Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Tarafsız ve Doğru Haberin Adresi

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Güler Sabancı'dan Yeni Yıl Mesajı
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Güler Sabancı'dan Yeni Yıl Mesajı

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Türkiye için 2016 yılının barışla, huzurla, toplumsal ve ekonomik gelişimle, reformlarla anılacağı bir yıl olmasını temenni ettiğini söyledi.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Türkiye için 2016 yılının barışla, huzurla, toplumsal ve ekonomik gelişimle, reformlarla anılacağı bir yıl olmasını temenni ettiğini söyledi.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Topluluğu çalışanlarına yönelik olarak bir yeni yıl mesajı yayımladı. Sabancı, mesajında 2015 yılını değerlendirirken, 2016 yılına ilişkin olarak beklentilerini dile getirdi. Güler Sabancı mesajında başarıyla tamamlanan 2015 yılındaki emekler ve katkılar için çalışanlarına teşekkür ederek başladı ve "Çok çalıştınız, çok yoruldunuz ama ne mutlu ki, bu yıl da hep beraber hedeflerimize ulaştık ve değer oluşturduk ve şimdi, yeni yılı, tüm enerjimiz ve tüm heyecanımızla karşılamaya hazırız" dedi.

2016 yılına girerken, öncelikle dünyadaki ekonomik duruma bakarsak, başta Çin olmak üzere birçok gelişmekte olan ülkeden gelen yavaşlama haberleri olduğunu belirten Sabancı, "Piyasaların beklediği FED'in faiz artışı başladı. 2016'da hızı önemli olacak ve bunu da hep beraber takip edeceğiz. 2015 yılında ham madde ve petrol fiyatlarındaki düşüşün, ham madde ithal eden ülkeleri olumlu etkileyeceğini öngörmüştük. Bu yıl da Aralık ortasında petrol, son 7 yıldır görülen en düşük seviyeye geriledi. Petrol fiyatlarının bu kadar düşük olması, Türkiye için olumlu bir gelişme" ifadelerini kullandı.

"BİLGİ REKABETİ ÖN PLANA ÇIKIYOR"

Dünya ekonomisindeki büyüme dinamiklerine bakıldığında, bu dinamikleri şekillendiren ana unsurun 'teknolojideki gelişmeler' olduğunu gördüklerini kaydeden Sabancı, "Artık hizmetler sektörü ile sanayi sektörü arasındaki sınırlar kalkmak üzere. Klasik maliyet unsurlarından daha önemli unsurlar ortaya çıktı. Günümüzde maliyet rekabetinin temelini 'bilgi rekabeti' oluşturmaya başladı. Dünya Endüstri 4.0 denilen 4. Endüstri Devrimi kavramını tartışıyor. Orta vadede ülkemiz açısından en önemli ekonomik gerekliliğimiz, bu sürece tüm sistemlerimizle ayak uydurmamızdır.

Teknoloji hayatımızı dönüştürürken; bu yılın son günlerinde Paris'te gerçekleşen İklim Zirvesi kapsamında varılan geniş mutabakat, dünyamız ve küresel enerji sektörü için önemli, müspet bir gelişme oldu. Paris Anlaşması'nın uygulanması, bütün ülkelerin geleceği ve sürdürülebilir yaşam için hayati öneme sahip. Sürdürülebilirlik konusunda sergilenen, bu 'ortak hareket' anlayışının, küresel güvenlik tehditlerine karşı da ortaya koyulması, en büyük temennimizdir.

2015 yılında ne yazık ki hem global düzeyde hem de ülkemizde terörün acısını defalarca yaşadık. Bu yaşanan olaylardan büyük üzüntü duyuyoruz ve bu acıların bir an önce son bulmasını diliyoruz. Barışın kazanması umudundayız" değerlendirmesinde bulundu.

"ŞİMDİ YÖNETME VE ÇALIŞMA ZAMANI"

Türkiye'ye bakıldığında ise küresel gelişmeler ve bunların yansımaları birtakım kaygılara sebep olsa da 2015 yılı daha önce de ifade edildiği gibi, bir 'seçim' ve 'geçiş' yılı olduğunu açıklayan Sabancı, "2,5 sene süren seçim ve geçiş döneminden sonra, tek parti iktidarıyla şimdi 'yönetme' zamanı. Önümüzde kesintisiz dört yıllık 'yönetme' ve 'çalışma' zamanı var. Yeni hükümet tarafından ortaya koyulan reform paketleri, AB sürecindeki gelişmeler, beklentilerin üzerinde açıklanan büyüme rakamı, Türkiye'nin jeopolitik konumu ve genç nüfusu, 2016'da Türkiye'ye dair umutlarımızı güçlendiriyor.

Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanan Eylem Planı'nı bu anlamda son derece önemli buluyor; ayrıntılı, ciddi, demokrasiyi ve ekonomik büyümeyi açık bir şekilde öngören bir program olarak değerlendiriyoruz. Hükümetin bu kapsamlı reform sürecine kendini bağlamasını çok memnuniyetle karşılıyoruz.

Ortaya koyulan reform planı kapsamında, demokrasi ve toplumsal barış, hukukun üstünlüğü, serbest piyasayı öngörerek, piyasalarla güveni yeniden tazeleyecek uygulamaları yakından takip ediyoruz. Türkiye için bu dönemin büyük bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Hayata geçirilecek reformların, ülkemizin ihtiyaç duyduğu büyük çapta bir üretim dönüşümüne ve yeni istihdam yaratma ihtiyacına yanıt olacağına inanıyoruz. Ve tabii ki, bu yönde atılacak her adımı bütün gücümüzle destekleyeceğiz" dedi.

"AB İLE İLİŞKİLERDE 'AÇIKLIK' VE 'SAMİMİYET' ÖNEMLİ"

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, mesajını devamında şu ifadelere yer verdi: "2015'in son günlerinde yaşadığımız en memnuniyet verici gelişmelerden biri de, AB ile ilişkilerdeki olumlu yeni seyir ve iki yıl aradan sonra yeni bir faslın açılması olmuştur. Bu noktada kritik olan, 'açıklık' ve 'samimiyet'tir. Ayrıca, ülkemizin küresel konumlanması açısından 2015 yılı içerisinde başarıyla tamamlanan G20/B20 dönem başkanlığı ile kazanımlarımızın, önümüzdeki döneme de katkı sağlayacağına inanıyorum.

Öte yandan, Rusya ile yaşanan olayların bir an önce sağduyuyla çözüme kavuşturulması, birbiriyle bu kadar yoğun ekonomik ilişkileri olan iki komşu ülke arasında güvenin kısa sürede yeniden tesis edilmesini umuyoruz".

Bu başarılı 2015 yılı için bütün çalışanlarına tekrar teşekkür eden Sabancı, "Ailelerinizle birlikte sağlıklı, huzurlu ve keyifli bir yıl diliyorum. Ayrıca ülkemiz için de 2016 yılının barışla, huzurla, toplumsal ve ekonomik gelişimle, reformlarla anılacağı bir yıl olmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık