Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Başbakan Yardımcısı Şimşek, 2016-2018 Orta Vadeli Programı Açıkladı(1)
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Başbakan Yardımcısı Şimşek, 2016-2018 Orta Vadeli Programı Açıkladı(1)

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 'Büyüme 2016 yılında yüzde 4.5'e ulaşacak. 2017 ve 2018 yıllarına baktığımız zaman yüzde 5'lik bir büyüme hedefimiz bulunmaktadır' dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Büyüme 2016 yılında yüzde 4.5'e ulaşacak. 2017 ve 2018 yıllarına baktığımız zaman yüzde 5'lik bir büyüme hedefimiz bulunmaktadır" dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "2016-2018 Orta Vadeli Programı" açıkladı. Toplantıya, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın yanı sıra kamu kuruluşlarının üst düzey yöneticileri de katıldı.

Şimşek, "Küresel büyüme kriz öncesi seviyelerin oldukça altında toparlanma yavaş olacaktır. Küresel büyümeye katkıya baktığımız zaman gelişmekte olan ülkelerin katkısı güçlü olmakla birlikte yavaşlamaktadır. 2002-2007 dönemine baktığımız zaman önümüzde 4.7'lik büyümenin 3.3 puanı gelişmekte olan ülkelerden kaynaklanıyordu. Bu da yaklaşık yüzde 70'ine tekabül ediyor" diye konuştu.

"Önümüzdeki dönemde Avro bölgesinde büyümenin toparlanmasını bekliyoruz" ifadesini kullanan Şimşek, "Bunda 3 faktör etkileyici olacaktır. Bir tanesi Avro'daki değer kaybı. Bir diğeri petrol fiyatlarındaki düşüş ama en önemlisi Avrupa Merkez Bankası'nın genişleyici para politikasıdır. Bu da Türkiye için olumlu bir haber. Çünkü AB Türkiye'nin en büyük ticaret ortağıdır. Önümüzdeki dönemde muhtemelen Avrupa'daki toparlanmayla birlikte işsizlik rakamlarında bir iyileşme öngörülebilir. Küresel anlamda enflasyon düşük seyretmektedir" dedi.

"DÜŞÜK EMTİA FİYATLARI BİZİM İÇİN BİR AVANTAJDIR"

Önümüzdeki dönemde Türkiye'yi etkileyecek küresel ekonomik gündem hakkında ise Şimşek, şunları kaydetti:

"Gelişmekte olan ülkelerdeki yavaşlama çok önemli bir husustur. Çünkü yavaşlamayla risk iştahı azalmaktadır. Düşük emtia fiyatları bizim için bir avantajdır. Fakat emtia ihraç eden ülkelerdeki talep düşüklüğü bizi dolaylı olarak etkilemektedir. Gelişmiş ülke para politikaları arasında bir ayrışma söz konusudur. Amerika'da bir faiz artışı sürecinin başındayız fakat Japonya'da Avrupa'da henüz parasal genişleme devam ediyor. Orada faiz artışından bahsetmek için çok erken. Senkronize bir faiz artışının olmaması olumlu bir gelişme. Gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarında ciddi bir yavaşlama var. Bu da bütün ülkeleri etkilemektedir. Jeopolitik gerginlikler ve siyasi belirsizlikler Türkiye'de bir siyasi belirsizlik yok ama bölgemizdeki jeopolitik gerginlikler etkili olmaktadır. 2016-2018 döneminde küresel ticaret hacminin yüzde 4.4 düzeye çıkması beklenmektedir. Petrol fiyatlarındaki düşüş çok önem arz etmektedir. OPEC'in bu konuda herhangi bir arz kısıntısına gitmemesi etkisiyle ciddi bir arz fazlası oluşmuş, fiyatları ciddi bir şekilde aşağı çekmiştir. Emtia fiyatlarında da ciddi bir gerileme söz konusu. Emtia fiyatlarındaki bu gerileme 2014 yılının ikinci yarısından itibaren de hızlanmıştır. Bunda Çin ekonomisindeki zayıflama en belirleyici faktördür. Çünkü genel anlamda küresel ekonomide bir yavaşlama söz konusu. Ama geçtiğimiz 10 yıllık dönemde Çin'deki yüksek büyüme, yüksek emtia talebi emtia fiyatlarında süper bir dönemi ortaya çıkarmıştır."

"OVP'DE ENFLASYONUN TEKRAR 5-7 ARALIĞINA VE YÜZDE 5'E DOĞRU DÜŞÜRÜLMESİNE YÖNELİK ÇOK CİDDİ ÇABA İÇERİSİNE GİRECEĞİZ"

OVP'nin amaçlarının istikrarlı kapsayıcı niteliğiyle büyümeyi arttırmak olduğunu bildiren Şimşek, "Enflasyonu düşürmek bizim için çok öncelikli bir alandır. Enflasyon geçen sene Türk Lirasındaki değer kaybı ve gıda fiyatlarındaki nispeten yüksek artışlar nedeniyle hedefin oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Biz bunu ciddiye alıyoruz. OVP'de enflasyonun tekrar 5-7 aralığına ve yüzde 5'e doğru düşürülmesine yönelik çok ciddi çaba içerisine gireceğiz. Enflasyonu aşağı çekecek, verimliliği yukarı çıkartacak işin yapısal kısmına odaklanacağız. Mali disiplinin kalitesini artırmak ve kamu maliyesini daha da güçlendirmek en temel amaçlardan bir tanesidir" ifadelerin kullandı.

"BÜYÜME 2016 YILINDA YÜZDE 4.5'E ULAŞACAK"

Fed'in faiz artırımlarının tedrici olacağını belirten Şimşek, "Fed'in atacağı adımların Türkiye ekonomisine yansımalarının o anlamda sınırlı kalabileceğini öngörüyoruz. Büyümenin finansmanında yurtiçi tasarruflar ön plana çıkacak. 2014 yılında Türkiye yüzde 2.9 büyüdü. 2015 yılında biz büyümenin yüzde 4 olacağını öngörüyoruz. Büyüme 2016 yılında yüzde 4.5'e ulaşacak. 2016 yılında yüzde 4.5'lik büyümeye nasıl ulaşacağız? Her şeyden önce siyasi belirsizlik azalmıştır. Gelirler politikasıyla yurtiçi talepte bir canlanma olacaktır. Dış talepte AB ayağında bir iyileşme öngörüyoruz. 2017 ve 2018 yıllarına baktığımız zaman yüzde 5'lik bir büyüme hedefimiz bulunmaktadır. Orta vadeli dönemde büyümeyi destekleyecek unsurlar üretken alanlara yönelik yatırımlar. Hem kamu ayağında hem özel sektör ayağında yatırımlarda toparlanma bekliyoruz. Yurtiçi tasarruflar bir yükseliş trendinde, bunun devam edeceğini öngörüyoruz. Yüzde 5'lik büyümeye yatırımlar ve verimlilik artışı üzerinden ulaşmayı hedefliyoruz" açıklamasında bulundu.

Cari işlemler açıkla ilgili ise Şimşek, "Cari açığın 2018 yılında yüzde 3,5'lik gibi daha sürdürülebilir düzeye ulaşacağını öngörüyoruz. 2014 yılında yüzde 15 olan yurtiçi tasarruf oranının 2018 yılında yüzde 18 civarına ulaşacağını öngörüyoruz" şeklinde konuştu.

İşsizlik oranının yüksek seyrettiğini söyleyen Bakan Şimşek ,"Önümüzdeki dönemde işsizliğin azalma eğilimine gireceğini öngörüyoruz. 2015 yılında yüzde 10,2'ye ulaşacağını öngördüğümüz işsizlik oranı dönem sonunda yüzde 9,6'ya düşecektir" değerlendirmesinde bulundu.

ENFLASYON HEDEFİ YÜZDE 7,5

Şimşek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Enflasyon 2015 yılında yüzde 8.8'e çıkmıştır. Bunda TL'deki değer kaybı ve gıda fiyatlarının etkisi de söz konusudur. Önümüzdeki dönemde enflasyonun yüzde 5'e doğru inmesi için ne gerekiyorsa yapılacaktır. Gıda fiyatlarında artışın sebepleri incelenmiştir. Bu konuda ne tür tedbir gerekiyorsa bu alınacaktır. Biz önümüzdeki sene enflasyonun yüzde 7,5'e doğru gerilemesinde piyasalarda göreceli bir istikrarın bu anlamda da küresel fon çıkışının geçen sene kadar olmayacağını ve gelişmekte olan ülkelerinin para birimlerinin geçen sene kadar baskı altına girmeyeceğini varsayıyoruz."


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık