Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Hazine'den Bireysel Kredi İle İlgili Değişiklik Açıklaması
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Hazine'den Bireysel Kredi İle İlgili Değişiklik Açıklaması

Hazine Müsteşarlığı, bireysel kredi bağlantılı işlemlerde mevzuatın getirdiği yenilik ve değişiklikleri açıkladı.

Hazine Müsteşarlığı, bireysel kredi bağlantılı işlemlerde mevzuatın getirdiği yenilik ve değişiklikleri açıkladı.

Hazine Müsteşarlığı'ndan yazılı yapılan açıklamada, bireysel kredilerle ilişkili sigortacılık işlemlerinde uygulama birlikteliği sağlanması ve ilgililerin hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla 13 Eylül'de 'Bireysel Kredilerle Bağlantılı Sigortalar Uygulama Esasları Yönetmeliği' yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin uygulanmasında ortaya çıkan tereddütlerin giderilmesini teminen Müsteşarlığa 2015/44 sayılı Genelge ile değişik 2015/20 sayılı Genelge yayımlandı. Belirtilen mevzuatın 2009 yılında aynı konuda hazırlanan yönetmeliğin mevcut düzenlemelerinin, kredi kullananların sigorta işlemleri ile ilgili bilgilendirilmesi konusu başta olmak üzere, güçlendirilmesine duyulan ihtiyaç nedeniyle hazırlandı.

SÖZLEŞME ÖNCESİ BİLGİLENDİRME SÜRECİ

Bireysel kredilerle bağlantılı sigortalar hakkında sigorta sözleşmesi yapılmadan önce kredi kullananın bilgilendirilmesi hususu düzenlendi ve kredi kuruluşları tarafından verilecek olan bilgi formlarının şekli ve asgari içeriği Müsteşarlıkça tespit edildi. Kural olarak, bilgilendirmenin yazılı yapılması benimsenmiş ancak, teknolojik gelişmelerin sağladığı imkanlardan yararlanılmak üzere elektronik ortamda veya ilgililerin erişimini mümkün kılan benzeri yöntemlerle bilgilendirme yapılabileceği hükme bağlandı.

SÖZLEŞME SONRASI BİLGİLENDİRME SÜRECİ

Bireysel kredilerle bağlantılı sigortalarda, sigorta sözleşmesi kurulduktan sonraki bilgilendirme süreci de düzenlendi. Bu amaçla, katılım sertifikası veya poliçenin asgari içeriği ve teslimat usulünde yer alan kurallar ile bilgilendirme sürecindeki kuralları ile aynı şekilde düzenlendi.

YENİLEME BİLDİRİM

Sözleşme öncesi ve sonrasındaki bilgilendirme süreçlerine ilave olarak kredi kullananların sözleşme yenileme işlemleri hakkında daha hızlı bilgi sahibi olmalarını teminen kredi kuruluşlarına 'yenileme bildiriminde bulunma' yükümlülüğü getirildi. Anılan yükümlülük, sözleşmenin yenileme tarihinin yaklaştığına ilişkin hatırlatmayı ve vadesinde sözleşmenin yenilenip yenilenmediğine ilişkin bilgilendirmeyi içerdi.

ŞİRKET SEÇME ÖZGÜRLÜĞÜ

Sigortacılık mevzuatı gereğince kredi kullananın sigorta şirketini seçme hakkı sınırlandırılamayacağı bildirildi. Bu kapsamda kredi kullanan ile sigorta aracısı hüviyetine sahip kredi kuruluşu arasında bir sigorta sözleşmesi akdedilmiş olsa dahi anılan sözleşmedeki teminat ve süre şartlarını sağlayan ve dain-i mürtehin kaydı bulunan sözleşmelerin bir ay içinde ilgili kuruluşa ibraz edilmesi durumunda, kredi kuruluşunca düzenlenen poliçenin sonlandırılıp, primin tamamının iade edileceği hükme bağlandı. Daha geç tarihte de benzer talep ile ilgili kuruluşa başvuru yapılabiliyor. Ancak bu durumda sigorta sözleşmesine ilişkin tarife teknik esaslarında belirlenen kurallar dahilinde iade işlemi yapılacağı açıklandı.

KREDİ İLE UYUMLU SİGORTA TEMİNATI

Bireysel kredilerle bağlantılı sigortaların teminat tutarı ve sigorta süresinin, kredi kalan borç tutarı ve süresiyle uyumlu olacak şekilde düzenlenmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca; kredi kullananın, kredi dönemi içinde gerçekleşen eylemlerine bağlı olarak ortaya çıkan iki sözleşme arasındaki uyum sorununun çözümüne ilişkin yöntemler belirlendi.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık