Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Özel Sektörün Kredi Borcu Kısa Vadede Azaldı
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Özel Sektörün Kredi Borcu Kısa Vadede Azaldı

Özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, 2014 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 22,2 milyar dolar artarak 189,8 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 22,4 milyar dolar azalarak 21,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti

Özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, 2014 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 22,2 milyar dolar artarak 189,8 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 22,4 milyar dolar azalarak 21,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kasım 2015 'Özel Sektörün Yurtdışından Sağladığı Kredi Borcu' verilerini açıkladı. Buna göre; Kasım sonu itibarıyla, özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, 2014 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 22,2 milyar dolar artarak 189,8 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 22,4 milyar dolar azalarak 21,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.

Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 17,8 milyar dolar, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 828 milyon dolar arttığı gözlendi. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 554 milyon dolar azaldı, tahvil stoku ise 279 milyon dolar artışla 3,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 2,9 milyar dolar arttığı, tahvil stokunun ise 736 milyon dolar artışla 5,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, 2014 yıl sonuna göre bankaların ve finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 20,7 milyar dolar ve 21 milyon dolar azalış göstererek, sırasıyla 15,0 milyar dolar ve 2,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, Kasım sonu itibarıyla tahvil hariç toplam kredi borcunun yüzde 89,7'sini oluşturan özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 19,1 milyar dolar arttığı gözlendi. Finansal olmayan kuruluşların, 2015 yılı Kasım sonu itibarıyla yabancı ticari bankalardan sağlamış oldukları kredi stoku 2014 yıl sonuna göre 805 milyon dolar artarak 33,6 milyar dolar; Türkiye'de yerleşik bankaların yurtdışı şube ve iştiraklerinden sağlamış oldukları krediler ise 477 milyon dolar artarak 20,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 20,9 milyar dolar azalarak 19,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 189,8 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 60,5'inin dolar, yüzde 32,7'sinin euro, yüzde 5,1'inin Türk lirası ve yüzde 1,7'sinin ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 21,9 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun da yüzde 60,6'sının dolar, yüzde 23,2'sinin euro, yüzde 15,6'sının Türk lirası ve yüzde 0,6'sının ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu görüldü.

Sektör dağılımı incelendiğinde, Kasım sonu itibarıyla, uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 45,5'ini finansal olmayan kuruluşların 86,4 milyar dolar tutarındaki borcu oluşturdu ve söz konusu borcun yüzde 59,3'ü hizmetler sektörü, yüzde 40,3'ü sınai sektörler ve yüzde 0,4'ü de tarım sektörü tarafından kullanıldı. Aynı dönemde, kısa vadeli toplam kredi borcunun yüzde 87,2'sini ise finansal kuruluşların 19,1 milyar dolar tutarındaki borcu oluşturdu.

Özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam kredi borcu, Kasım sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 68,7 milyar dolar tutarında olduğu gözlendi.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık