28 Ocak 2016 Perşembe 07:55
Lojistik Koordinasyon Kurulu Oluşturuldu

Lojistikle ilgili iş ve hizmetlerde faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşlarının çalışma prensiplerini belirlemek ve aralarındaki koordinasyonu sağlamak amacıyla 'Lojistik Koordinasyon Kurulu' oluşturuldu.

Lojistikle ilgili iş ve hizmetlerde faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşlarının çalışma prensiplerini belirlemek ve aralarındaki koordinasyonu sağlamak amacıyla 'Lojistik Koordinasyon Kurulu' oluşturuldu. Oluşturulan kurul, Başbakanlık Genelgesi, Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. Genelgede, Onuncu Kalkınma Planı (2014-2018) öncelikli dönüşüm programları arasında yer alan 'Taşımacılıktan Lojistiğe Dönüşüm Programı'nın eylem planında, 'Lojistikte Strateji ve Kurumsal Yapılanmanın Oluşturulması' politikasının bulunduğu belirtildi.

Genelgeye göre, söz konusu politika çerçevesinde lojistikle ilgili iş ve hizmetlerde faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşlarının üstlenecekleri rolleri belirlemek, müşterek konularda eşgüdüm tesis etmek, ortak karar alınmasını gerektiren hallerde prensip kararları almak ve lojistik mevzuatı düzenlemelerinin koordinasyonunu sağlamak üzere, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarının başkanlığında, Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Çevre ve Şehircilik, Dışişleri, Ekonomi, Gümrük ve Ticaret, İçişleri ve Kalkınma Bakanlıkları Müsteşarları ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanlarının katılımlarıyla 'Lojistik Koordinasyon Kurulu' oluşturuldu.

Kurulun görevleri, çalışma usul ve esasları, yıllık toplantı sayısı ile zamanları kurul tarafından belirlenecek. Sekretarya hizmetleri ve alınan kararların ilgili kurumlarca uygulamasının takibi ve koordinasyonu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek. Kurul bünyesinde genel müdür seviyesinde çalışma grubu oluşturulacak, ihtiyaç duyulması halinde daha alt seviyede çalışma grupları da kurulabilecek. Diğer kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileri çalışma gruplarına dahil edilebilecek.

Ayrıca; kurul tarafından yürütülecek çalışmalarda ve alınan kararların uygulanmasında ihtiyaç duyulacak her türlü destek ve yardım, bütün kamu kurum ve kuruluşlarınca sağlanacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.