Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
'Kanada'dan Gelen Ticaret Heyetinin Masrafını Kim Ödeyecek'
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

'Kanada'dan Gelen Ticaret Heyetinin Masrafını Kim Ödeyecek'

Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği'nin karar defterlerinin de yer aldığı kitapta, eski dönemlerin ekonomik şartları gözler önüne seriliyor. 1969 yılında toplanan birliğin yönetim kurulunda, Kanada'dan gelecek ticaret heyetinin masraflarını 'mali' durum sebebiyle karşılanamayacağı ifade edilmiş. Kararda şu ifadeler yer alıyor: 'Kanadalı ticaret heyetinin memleketimizi ziyaretinin olumlu karşılandığına, ancak böyle bir ziyaret tertip edildiği takdirde, mali durumumuzun müsait olmaması sebebiyle birliğimizce bu heyetin bir meblağa baliğ olabileceği düşünülen masraflarına iştira

Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği'nin karar defterlerinin de yer aldığı kitapta, eski dönemlerin ekonomik şartları gözler önüne seriliyor. 1969 yılında toplanan birliğin yönetim kurulunda, Kanada'dan gelecek ticaret heyetinin masraflarını 'mali' durum sebebiyle karşılanamayacağı ifade edilmiş. Kararda şu ifadeler yer alıyor: "Kanadalı ticaret heyetinin memleketimizi ziyaretinin olumlu karşılandığına, ancak böyle bir ziyaret tertip edildiği takdirde, mali durumumuzun müsait olmaması sebebiyle birliğimizce bu heyetin bir meblağa baliğ olabileceği düşünülen masraflarına iştirakin mümkün olmayacağına, ihracatçılarımız ticaret odalarına da kayıtlı ve aidat ödedikleri, odaların daha geniş mali imkanları bulunduğu cihetle, bu husutaki masrafın odalar birliğince karşılanmasının uygun olacağına karar verilmiştir".

Bir diğer karar da, Singapur'a yapılan ilk ihracatın nohutla ilgili olduğu. Kararda, "Şimdiye kadar hiç ihracat yapılmamış veya son 5 yıl içinde ihracat gerçekleştirilmeyen bir pazara ihracat yapan firmalar grubunda ise 1981 yılı içinde Singapur'a gerçekleştirdiği 49 bin 518 dolarlık nohut ihracatı nedeniyle Roberto Kapeluto firmasının altın madalya ile ödüllendirilmesine karar verilmiştir" ifadeleri kullanılmış.

Karar defterlerinde, tarihler 6 Ocak 1967'yi gösterdiğinde ise birliğin Macaristan'ın istediği 500 tonluk ek kuşyemi kontenjanı hakkında aldığı karar bulunuyor. Alınan kararda, "Ticaret Bakanlığı'nın, Macaristan'a tefrik edilen kuşyemi kontenjanından 27.6.1966 tarihli 12333 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Dış Ticaret İşlerine Dair ihracat (66/6) sirküleriyle satışına müsaade olunan 500 ton kuş yemi ile ilgili evvelce lisansa bağlanmış olup, süresi içinde kullanılmayan lisansın hükümsüz kılınmasıyla boşalan 500 tonluk kontenjanın ihracat yönetmeliğine ek yönetmelik hükümlerine göre tevzi edilmesinin gerekmekte olduğuna dair, (30.12.1966-5/22903) İç ve dış piyasa fiyatlarına göre kuş yemi asgari ihraç fiyatları, dökme tonu 126, çuvallı ise 130 dolar olarak tespit edilmiştir" ifadeleri kullanılmış.

Bir başka kuş yemi talebi de 2 Şubat 1967'de toplanan yönetim kurulu tarafından alınmış. Başkan Mümtaz Rek tarafından toplanan kurulun Doğu Almanya bakiye kuşyemi konusunda yaptığı görüşmede alınan karar ise şöyle: "Doğu Almanya'ya lisansalınması kaydıyla satışına müsaade edilen 3.000 tonluk kuşyemi kontenjanının kullanılmayan kısmından yapılacak satışlarda uygulanmak üzere, emsal işlemler muvacehesinde, ek yönetmelik hükümleri gereğince yapılan görüşmeler sonucunda, iç ve dış piyasa fiyatlarına göre tescil beyannamelerinin tescil mercilerine verileceği en son tarih 14 şubat 1967 saat 17'ye kadar vermeleri gerektiği tespit edilmiştir."

22 Şubat 1971'de toplanan yönetim kurulunun bu seferki gündemi ise 'sosyal sorumluluk.' Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından, kolera eğitim çalışmaları ve nakdi yardım kampanyası hakkındaki yazılan yazıya toplanan yönetim kurulunun cevabı şu şekilde olmuş: "Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nın yazılarıyla bildirilen, kolera eğitim çalışmaları nakdi yardım kampanyasına, birliklerimizin mali imkanları göz önünde tutularak, her birlikten 600 lira olma üzere cem'an 3 bin 000 lira ödenmek suretiyle iştirak edilmesinin uygun görüldüğüne karar verilmiştir".


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık