Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Tarafsız ve Doğru Haberin Adresi

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Elitaş, Avrupa Merkez Bankası'nın Negatif Faiz Uygulamasını Değerlendirdi
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Elitaş, Avrupa Merkez Bankası'nın Negatif Faiz Uygulamasını Değerlendirdi

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı. Elitaş, Avrupa Merkez Bankası'nın negatif faiz uygulamasını 'Kendi içlerinde enteresan bir durum' şeklinde yorumladı.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı. Elitaş, Avrupa Merkez Bankası'nın negatif faiz uygulamasını "Kendi içlerinde enteresan bir durum" şeklinde yorumladı.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Elitaş, Avrupa Merkez Bankası'nın aldığı kararların Türkiye'nin ihracatına etkisine ilişkin öngörülerini paylaşarak 2016 yılında ihracat hedeflerinin yakalanacağını belirtti. Elitaş, Almanya'ya, Avrupa Birliği'ne olan ihracatta Şubat ayında iyiye doğru gidişin olduğunu söyleyerek "Mart'ta da aynı şekilde iyiye doğru gidiş var. Avrupa Merkez Bankası'nın negatif faiz uygulamasının kendi içlerinde enteresan bir durum. Onlar enflasyonu artırmak için uğraşıyorlar, biz de enflasyonu yerinde tutabilmek için, biraz daha aşağı yönlü tutabilmek için uğraş veriyoruz. İşte bunun için yapısal tedbirleri almamız gerekiyor, ihracatın çok artmasıyla birlikte yapısal tedbirler bazen enflasyonu da olumsuz tetikleyici bir durum olarak ortaya çıkarıyor. Avrupa Merkez Bankası'nın aldığı kararlarla, oradaki ülke içi dinamiklerinin biraz daha enflasyon artıcı bir unsur olarak ortaya çıkmasıyla birlikte, bizim mallarımıza karşı lehte bir talep artışının olacağını görüyoruz. Bu da bizim Avrupa kaynaklı ihracatımızı olumlu yönde etkileyecek.Umuyorum euro/dolar paritesi sabit kalır, euro-dolar paritesi sabit kalmadığı takdirde yine rakamsal olarak bizim moralimizi bozucu, ama miktar olarak moralimizi güçlendirici bir sonuçla karşı karşıya gelmiş olacağız. Ama esas bakmamız gereken nokta, dünya ihracat hacminden aldığımız payın artıp artamadığıyla ilgilidir" şeklinde konuştu.

"DÜNYAYA GEMİLER İHRAÇ EDİYORUZ"

Mustafa Elitaş, Türkiye'nin dünya gemi üretimindeki yerine ve önemine de dikkat çekerek Norveç'e ihraç edilmek üzere Türkler tarafından inşa edilen canlı balık gemisi ile ilgili "Bugün denize indireceğimiz gemi Norveç'e gönderilecek. 70 metre boyunda, 3 bin ton canlı balık taşıma kapasitesine sahip bir gemi. Bu gemi ile canlı balıklar fabrikalara, işleme tesislerine, daha taze bir ürünün işlenmesi ne katkı verecek ve daha taze piyasaya sunulmasıyla ilgili önemli bir işlev görecek. Balık işleme tesisi konusunda Norveç iyi bir konumda. Bizim gemi inşaat sanayimiz belli bir zaman içerisinde çok büyük bir gelişme göstermiş, dünya çapında da haklı bir seviyeye, takdir noktasına doğru gelmiştir. Ama yaşanılan bazı olaylardan dolayı gemi ihracatında, gemi inşaat sanayinde bazı sıkıntılar var. Bugün biz gemiyi denize indirdikten sonra sektör temsilcisi arkadaşlarımızla birlikte bu sektördeki sorunları, meseleleri değerlendirip çözüm yollarını birlikte bulmaya gayret edeceğiz" dedi.

"2016 YILI İHRACAT HEDEFLERİMİZİ YAKALAYACAĞIZ"

2016 yılı ihracat hedefinin tutturulması konusunda değerlendirmelerde bulunan Elitaş şunları kaydetti: "2016 yılı ihracat hedeflerini tahmin ediyorum tutturacağız. Eğer şartlar 2015'deki şartlar sabit kalsa, 2016 yılındaki ihracat rakamlarını tutturmamamız için bir sebep yok. 2014'deki şartlar sabit kalsaydı, biz 2015'de 2014'ü geçme ihtimalimiz söz konusuydu, ama emtia fiyatlarındaki olağanüstü derecedeki düşüş hala devam ediyor. 2015 yılı ortalama emtia fiyatlarını aldığımızda 2016 yılı Ocak'la, 2015 yılı ortalaması değerlendirdiğimizde o herhalde bazı ürünlerde yüzde 20'nin üzerinde bir fiyat düşüklüğü söz konusu. Mesela, 2016'nın başlangıcında enerji 30-35 dolar seviyesindeydi. 2015 yılındaki enerji fiyatları ortalama fiyatı 60 dolar seviyesindeydi. Şubat ayında ve Mart ayında da cüzi de olsa da ihracatta artışın devam ettiğini görüyoruz, bu da bizi umutlandırıyor. İnşallah ihracatçılarımızın önündeki engeli kaldırabilmek, ihracatçılarımıza yeni bir heyecan oluşturabilmek için bu ayın içerisinde biz Ekonomi Koordinasyon Kuruluna ihracatın nasıl artırılabileceğiyle ilgili bir sunum gerçekleştireceğiz".

"EURO CİNSİNDEN İHRACATIMIZDA ARTIŞ VAR"

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, euro-dolar paritesinin ihracatımıza etkisine ilişkin olarak "Bizim aslında bakmamız gereken nokta şu: Artık parasal değerlerle değil de daha ölçülebilir konularla yapmamız lazım. Mesela, dünya ticaretini ölçülebilir halde veya yeknesak olmasını sağlayabilmek için bütün ihracat rakamlarını dolar cinsinden değerlendirerek yapıyoruz. Ekonomik faaliyetleri ölçülebilir hale, anlaşılabilir hale, tek bir hale getirebilmek için, tutabilmek için dolar cinsinden yapıyorum. Bizim euro cinsinden ihracatımızda bir artış var, ama dolar cinsinden ihracatımızda bir azalış söz konusu. Türkiye 2014 yılında 157.6 milyar dolarlık bir ihracat yaptı. Bu rakamla dünya ihracat ihracat hacminden aldığı pay binde 9.1. 2015 yılına baktığımızda binde 9.4, yani ihracatta bir artış söz konusu. 2016 yılında eğer biz binde 9.4'ü, binde 9.5-9.6 yaparsak başarılı bir yıl geçirmiş oluruz diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık