Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Tarafsız ve Doğru Haberin Adresi

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Avrupa Gıda Konseyi'ne Şeker-iş Damgası
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Avrupa Gıda Konseyi'ne Şeker-iş Damgası

Avrupa Gıda, Tarım ve Turizm İşçi Sendikaları Federasyonu (EFFAT) Gıda ve Tarım İşçileri Sendikaları Güney Doğu Avrupa Bölgesel Konseyi'nin üçüncü toplantısı Hırvatistan'ın Zagrep şehrinde gerçekleştirildi.

Avrupa Gıda, Tarım ve Turizm İşçi Sendikaları Federasyonu (EFFAT) Gıda ve Tarım İşçileri Sendikaları Güney Doğu Avrupa Bölgesel Konseyi'nin üçüncü toplantısı Hırvatistan'ın Zagrep şehrinde gerçekleştirildi.

Toplantıya, Türkiye'yi temsilen daha önce Toplum Yararına Sendikacılık konusunda yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerine çeken ve kurucu üyeliğe kabul edilen Şeker-İş Sendikası da katıldı. Konsey, üçüncü toplantısını "sektörel sosyal diyaloğun geliştirilmesi" gündem maddesi altında işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin katıldığı "üçlü" bir yapı ile 11-12 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleştirdi. Toplantıda Şeker-İş Sendikası' nın yanı sıra Slovenya, Bulgaristan, Sırbistan, Makedonya, Karadağ ve Hırvatistan'ı temsilen gıda ve tarım iş kolunda faaliyet gösteren 9 sendika ile bu ülkelerin işveren ve hükümet temsilcileri de yer aldı.

Konsey Toplantısının ilk gününde bir konuşma yapan Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, diyalogun hayatın her safhasında önemli bir yeri olduğunu vurgulayarak, çalışma yaşamındaki sosyal diyaloğun çalışma barışının en temel unsurlarından biri olduğuna dikkat çekti. İşkolu düzeyinde sosyal diyalog düzenlenirken konunun mutlaka ülkelerin kendine özgü yapıları içinde değerlendirilmesinin zorunlu olduğunun üzerinde duran Gök, Türkiye'de işverenlerin bazı sektörlerde kendilerini temsil edecek bir örgütlerinin bile olmamasını buna örnek gösterdi.

Çalışma grubunda yer alan Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı Gök'ün, işkolu düzeyinde sosyal diyalogun geliştilmesi için öne sürdüğü ve Konsey üyelerince kabul edilen 5 maddelik şartları şöyle sıraladı; İşverenleri diyaloga zorlayabilmek için mutlaka örgütlenmenin hızandırılması, Kayıtdışı istihdamın önlenmesi, Aynı işkolunda faaliyet gösteren firmalar arasındaki mali ve ekonomik güç farklılıkları gözönünde bulundurularak değişik formatta işkolu toplu iş sözleşmeleri hazırlanması, sektörel sosyal diyalog konusunda evrensel, Avrupa ve hatta Balkanlar ölçekli bir model geliştirmek oldukça zor olmasından dolayı her ülke için ayrı çözümler geliştirilmesi

Başta örgütlenme olmak üzere algılanan tüm sorunların çözümüne yönelik olarak Konseyin yaratıcı fikirler için bir platform gibi kullanması ve bu amaçlara yönelik olarak EFFAT'ın daha fazla katkı ve yardım sağlaması.

Tüm ülkelerin sunumlarının tamamlanmasından sonra Konsey, Güneydoğu Avrupa Ülkelerinde Sosyal Diyalogun Geliştirilmesi için bir çalışma grubu oluşturarak bu çalışma Grubunda Şeker-İş Genel Başkanı İsa GÖK ile Slovenya Gıda İşçileri Sendikası Genel Başkanı Boris Frajnkovic görev aldı.

Toplantı sonunda Konsey üyeleri geçtiğimiz yıl Şeker-İş tarafından Antalya'da düzenlenen toplantıyı başarıyla gerçekleştirmesinin ardından 2016 yılı Nisan ayında yapılacak Konsey toplantısını da Şeker-İş'in ev sahipliğinde Antalya'da Grand şeker Otel'de yapma kararı aldılar.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık