22 Aralık 2015 Salı 13:25
Ticaret Odaları Konsey Toplantısı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 2015 yılı Ocak-Kasım döneminde küresel ve bölgesel menfi gelişmelere rağmen ihracatın 132 milyar dolar olduğunu söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Odaları Konsey Toplantısı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve konsey üyelerinin katılımı ile TOBB İkiz Kuleler'de gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Tüfenkci, "Terörle mücadelemize de kısa zamanda bitirir, ülkemizin birliğini, beraberliğini tekrardan sağlamış olacağız ve terörü bu topraklardan silmiş olacağız" ifadelerini kullandı.

Ticaret odalarının piyasaların nabzını tutan, özel sektörün kurumsal temsilcileri olduğunu kaydeden Bakan Tüfenkci, "Ülkemiz son 13 yılda her alanda özellikle ekonomik alanda gösterdiği büyük gelişmede payınız çok büyük ve çok önemli. Sizler bu ülkenin çimentosu, harcı ve lokomotif gücüsünüz. Siz ne kadar güçlüyseniz, ülkemiz de güçlüdür diye düşünüyoruz. Biz sizlerle birlik olmanın önemini çok iyi biliyoruz" diye konuştu.

64'üncü hükümetin sadece vaatler üreten bir hükümet olmadığına dikkat çeken Tüfenkci, "Reform yapabilecek iradeyi ortaya koyabilecek hükümettir. Mali disiplinden asla taviz vermeden, mali tabloların üzerinden fazla oynamadan ama gerçekçi yapısal reformlarla sizlerin ihtiyaç duyduğu gücü ortaya koyabilecek bir hükümet olmak için çaba sarf ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"DIŞ TİCARETTE REKABET GÜCÜMÜZÜN ARTMASI İÇİN GÜMRÜK İŞLEMLERİNİN HIZLI BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ BAKANLIĞIMIZIN ÖNCELİKLİ HEDEFLERİMİZDENDİR"

Bakanlık olarak yürütülen projeleri anlatan Tüfenkci, "Dış ticarette rekabet gücümüzün artması için gümrük işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi bakanlığımızın öncelikli hedeflerimizdendir. Bunun için elektronik alt yapımızı güçlendirecek tüm işlemlerimiz de tam otomasyona geçmek istiyoruz. Tek pencere sistemi, işlemlerin tek nokta da başlaması ve bitmesi demektir. Artık ticaret erbabımız, bu belgelerin temini için bir kuruma ayrı ayrı başvuruda bulunmayacak. Bu uygulamayı hayata geçirdiğimiz de ithalat ve ihracat için gerekli olan tüm belgeleri tek bir noktaya başvuru yapmak suretiyle buradan temin edecektir. Hızlı geçiş hattı uygulaması ile sınırdaki bekleme sürelerini ve dolayısıyla nakliye maliyetlerini azaltmak istiyoruz. Kaçakçılıkla etkin mücadele noktasında kararlılığımız da aynen devam ediyor" dedi.

"2015 YILI OCAK-KASIM DÖNEMİNDE KÜRESEL VE BÖLGESEL MENFİ GELİŞMELERE RAĞMEN İHRACATIMIZ 132 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDEDİR"

Bakan Tüfenkci, Türkiye'nin 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşması için kamuya ihtiyaç olduğuna ve özel sektörün de sorumlulukları olduğuna dikkat çekti. Tüfenkci, "2015 yılı Ocak-Kasım döneminde küresel ve bölgesel menfi gelişmelere rağmen ihracatımız 132 milyar doların üzerindedir. Geçen yıl 34 ülkeye 1 milyar üzerinde ihracat gerçekleştirdik. İhraç ettiğimiz ürünlerde de artan bir çeşitliliğe gidiyoruz ve artan bu çeşitlilik yeni ihraç pazarlarına neden oluyor. 2023'e gitmenin yegane yolu, üretmekten ve ürettiklerimizi de yurtdışı pazarlarına satmaktan gerekmektedir" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin büyük bir ülke olduğuna dikkat çeken TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da konuşmasına şöyle devam etti: "Türkiye'nin kişi başına milli geliri 1980 yılında bin 500 dolar civarındaydı. 2000'de 3 bin dolara ancak varmıştık. Sonraki 10 yılda müthiş bir sıçrama gösterdik, 10 bin dolara ulaştık. Tarım ürünü ihraç eden bir ülkeydik. Orta teknolojili sanayi ürünü üreten ve ihraç eden, İtalya ile Çin arasında en büyük sanayi üretim kapasitesine sahip ülke haline geldik. Öte yandan, önümüzde bizi bekleyen, büyük bir sınav var. Kişi başı geliri, 3 bin dolardan 10 bin dolara çıkarken yaptıklarımızı yaparak, 10 binden 25 bin dolara sıçrayabilmek mümkün değil. Türkiye'nin, aynı malları, aynı şirketlerle, aynı pazarlara satarak, ihracatını 150 milyar dolardan 500 milyar dolara yükseltebilmesi de mümkün değil. Bunun sıkıntılarını zaten yaşamaya başladık. İnovasyon kültürünü toplumun her kesimine yaymamız lazım. Türkiye'nin teknolojik yenilenmeye ihtiyacı var. Yeni bir büyüme hikayesine ihtiyacı var. Yeni bir sanayi politikasına ihtiyacı var. İşte bu noktada, son 1 senedir Hükümetimizin bu durumun farkında olduğunu gösterir şekilde attığı adımları, 25 öncelikli dönüşüm programını ve son olarak bu ay açıklanan 2016 Eylem Planını son derece önemsiyor ve olumlu buluyoruz. İnşallah, kamu ve özel sektör el birliği içinde çalışarak, yeniden yüksek büyüme temposunu ülkemize kazandıracağız. Reel sektör açısından zor bir seneyi geride bırakıyoruz. Ama öbür milletlere haksız olmasın, denge sağlansın diye de, etrafımıza, böyle komşular vermiş."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.