Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Tarafsız ve Doğru Haberin Adresi

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Dünya Kooperatifçilik Günü
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Dünya Kooperatifçilik Günü

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 'Kooperatifçilik alanında hazırlanmış yüksek lisans veya doktora tezlerini de destekliyoruz. Tez sahiplerine gerekli şartları taşımaları halinde yüksek lisans tezleri için 3 bin TL, doktora tezleri içinde 10 bin TL tutarında maddi destek veriyoruz. Bu destekten kooperatifçilikle ilgili akademik çalışma yapan herkes yararlanabilmektedir' dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Kooperatifçilik alanında hazırlanmış yüksek lisans veya doktora tezlerini de destekliyoruz. Tez sahiplerine gerekli şartları taşımaları halinde yüksek lisans tezleri için 3 bin TL, doktora tezleri içinde 10 bin TL tutarında maddi destek veriyoruz. Bu destekten kooperatifçilikle ilgili akademik çalışma yapan herkes yararlanabilmektedir" dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Dünya Kooperatifler Günü dolayısıyla Amesiya Kadın Kooperatiflerini kabul etti. Burada yaptığı konuşmada Bakan Tüfenkci, "Günümüz kooperatifleri uluslar arası düzeyde ticari hayatta kendine has artıları bulunan başarılı girişim örnekleri haline gelmiştir. Kooperatifler artık ülke ekonomisinde önemli katkılar sağlamaktadır. Dünya genelinde 1 milyardan fazla insanın ortak olduğu kooperatifler vardır. Dünya gıda üretiminin yarısından fazlası kooperatifler eliyle sağlanmaktadır. Kooperatiflerin ticaret hacimleri gelişen ve gelişmekte olan ülkelerin gayrisafi yurt içi milli hasıla rakamlarının yüzde 3 ile yüzde 10'unu oluşturmaktadır. Bugün itibariyle ülkemizde 38 farklı türde 56 binden fazla kooperatif ve bu kooperatiflerin 7 milyondan fazla ortağı bulunmaktadır" diye konuştu.

"TÜRKİYE KOOPERATİFÇİLİK STRATEJİ VE EYLEM PLANI" TÜM KOOPERATİFLERİMİZ İÇİN YOL GÖSTERİCİ BİR BELGE NİTELİĞİNDEDİR"

Kooperatifçilik alanında köklü bir değişim ve esaslı bir yapılanma için 2012 yılında "Türkiye Kooperatifçilik Strateji ve Eylem Planı" hazırlandığını ve uygulanmaya başladığını hatırlatan Tüfenkci, "Türk kooperatifçiliğini daha ileriye taşımak, geleceğe hazırlamak amacıyla oluşturulan "Türkiye Kooperatifçilik Strateji ve Eylem Planı" tüm kooperatiflerimiz için yol gösterici bir belge niteliğindedir" ifadelerini kullandı.

Bakan Tüfenkci, kooperatifçiliğin gelişmesi için yapılan çalışmaları özetleyerek, Kooperatif Bilgi Sistemi (KOOP-BİS), Kooperatif İstatistiklerinin Geliştirilmesi Projesi (KOOP-İST), Kooperatifçilik Geliştirme ve Uyum Eğitim Programı (KOOP-GEP), Kooperatif Girişimciliği Eğitim Projesi ve Tarım Satış Kooperatifi ve Birliklerinin Sürdürülebilir İdari ve Mali Yapıya Kavuşturulma Projesi (BİR-GEP) ile ilgili bilgi verdi.

BİR-GEP kapsamında yürütülen çalışmalar sonucunda Tarım Satış ve Kooperatifleri ve Birlikleri Hakkında 4572 sayılı kanunun 28Mart 2013 tarihinde ve 6455 sayılı kanunla yeniden düzenlenerek köklü değişiklikler yapıldığını ifade eden Tüfenkci, "Profesyonel yönetim anlayışı getirilmiştir. Yeni bir denetim sistemi getirilmiştir. Rasyonel işletmecilik ilkeleri benimsenmiştir" dedi.

"575 KADIN GİRİŞİMCİYE EĞİTİM VERİLMİŞTİR"

Kadın Kooperatifleri Tanıtım ve Kapasite Geliştirme Projesine değinen Tüfenkci, "2015 yılında Trabzon, Konya, Polatlı, Merzifon ve Bolu'da 575 kadın girişimciye eğitim verilmiştir. Bu çalışmaların en son meyvelerinden biri olan "Amesia Çalışan Arılar Kadın Girişimi Üretimi ve İşletme Kooperatifi" Amasya'nın Merzifon ilçesinde yaşayan kadınların biraraya gelmesiyle 15 Mayıs 2015 tarihinde kurulmuştur. Kendilerini tebrik ediyorum" şeklinde konuştu.

"YÜKSEK LİSANS TEZLERİ İÇİN 3 BİN TL, DOKTORA TEZLERİ İÇİNDE 10 BİN TL TUTARINDA MADDİ DESTEK VERİYORUZ"

Bakan Tüfenkci konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kooperatifçilik Stratejisi kapsamında özel önem verdiğimiz diğer bir konu ise kooperatifçilik alanındaki akademik çalışmaların artmasıdır. Bu amaçla kooperatifçilik alanında hazırlanmış yüksek lisans veya doktora tezlerini de destekliyoruz. Tez sahiplerine gerekli şartları taşımaları halinde yüksek lisans tezleri için 3 bin TL, doktora tezleri içinde 10 bin TL tutarında maddi destek veriyoruz. Bu destekten kooperatifçilikle ilgili akademik çalışma yapan herkes yararlanabilmektedir."

Amesia Çalışan Arılar Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifine ilişkin ise Tüfenkci, "Türkiye'ye örnek oldunuz. Özellikle kooperatifçilik alanında doğru seçimlerle, doğru yönlendirmelerle Türkiye'ye örnek oldunuz. Sizin burada bugün ödül almadınız da bu tür girişimde bulunmak isteyen kadınlarımıza da örnek olur diye düşünüyoruz" dedi.

"DOĞALLIĞI BOZMADAN ÜRETMEK İSTİYORUZ"

Amesia Çalışan Arılar Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Ortağı Medine Alkoç, 15 kişi ortak havuzda çalıştıklarını belirterek, bireysel çalışmaları da olduğunu anlattı. Alkoç, "Şuanda bizim üretim atölyelerine ihtiyacımız var. Evlerde üretimle yetişemiyoruz. Standardı yakalamamız için tek bir yerde üretilmesi gerekiyor. Köylerde atıl kalan okulları üretim atölyesine çevirmek istiyoruz. Doğallığı bozmadan üretmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından katılımcılara ödülleri takdim edildi.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık