Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Ekonomide son durum
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Ekonomide son durum

Borsa ,Dolar ,Euro,Petrol ve ,Altın'da ki son durumu sizler için derledik

UZMAN GÖRÜŞÜ

Küresel piyasalar geçtiğimiz haftanın Çin ekonomisi ile ilgili endişelerin tetiklediği sert satışlarının ardından dün Çin Merkez Bankası'nın Yuan'ı destekleyici uygulamaları ile Çin borsalarının günü artıda kapatması sonrası Avrupa borsaları da 5 günlük arka arkaya düşüşünü sonlandırarak günü pozitif bölgede kapatmayı başardı. ABD vadelilerinde gün içerisinde görülen olumlu hava ABD seansı açılışı sonrası devam etti ve hisselerinde de son iki haftanın en sert yükselişlerini beraberinde getirdi .
Kısaca geçen haftanın Çin kaynaklı gelişmelerine göz atacak olursak; Çin Merkez Bankası'nın geçtiğimiz hafta Yuan referans kurunda arka arkaya sekiz gün yaptığı değer düşüklüğünün Çin ekonomisinin beklenilenden daha fazla büyüme konusunda sorun yaşayacağı endişesiyle Merkez Bankası'nın bu konuda önlem almaya gittiği küresel piyasalarca algılanmış ve bunun sonucu olarak ABD'den Avrupa borsalarına ve özellikle emtia ve hammadde üreticisi gelişmekte olan ülke para birimlerinde satışların yaşanmasına neden olmuştu. Tabi bunda geçen hafta uygulanan devre kesici mekanizmanın da Çin borsalarında aşağı yönlü hareketlerin hız kazanmasında etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bunlarla birlikte onshore (USDCNY) Yuan'da yapılan ayarlama, offshoreYuan'da da

( USDCNH)kayıpları yaratırken offshore-onshore arasındaki spreadin de tarihi seviyelere açılmasına neden olmuştu. Çin'in yeni haftanın ilk gününde OffshoreYuan'a müdahale ederek Yuan likiditesini kıstığını ve bunun için dün özellikle HIBOR'da %66. 8 seviyelerine kadar çıktığını gördük. OffshoreYuan'da oluşan değer artışıyla birlikte açılan spreadin de kapandığı izlendi. Yuan'ı destekleyici müdahalelerin dün küresel piyasalarda oluşan olumlu havanın destekçisi olduğunu söyleyebiliriz .

Dün küresel piyasalarda Çin kaynaklı risk algısındaki artış, gelişen ülke para birimlerinde de yükselişlerin yaşanmasında etken oldu. Kısa vadede baktığımızda yine Çin odaklı gelişmelerin ön planda olacağını söyleyebiliriz. Bu sabaha karşı Çin'de açıklanan ithalat, ihracat rakamların beklentilerin aksine daha az daralma gösterdi .
ABD tarafında Richmond Fed Başkanı JeffreyLacker, Fed'in 2016 yılında muhtemelen en az 4 faiz artırımı yapma gereği duyabileceğini açıkladı.

Ayrıca Lacker, son dönemdeki kargaşanın ABD büyümesine yönelik görüşünü değiştirmediğini ve Çin ticaretine doğrudan bağımlılığın düşük olduğunu sözlerine ekledi. Buna benzer açıklamaların diğer Fed başkanlarından da gelmesi Fed'in bu yıl 4 faiz artırımı konusunda oldukça istekli olduğunu hissettiriyor. Bu konuda Fed başkanlarının düşüncelerine benzer açıklamalarda bulunan İngiltere Merkez Bankası eski yetkilisi Adam Posen'in açıklamaları ise dikkat çekici.

Posen, Fed'in faiz oranlarını bu yıl piyasaların fiyatladığından daha fazla artıracağını ifade ederken, piyasanın Mart ayı ve yılın kalanında faiz artış beklentisini düşük fiyatladığını düşündüğünü belirten açıklamalarda bulundu. Fed'inYellen'dan sonra gelen ikinci ismi StanleyFischer da dört kez faiz artışı yapılabileceği sinyalini vermişti. Bu açıdan bakıldığında Çin kaynaklı endişelerden bağımsız olarak Fed'in faiz artırımlarına öngörülen patikada devam edebileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Bu durum özellikle gelişmekte olan ülke para birimlerinde daha fazla satışların yaşanmasına ve bu bağlamda Çin'deki gelişmeler ve yurt içinde yaşanan beklenmeyen terör saldırıları ile zaten aşağı yönlü baskıya maruz kalan TL'nin daha hızlı şekilde zayıflamasına ve buna bağlı olarak DolarTL'nin de daha hızlı yukarı yönlü hareket etmesine neden olabilir .
Bugün veri akışı bakımından yine sakin bir gün. Avrupa bölgesinde sanayi üretimi verisi açıklanacak. ABD'de ise Boston Fed Başkanı Rosengren ve Chicago Fed Başkanı Charles Evans'ın konuşmaları takip edilecek. Dün 30. 00 Dolar seviyesi altına kadar düşüş göstern ham petrolde ise stok verileri açıklanacak. Beklenti stoklarda 2. 5 milyon varil artış yaşandığı yönünde .

EURUSD
Çin kaynaklı endişelerin hafiflemesi ve petrol fiyatlarında gözlenen toparlanma ABD borsalarında yükselişlerin yaşanmasına neden oldu. Veri akışı bakımından sakin başladığımız haftada, Dolar endeksinin 99. 00 seviyesine yükselmesi ardından EURUSD geri çekilmelerini sürdürdü. Zayıf seyrin devam etmesi halinde 1. 0800 ve 1. 0780 destek seviyelerine geri çekilmeler gözlenebilir. Olası yukarı yönlü fiyatlamalarda ise 1. 0875 ve 1. 0900 direnç seviyeleri hedeflenebilir. Bugün ABD ham petrol stok verileri ve Almanya 10 yıllık tahvil ihalesi ile Euro Bölgesi sanayi üretim endeks verileri paritede ani fiyat değişikliklerine neden olabilir .
Destekler:1. 0800-1. 0780-1. 0750
Dirençler:1. 0875-1. 0900-1. 0930

GBPUSD

Düşüş trendi içerisinde fiyatlamasını sürdüren GBPUSD, dün öğle saatlerinde İngiltere sanayi üretim ve imalat üretim endekslerinin beklentilerin altında açıklanmasıyla geri çekilmeler gösterdi. NIESR İngiltere Aralık ayının da dahil olduğu son üç aylık büyüme tahmini 0. 6% ile beklentiler dâhinde açıkladı. Sterlin'de gözlenen değer kayıplarıyla GBPUSD paritesi yılın en düşüğü olan 1. 4350 seviyesine düşüş gösterdi. Zayıf seyrin devam etmesi durumunda 1. 4350 ve 1. 4275 destek seviyelerine geri çekilmeler gözlenebilir. Olası yukarı yönlü fiyatlamaların oluşması durumunda ise 1. 4485 ve 1. 4550 direnç seviyeleri hedeflenebilir .
Destekler:1. 4350-1. 4275-1. 4180
Dirençler:1. 4485-1. 4550-1. 4600

USDJPY

Çin Merkez Bankası'nın (PBoC) Yuanı korumaya yönelik müdahaleler almasıyla risk ortamında gözlenen sakinleşme Dolar endeksine değer kazandırmıştı. Dün Japonya tarafından açıklanan cari hesap ve tüketici güven endeks verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle parite 117. 35 seviyesini test etmişti. İlgili seviyeden toparlanma gösteren parite 26 saatlik hareketli ortalama üzerinde dalgalı fiyat seyrini sürdürüyor. İlgili ortalama üzerinde yukarı yönlü fiyatlamanın devam etmesi halinde 118. 70 ve 119. 15 direnç seviyelerini hedefleyebilir. Olası satış baskısının oluşması durumunda ise 117. 40 ve 117. 00 destek seviyelerine geri çekilmeler gözlenebilir. Bugün Fed yetkilerinden gelecek açıklamalar ve ABD ham petrol stokları verileri paritede hareketliliğe sebep olabilir .
Destekler:117. 40-117. 00-116. 50
Dirençler:118. 70-119. 15-119. 45

USDTRY

3. 0350 seviyelerinde güne başlayan USDTRY paritesi, Çin ekonomisinde yaşanan tedirginliğinin devam etmesi ile 3. 0445 seviyelerine kadar yükseldi. Ancak, yukarı yönlü hareketlerin yetersiz kalması sonrasında 3. 0275 seviyelerinde dengelendi. FED başkanlarından StanleyFischer'ın konuşmaları takip edildi. Fisher işsizlik oranının doğal orana çok yakın olduğunu ve hala genişlemeci politika izlemeye devam ettiklerini belirtti. 3. 0360 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 3. 0480 ve 3. 0610 dirençleri kademeli olarak hedeflenebilir. USDTRY'de zayıflama yaşanması durumunda ise 3. 0170 ve 3. 0000 seviyeleri takip edilmelidir. Bu seviyelerin altında kalınması durumunda ise 2. 9875 desteğine kadar geri çekilme beklenebilir .
Destekler: 3. 0170-3. 0000-2. 9875
Dirençler: 3. 0360-3. 0480-3. 0610

EURTRY
3. 2960 seviyelerinden geçtiğimiz güne başlayan EURTRY paritesi Çin'de devam eden tedirginliğin etkisi ile 3. 3220 seviyelerine yükseliş gerçekleştirdi. Ancak yukarı yönlü hareketlenmenin yetersiz kalması sonrasında yönünü aşağı çeviren EURTRY 3. 2800 seviyelerine kadar geriledi. Bugün Euro Bölgesi Endüstriyel Üretim takip edilecektir. Geri çekilmelerde 3. 2650 seviyesi takip edilmelidir. Satışların derinleşmesi halinde 3. 2445 ve 3. 2330 kademeleri önemli desteklerdi. 3. 3030 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 3. 3130 kademesi test edilebilir. Alışların şiddetini artırması durumunda ise 3. 3300 direnci hedeflenebilir .
Destekler: 3. 2650-3. 2445-3. 2330
Dirençler: 3. 3030-3. 3130-3. 3300

ALTIN

Geçtiğimiz hafta jeopolitik risklerin ve Çin kaynaklı finansal risklerin etkisiyle yukarı yönlü fiyatlama gösteren Altın, bu haftanın ilk iki gününde aynı performansı gösteremedi. Altın destekli exchangetraded fonlarındaki Altın varlıkları, riskten kaçınmak isteyen yatırımcıların talebiyle 2015 yılının başından bu yana en fazla yükselişini gösterdi. Çin hisse senetlerindeki düşüş Çin Merkez Bankası'nın (PBoC) Yuanı korumaya yönelik müdahaleler almasına neden oldu. PBoC'ninspekülatörlerin alımlarını kırmak amacıyla offshore işlemlerde Yuan'a müdahaleleri ile Yuan kurunun offshore-onshore işlemleri arasındaki fark minimum düzeye indi. Çin Merkez Bankası'ndan gelen açıklamalara göre, Shanghai Altın Borsası (SGE) ve Çin Döviz Ticaret Sistemi (CFETS) bu yılın başında İnterbank'ta Altın alım-satım işlemlerine başladığı belirtildi. Çin yetkilileri tarafından gelen açıklamalar, Çin ekonomisinde gözlenen yavaşlamanın ‘'yeni normal'' olarak adlandırılması gerektiği ve ekonomik toparlanmanın ilerleyen dönemde denge aşamasına geleceği yönündeydi. Çin kaynaklı finansal risk ortamında gözlenen sakinleşmeyle birlikte Altın fiyatlarında 1100 seviyesinden başlayan geri çekilmeler devam ediyor .
Teknik açıdan incelediğimizde ise, Altın geçtiğimiz hafta başlattığı rallisini 1100 seviyesine kadar sürdürdükten sonra geri çekilmeye başladı. 2015 yılının başından bu yana gözlenen ana düşüş trend seviyesinin üst bandı olan 1080 seviyesi aşağı yönlü kırılmadığı sürece, ilgili seviye üzerinde yukarı yönlü fiyatlanmalar gözlenebilir. 55 saatlik hareketli ortalama altında fiyatlanan Altın zayıf seyrin devamı durumunda 1076 ve 1070 destek seviyelerine geri çekilmeler gösterebilir. Olası yukarı yönlü fiyatlamalarda ise 1091 ve 1097 direnç seviyeleri hedeflenebilir .
Destekler:1076-1070-1064
Dirençler:1091-1097-1104


GÜMÜŞ

Gümüş, piyasalarda gözlenen Çin kaynaklı finansal kargaşaların etkisiyle ikinci kez yukarı yönlü denemesini 14. 06 seviyesine kadar sürdürmüştü. İlgili seviyeden geri çekilmeler gösteren Gümüş, 26 saatlik hareketli ortalama altına sarkmasıyla düşüşlerine ivme kazandırdı. Gümüş, 13. 90 direnç seviyesinin altında fiyatlamasına devam etmesi durumunda düşüş eğilimini korumak isteyecektir. İlgili ortalama altında zayıf seyrin devam etmesi durumunda 13. 70 ve 13. 60 destek seviyelerine geri çekilmeler gözlenebilir. Olası yukarı yönlü fiyatlamalarda ise 13. 88 ve 14. 00 direnç seviyeleri hedeflenebilir .
Destekler:13. 70-13. 60-13. 52
Dirençler:13. 88-14. 00-14. 10

HAM PETROL

Yeni haftaya da satıcılı başlayan ham petrol devam eden Çin tedirginliğinin etkisiyle kayıplarını genişleterek 29. 92 seviyelerine geldi. Sonrasında hafif toparlayarak 31. 75 seviyelerinde dengelendi. Yukarı yönde potansiyel yakalanması halinde 32. 60 seviyesi test edilebilir. Bu seviyenin aşılması halinde ise 33. 50 ve 34. 845 dirençleri kademeli olarak hedeflenebilir. Satıcılı seyrin devamında 30. 25 ve 29. 85 seviyeleri takip edilmelidir. Bu seviyelerin altında kalınması halinde 28. 80 desteğine kadar geri çekilme beklenebilir. Bugün ABD Ham Petrol stokları verisi takip edilmelidir .
Destekler: 30. 25-29. 85-28. 80
Dirençler: 32. 60-33. 50-34. 85


S&P500

Geçtiğimiz güne 1915 seviyelerinden başlangıç yapan S&P500, hafif geri çekilerek 1902 seviyelerine geldi. Satış baskısının yetersiz kalması sonrasında S&P50 yönünü yukarı çevirerek 1932 seviyelerine yükseldi. Bu hafta açıklanacak olan şirket bilançoları ABD piyasalarında önemle takip edilecektir. Ayrıca, ABD Ham Petrol stokları verisi ve FED Bej kitap önemle izlenmelidir. Yukarı yönlü hareketin devamında 1965 seviyesi test edilebilir. Bu seviyenin aşılması halinde 1984 ve 1998 dirençleri kademeli olarak hedeflenebilir. 1934 seviyesinin altında kalınması durumunda 1910 takip edilmelidir. Satış baskısının oluşması halinde ise 1892 desteğine kadar geri çekilme beklenebilir .
Destekler: 1934-1910-1892
Dirençler: 1965-1984-1998


DAX30

Geçtiğimiz gün kayıplarının bir kısmını kazanca çeviren DAX30 10050 seviyelerine kadar yükseliş gerçekleştirdi. Bugün Euro Bölgesi Endüstriyel Üretim verisi takip edilecektir. Yukarı yönlü hareketin devamında 10175 ve 10285 seviyeleri test edilebilir. Bu seviyelerin üzerinde potansiyel yakalanması halinde 10440 direnci hedeflenebilir. Yönünü aşağı çevirmesi halinde ise 9830 ve 9630 seviyeleri takip edilmelidir. Satışların derinleşmesi durumunda 9480 desteğine kadar geri çekilme beklenebilir .
Destekler: 9830-9630-9480
Dirençler: 10175-10285-10440
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık