Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Özel Sektörün Yurtdışı Borcu Uzun Vadede Arttı
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Özel Sektörün Yurtdışı Borcu Uzun Vadede Arttı

Özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, 2014 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 20,3 milyar dolar artarak 188,0 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcu ise 18,7 milyar dolar azalarak 25,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, 2014 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 20,3 milyar dolar artarak 188,0 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcu ise 18,7 milyar dolar azalarak 25,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2015 yılı Ekim ayı 'Özel Sektörün Yurtdışından Sağladığı Kredi Borcu Gelişmeleri'ni açıkladı. Buna göre; Ekim sonu itibarıyla, özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, 2014 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 20,3 milyar dolar artarak 188,0 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 18,7 milyar dolar azalarak 25,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 15,8 milyar dolar, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 684 milyon dolar arttığı gözlendi. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 236 milyon dolar azaldı, tahvil stoku ise 289 milyon dolar artışla 3,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 2,8 milyar dolar arttığı, tahvil stokunun ise 752 milyon dolar artışla 5,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, 2014 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 17,5 milyar dolar azalarak 18,2 milyar dolar, tahvil stoku ise 1,6 milyar dolar azalışla 2,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 150 milyon dolar azalışla 2,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, Ekim sonu itibarıyla tahvil hariç toplam kredi borcunun yüzde 90,2'sini oluşturan özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 18,4 milyar dolar arttığı gözlendi. Finansal olmayan kuruluşların, 2015 yılı Ekim sonu itibarıyla yabancı ticari bankalardan sağlamış oldukları kredi stoku 2014 yıl sonuna göre 1,3 milyar dolar artarak 34,1 milyar dolar; Türkiye'de yerleşik bankaların yurtdışı şube ve iştiraklerinden sağlamış oldukları krediler ise 328 milyon dolar azalarak 20,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 17,3 milyar dolar azalarak, 23,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 188,0 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 60,4'ünün dolar, yüzde 32,7'sinin euro, yüzde 5,1'inin Türk Lirası ve yüzde 1,8'inin ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 25,6 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun da yüzde 57,6'sının dolar, yüzde 26,2'sinin euro, yüzde 15,6'sının Türk Lirası ve yüzde 0,6'sının ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu görüldü.

Sektör dağılımı incelendiğinde, Ekim sonu itibarıyla, uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 46,0'ını finansal olmayan kuruluşların 86,5 milyar dolar tutarındaki borcu oluşturdu ve söz konusu borcun yüzde 58,6'sı hizmetler sektörü, yüzde 41,0'ı sınai sektörler ve yüzde 0,4'ü de tarım sektörü tarafından kullanıldı. Aynı dönemde, kısa vadeli toplam kredi borcunun yüzde 89,6'sını ise finansal kuruluşların 22,9 milyar dolar tutarındaki borcu oluşturdu.

Özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam kredi borcu, Ekim sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 69,4 milyar dolar tutarında olduğu gözlendi.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık