Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Merkez Ekonomistlere Sunum Yaptı
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Merkez Ekonomistlere Sunum Yaptı

Merkez Bankası, ekonomistlere gerçekleştirdiği sunumda gerekli görülen süre boyunca likidite politikasındaki sıkı duruşun korunacağı belirtildi.

Merkez Bankası, ekonomistlere gerçekleştirdiği sunumda gerekli görülen süre boyunca likidite politikasındaki sıkı duruşun korunacağı belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dün kısa vadeli faizleri sabit tutmasının ardından bugün ekonomistlere sunum gerçekleştirdi. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemekte olduğu belirtilen sunumda, artan jeopolitik risklere karşın Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi güçlenerek sürdüğü, enerji fiyatlarındaki gelişmelerin enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam ettiği belirtildi. Bununla birlikte, artan maliyet unsurları çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi sınırladığı belirtilerek ve ücret gelişmelerinin ve küresel piyasalardaki belirsizliklerin enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışları üzerindeki etkileri dikkate alınarak, gerekli görülen süre boyunca likidite politikasındaki sıkı duruş korunacağı kaydedildi.

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) büyümesi dayanıklı ve istikrarlı seyrini koruduğu belirtilen sunumda, "Güven endeksleri oynak bir seyir izlemektedir. Son dönemde sanayi üretiminde ılımlı artış eğilimi sürerken dış sipariş göstergelerinde bir miktar bozulma gözlenmiştir. İstihdamdaki istikrarlı artış devam etmektedir" ifadeleri kullanıldı.

DIŞ DENGE

Artan jeopolitik risklere karşın Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi güçlenerek sürdü. Petrol fiyatlarındaki düşüşün cari denge üzerindeki olumlu etkisinin sürmesi beklendi.

Önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesindeki iyileşmenin devam edeceği öngörüldü. Cari işlemler açığı finansmanı uzun vadeli borçlanma ve doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile sağlandı. Finansal sektörün yabancı para çekirdek dışı yükümlülüklerinin vadesi son dönemde uzamaya devam etti.

ENFLASYON

Döviz kuru hareketlerinin gecikmeli etkileri ve gıda fiyatlarındaki yüksek artışlar sonucu enflasyon göstergeleri son aylarda yükseliş gösterdi. İthalat fiyatlarındaki düşüş döviz kurundan enflasyona geçiş etkisini kısmen telafi etti. Orta vadeli enflasyon beklentileri son bir yıldır yukarı yönlü bir hareket sergiledi.

PARASAL VE FİNANSAL KOŞULLAR

Gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy akımları zayıf bir seyir izledi. Gelişmekte olan ülkelerin risk primi göstergeleri oynak bir seyir izledi. Döviz kurları da oynak seyretmeye devam etti. Küresel oynaklıkta geçen yıl sonunda gözlenen düşüş kalıcı olmadı.

ESNEK DÖVİZ SATIM İHALELERİ

Önümüzdeki dönemde cari açıktaki iyileşme ve enerji fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle döviz talebinin önemli ölçüde azalması beklendi. Döviz likiditesi araçları da Türk lirasının degˆerini dengeleyici yönde kullanılmaya devam edileceği kaydedildi. Bu çerçevede, esnek döviz satım ihaleleri yoluyla gerekli görülen tutarlarda döviz likiditesi sağlanmaya devam edileceği açıklandı.

Para politikasındaki sıkı duruş gerekli görülen süre boyunca sürdürülecek. Getiri eğrisi yataya yakın konumunu korudu. Sıkılaşan finansal koşullara bağlı olarak son aylarda tüketici kredisi faiz oranları yükseldi. Parasal ve finansal koşullardaki sıkılaşma sonucu yıllık kredi büyüme hızlarındaki azalış sürdü. Ticari kredilerin tüketici kredilerine göre daha hızlı büyümesi fiyat istikrarına, finansal istikrara ve dengelenme sürecine katkı yaptığı bildirildi.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık