11 Ocak 2016 Pazartesi 14:25
İhracatçılar, Hedef Büyüten Ovp'den Memnun Oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan Orta Vadeli Programı (OVP) memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, hedef büyüten OVP'yi memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. Büyükekşi'nin yaptığı açıklama şu şekilde: "11 Ocak 2016 tarihi itibarıyla 2016-2018 Orta Vadeli Program kapsamında revize edilen ihracat rakamlarını memnuniyetle karşıladığımızı belirtmek isterim. 11 Ekim 2015 tarihinde açıklanmış olan OVP kapsamında ihracatımız 2016, 2017, 2018 yıllarında sırasıyla 150, 170, 192,5 milyar dolar seviyesinde idi. 11 Ocak 2016 tarihli revize rakamlarda ise ihracatımıza yönelik hedefler 155,5, 175,8 ve 201,4 seviyesine yükseltilmiştir. İhracat yönelik hedeflerimizin yükseltilmesiyle birlikte net ihracatın büyümeye katkısı da önceki hedeflerde eksi iken, 11 Ocak 2016 tarihli hedeflerimizde 2016-2018 yılları arasında sırasıyla, 0,2, 0,5 ve 0,8'e yükseltilmiştir. Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak Orta Vadeli Programı kamu ve özel sektöre hedef koyan ve koyduğu hedeflere yönlendiren, bu hedeflere ulaşılması için her iki tarafa da görevler yükleyen bir belge olarak görüyoruz. Bu açıdan, bugün açıklanan OVP sonrasında koyulan hedeflere ulaşmak için hükümetimiz tarafından bazı ciddi adımların atılması ekonomimizin ve ihracatımızın gelecek üç yılı için kritik öneme sahiptir".

Türkiye Cumhuriyeti'nin dünya ticaretindeki payının her geçen gün artmakta olduğunu belirten Büyükekşi, "İhracatımız büyümemize önemli katkı sağlamakta, büyümemizi dengeleyici bir unsur olarak ekonomimize katkı sağlamaktadır. Önümüzdeki dönemde Türkiye, ihracatçılarına sunduğu ve sunacağı yeni destekler ile ihracatını çok daha yukarı seviyelere taşıyacak, dünyada ve ihraç pazarlarımızda Türkiye'nin payı çok daha yukarılara çıkacaktır" dedi.

Büyükekşi açıklamalarını şu şekilde sonlandırdı: "Bundan sonraki süreçte Türkiye ihracat odaklı büyüme patikasına girmeli, her türlü jeopolitik risklere rağmen ihracatını pazar ve mal çeşitlendirmesi yoluyla artırmaya devam etmelidir. Bu sebeple, son olarak revize edilen 2016-2018 hedeflerimizde ihracat hedefimiz ve net ihracatın büyümeye katkısı beklentilerimizin yukarılara taşınması bizler açısından son derece olumlu karşılanmıştır. Büyümemizde net ihracat katkısının sürekli pozitif olması gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak Devletimiz tarafından bu denli önemli hedeflerin belirlenmiş olması, bizler için hem bir destek ve güven kaynağı hem de bu hedeflerin ulaşılması yolunda gayret gösterme adına bizler açısından güçlü bir motivasyon kaynağıdır".

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.