık faizle aldığı krediler ne alanı ne de vereni tefeci gibi perişan eder, günaha sokar. Tabii netice olarak bu akli hükümdür. Dini hükümler bir kült olduğundan o konudaki hassasiyetlere de saygılıyım. Keşke kimsenin para ihtiyacı olmadığı bir dünyada yaşasak da faiz hiç olmasaydı.

 Sağlıkla kalın, Hoşça kalın…

  YORUM YAP / YORUM OKU
ÖMER SUAT MENALİ DİĞER YAZILARI
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık