20 Ocak 2016 Çarşamba 07:57
BDDK Bankaların İç Sistemlerinde Düzenleme Yaptı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların iç si·stemleri·, sermaye yeterli·li·ği·, likidite karşılama oranları, kredi riski azaltım tekniklerine ilişkin yönetmelik ve tebliğlerde değişiklik yaptı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların iç si·stemleri·, likidite karşılama oranları, sermaye yeterli·li·ği·ne ilişkin yönetmelikler ve tebliğler Resmi Gazete'de yayımlandı. Bankaların I·ç Si·stemleri· ve I·çsel Sermaye Yeterli·li·ği· Değerlendi·rme Süreci· Hakkında Yönetmeli·kte Deği·şi·kli·k Yapılmasına Dai·r Yönetmeli·ğe göre, bankaların yönetim kurullarının içsel sermaye yeterliliği değerlendirme sürecinin tesis edilmesi ve uygulanmasını temin etmek suretiyle maruz kalınan riskler için yeterli sermaye bulundurulmasını sağlamakla yükümlü kılındığı açıklandı.

Bankaların Li·ki·di·te Karşılama Oranı Hesaplamasına I·li·şki·n Yönetmeli·kte Deği·şi·kli·k Yapılmasına Dai·r Yönetmeli·ğe göre ise likidite karşılama oranlarının hesaplanmasında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) uygun görüşü alınarak kurul, kalkınma ve yatırım bankaları için ilgili fıkrada belirtilen oranlardan farklı oranlar belirleyebilecek. Ayrıca, Merkez Bankası ile yapılacak değerlendirme sonucunda finansal piyasaların genelinde likidite sıkışıklığı yaşandığı kanaatine varılması halinde, Merkez Bankası'nın uygun görüşü alınarak, yüksek kaliteli likit varlıkların kullanılması suretiyle likidite karşılama oranlarının ilgili fıkrada belirtilen oranların altında kalmasına kurul tarafından izin verilebilecek.

Bir diğer yönetmelikte; denetim komitesi üyeleri, belirtilen kuruluşlar dışında başka bir ticari kuruluşta görev alma yasağı, bir yasanın verdiği yetkiyle ülke kalkınmasının veya belli bir sektörün veya alanın finansmanı amacıyla kurulmuş, mevduat ve katılım fonu kabul etmeyen bankaların denetim komitesi üyeleri hakkında uygulanmayacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.